Milli Tarım Projesi rafa mı kaldırılacak?

Büyük umutlarla açıklanan Milli Tarım Projesi rafa mı kaldırılacak? Dünya gazetesi yazarlarından Ali Ekber Yıldırım, muhtemel kabine değişikliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in görevden alınması veya başka bir göreve kaydırılması durumunda Milli Tarım Projesi'nin önemli bir ayağı olan 'Milli Hayvancılık Politikasının' rafa kaldırılacağını iddia etti.

Milli Tarım Projesi rafa mı kaldırılacak?
banner200
banner217

Büyük umutlarla açıklanan Milli Tarım Projesi rafa mı kaldırılacak? Dünya gazetesi yazarlarından Ali Ekber Yıldırım, muhtemel kabine değişikliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in görevden alınması veya başka bir göreve kaydırılması durumunda Milli Tarım Projesi'nin önemli bir ayağı olan 'Milli Hayvancılık Politikasının' rafa kaldırılacağını iddia etti.

Tarımla ilgili açıklanan önemli projelerin akıbetinin hep böyle olduğunu ifade eden Yıldırım, “Yapılması gereken, Bakan değiştikçe değişmeyecek kooperatif odaklı ulusal bir politika uygulamaktır" dedi.

Yıldırım, 'Hayvancılıkta bitmeyen kriz' başlıklı köşe yazısında, ülke hayvancılığının içinde bulunduğu durumla ilgili olarak önemli tespitlerde bulundu.

Uygulanan yanlış politikalardan dolayı hayvancılığın içinden çıkılmaz bir krize sürüklendiğini vurgulayan Yıldırım, “Gelinen noktada sadece kırmızı et fiyatının artmasını önlemek için hükümet, yılda 400 ila 500 bin baş besilik hayvan ithal ediyor. Türkiye, sığır ithalatında Avrupa'nın lideri, dünyanın ikinci ülkesi konumunda" dedi.

Yıldırım'ın yazısında dikkat çeken başlıklar şöyle:

Öylesine çarpık ve yanlış bir hayvancılık politikası uygulanıyor ki ette fiyat artmasın diye, sütte fiyat düşmesin diye devlet piyasaya müdahale ediyor.

AVRUPA'DA İTHAL EDİLECEK HAYVAN KALMADI!

Bu kadar müdahale ve ithalata rağmen sektör krizden çıkamıyor. O kadar çok ithalat yapıldı ki Avrupa'da ithal edilecek hayvan kalmadı. Türk ithalatçıların yoğun ilgisi ile Avrupa'da hayvan fiyatları yükseldi. Son dönemde ithal edilen hayvanların kalitesi, niteliği tartışılıyor. Yaygın deyimle, ne bulsak ithal ediyoruz. Daha yüksek paralarla daha düşük kaliteli hayvanlar ithal ediliyor. Ayrıca, hayvanlarla birlikte ülkeye hastalıklar da ithal ediliyor. Besilik hayvan kalmadığı için damızlık hayvan getirilerek kesiliyor.

İTHAL HAYVANLARLA İLGİLİ CİDDİ İDDİALAR VAR!

Sadece besilik hayvanda değil, damızlık ithalatında da sıkıntı var. Nitelikli damızlık hayvan bulunamıyor. Özellikle genç çiftçilere verilmek üzere ithal edilen damızlık hayvanlarla ilgili ciddi iddialar var.

İNEKLER YİNE KESİME GİDİYOR!

Yetiştiricilerin üretim maliyetleri artarken, çiğ süt fiyatının düşmesi, buna karşılık kırmızı et fiyatının ise artması nedeniyle bugünlerde inek kesiminde artış olduğu gözleniyor. Bunu doğrulayacak veriyi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladı. TÜİK verilerine göre, çiğ süt üretiminde düşüş yaşanıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi inek kesiminin artması. Hiç bir yetiştirici süt ineğini kesmek istemez. Fakat, sütün para etmemesi, kırmızı et fiyatının da cazip olması nedeniyle inek kesimi hızlandı.

YATIRIM YAPANLAR SEKTÖRDEN ÇEKİLİYOR!

Bir başka önemli gelişme, 2010 yılından sonra verilen sıfır faizli kredi ile süt hayvancılığına yatırım yapanların bir bölümü sektörden çekiliyor. İnternette emlak şirketlerinin sayfalarına bakarsanız çok sayıda satılık çiftlik ilanı görürsünüz. Bazıları ise süt hayvancılığından besiciliğe geçiyor.

Hayvancılıkta iki yıldan bu yana "ırk değişimi" yaşanıyor. Sütün ucuz etin pahallı olması nedeniyle süt hayvancılığından et hayvancılığına kombine ırklara geçiş var. Süt ırkı Holstein inekler elden çıkarılıyor. Yerine kombine ırk olan Simental alınıyor. Simentalin süt verimi çok yüksek değil, fakat sütteki yağ ve kuru madde oranı yüksek. Et veriminin yüksek olması nedeniyle tercih ediliyor.

CANLI HAYVAN FİYATI ARTIYOR!

Simentale olan ilgi hem yurt içinde hem de dışarıda hayvan fiyatlarını artırdı. İç piyasada gebe düve Holstein (siyah-beyaz) inekler 8 ila 10 bin liraya satılırken,Simental ineklerin fiyatı 12 bin lira ile 13 bin 500 liradan alıcı buluyor. İthal hayvanların fiyatı da bu seviyelerde. Geçen sene 7 bin lira seviyelerindeydi.

FARUK ÇELİK GÖREVDEN Mİ ALINACAK?

Özetle, hayvancılıkta bitmeyen bir krizle karşı karşıyayız. Krize çözüm olur diye "Milli Hayvancılık Politikası" uygulanıyor. Muhtemel kabine değişikliğinde Faruk Çelik görevden alınır veya başka bir göreve kaydırılırsa, bu proje de rafa kaldırılır. Yıllardır hep böyle oldu. Yapılması gereken, bakan değiştikçe değişmeyecek kooperatif odaklı ulusal bir politika uygulamaktır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

faruk çelik i kabinede görmek istemiyoruz artık..

- 4 yıl Önce

Faruk Çelik görevden alınmalıdır.Tercihen vatandaş olarak MHP den bakan yapılacaksa Tarım Bakanı yapılmasını isterim.Çünkü ''Milliyetçi Tarım'' şart oldu.

Ne
Ne - 4 yıl Önce

Devlet ... devamlılık vardır, diğeri daha iyi yürütür bu işi

- 4 yıl Önce

faruk gittiği yeri perişan ediyor( Bakınız ;çalışma ve sosyal bakanlığı) adamın tavırları ve duruşu rahatsız edici varın icraatlarını düşünün...İnşallah gider ve artık yeni bir koltuk verilmesin.

ne?
ne? - 4 yıl Önce

faruk çelik geldi geleli ne milli si ithalat daha çok arttı o hiç bir şey yapmasa daha iyi

Biyoteknoloji ile % 40 verim
Biyoteknoloji ile % 40 verim - 4 yıl Önce

Biyoteknoloji ile verimli hayvan sayisi artirilir. (Embriyo transferi. Yavru dogdugu gobi DNA Snp ile hizli verimlilik taramasi.ithal spermslar ile suni tohumlama yapilmadan once ozellikle simental ve hostanie spermalarinda hizli DNA SNP ile kalitimsal hastaliklar tespiti ve sonrasinda bol et.bol kaliteli sut.kaliteli deri .yem ilac,asi giderlerinde buyuk tasaruf birinci yilda % 40 ulke ekonomisine katki ve diger yandan genomiks seleksyon adtes lalahan genetik laboratuvari .

Milli İTHALAT Bürosu
Milli İTHALAT Bürosu - 4 yıl Önce

Bir zamanlar Kemal Derviş vardı ithal bakan denirdi. Adamın ekonomi politikalarıyla AKP 7-8 sene hiçbir şey yapmadan idare etti. Madem tarımda her şeyi ithal ediyoruz. Tarım Bakanını da ithal edelim. En kötü ihtimalle Faruk Çelik'ten, Mehdi Eker'den daha iyi olur. 7-8 sene çiftçi olarak bizde rahat ederiz.

banner151

banner251