Miras kalan tarım arazileri için mirasçılara indirimli kredi geliyor

Konut satışlarını canlandırmak için düşük faizli uzun vadeli kredi veren hükümet şimdi de dededen, babadan miras kalan tarımsal toprakları paylaşmakta zorlanan mirasçıları rahatlatmak için kredi musluklarını açıyor. Tarım arazilerinin bölünmemesi için diğer hak sahiplerinin paylarını satın almak isteyen mirasçılara düşük faizli uzun vadeli kredi verilecek.

Miras kalan tarım arazileri için mirasçılara indirimli kredi geliyor
banner200

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, atadan, dededen tarla kalan mirasçıların kardeşlerindeki hisseleri de satın alabilmesi için kamu bankaları ucuz mirasçı kredisi verecek. Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı programında yer alan hedeflere göre, tarımsal üretimin azalmasına yol açan arazi parçalanmasının önüne geçmek üzere önümüzdeki yıldan itibaren ucuz mirasçı kredisi devreye alınacak. Yıllık programın tarımla ilgili hedefler bölümünde, “Tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla bölünmesi önlenecek, mirasçılara arazi ediniminde finansal destek sağlanacaktır” ifadesi yer aldı. Hedefin gerçekleştirilmesi için Tarım Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ortak görev verilen programda, arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesi amacıyla varislerin finansmana ulaşımının kolaylaştırılması için 2021 yılında çalışma yapılacağı bildirildi.

Miras kalan tarım arazileri en fazla 20 dönüme kadar bölünebiliyor. 20 dönümün altında daha küçük parçalara bölünmesine izin verilmiyor. Bu nedenle mirasçıların kendi haklarını ya diğer hak sahiplerine devretmesi ya da satması gerekiyor. Ancak tarım arazileri son dönemde büyük değer kazandığı için mirasçılar tek başlarına diğer hisseleri satın almakta zorlanıyor. Devir ve satma işlemleri gerçekleştirilemeyince de miras kalan arsaların pay edilmesi zora giriyor, araziler üzerinde belirsizlik yaşanıyor.

DEVLET KESESİNDEN

Mirasçıların finansman ihtiyacını sağlamak üzere önümüzdeki yıl hazırlanması planlanan ucuz kredinin yine kamu bankaları üzerinden aktarılması bekleniyor. Bunun için ya Hazine kamu bankalarına ‘görev zararı' adı altında ödeme yapıp faizin bir kısmını bütçeden karşılayacak ya da kamu bankaları kendi kâr-zarar hesabı içerisinde ucuz krediyi dağıtacak. Sonuçta her durumda mirasçı kredisinin maliyetini halk ödeyecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 19:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem pektaş
Muharrem pektaş - 1 yıl Önce

Ziraat bankası hisseye kredi vermiyor bütün hissederler satış yapması gerekiyor diyor hisedarın biri satıyor digerleri satmıyor buna göre düzenleme yapılmalı bu yüzden mağdur oluyoruz

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

Kredi vereceklerine miras arazilerinde gerekli intikallerin yapılarak kayıtlı hale getirmek daha doğru olur. Miras anlaşmazlıkları nedeniyle çoğu tarla kayıt dışı ve desteklemelerden faydalanmıyor. Devletin zorlayacı tedbirler alması gerekir mirasçıların keyfine bırakılmamalıdır. Mülk sahibinin vefatından sonra 6 ay içinde gerekli intikaller, tapu değişiklikleri yapılmaması halinde izalei şuyu yoluyla sayılacaktır demesi yeterli olacaktır. Böyle bir zorlayıcı kanunun olmasında fayda vardır.

banner251