Milletin efendisi Ankara'ya geliyor! 5 kere geldiler seslerini duyan olmadı!

Milletin efendisi köylüler (!) yüksek faizden dolayı katlanan kredi borçlarına çözüm bulmak için yeniden yollara düştüler. Daha önce 5 kere Ankara'ya gelerek seslerini duyurmaya çalışan mağdur çiftçiler, bugün 6'ncı kez Ankara'da olacaklar.

Milletin efendisi Ankara'ya geliyor! 5 kere geldiler seslerini duyan olmadı!
banner200

Kredi borçları yüzünden traktörleri haczedilen çiftçiler; yurdun pek çok ilinden Ankara’ya gelerek dertlerine derman arayacak. Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ve Ziraat Bankası’ndan tarımsal kredi çekip yüksek faizden dolayı borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen çiftçiler, sosyal medya platformları üzerinde örgütlenerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR İLE SADECE 5 ÇİFTÇİ GÖRÜŞEBİLECEK!

Kredi mağduru çiftçiler, bugün 6'ncı kez Ankara’da seslerini duyurmaya çalışacak. Çiftçilerin buluşma yeri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) olacak. Çiftçiler, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’dan şartlı randevu alırken, sadece 5 çiftçi Bayraktar ile görüşebilecek. Çiftçiler yapacakları görüşmede Şemsi Bayraktar’a sorunlarını anlatacak ve çözümü için yardım isteyecekler.

DAHA ÖNCE 5 DEFA ANKARA'YA GELEN ÇİFTÇİNİN YÜKSEK FAİZ SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMADI!

Halpostasi.com'un haberine göre, çiftçiler daha önce de 5 kez Ankara’ya gelmiş, Bakanlık önünde basın açıklaması yaparak seslerini duyurmaya çalışmıştı. Son iki senedir don olayları ve kuraklık başta olmak üzere iklim şartlarından olumsuz etkilenen çok sayıda üretici, üretimi finanse etmek için aldığı kredileri ödeyemedi. Birçoğunun traktörü, hayvanları ve arazisi ödenemeyen krediler karşılığında haczedildi. Ziraat Bankası bu borçlara istinaden haczettiği 2 bine yakın mülkün satış ilanını web sitesinden duyurdu.

Pandemi sürecinde sadece kredi borcu olan çiftçiler değil, borcu bulunmayan üreticiler de zor bir dönemden geçiyor. Türkiye’de yaş sebze ve meyvenin önemli bir kısmını piyasadan çeken turizm tesisleri devreden çıktı. İhracat konusunda hiçbir problem yaşamadığımız ülkeler bile salgın hastalık dolayısıyla ilave gümrük tedbirleri getirdi. Bu arada gıda fiyatları ve tarımsal üretimle ilgili dün ya piyasaları da daralan arz ve artan talep cenderesiyle başa çıkmaya çalışıyor.

Birçok ülkede yerli üreticiyi korumaya yönelik gümrük tarifeleri getirildi. İhracat ve ithalat süreçleri devletlerin katı uygulamalarıyla karşı karşıya kalıyor. Kimi ülkelerde tüketicinin gıdaya erişimi için de ilave tedbirler ve yerli üretimi teşvik eden uygulamalar başlatıldı. Genel olarak bütün dünyada ithalatı azaltıcı, yerli üretimi teşvik edici bir trend söz konusu. Ancak Türkiye, son yıllarda tarihinde hiç olmadığı kadar tarımsal ürün ithal ediyor.

Bunun yanında tarımsal desteklemeler, enflasyon ve döviz kurları karşısında yetersiz kalıyor. Olduğu kadarı da çok geç ödeniyor. Çiftçinin aldığı son desteklemeler 2019 yılındaki üretime ilişkin desteklemeler oldu. Geçen sene yılsonuna iki gün kala açıklanan desteklemeler oldu. Bu desteklerin yürürlük tarihi geçen senenin yılbaşı olsa da yıl boyunca ne kadar destekleneceğini bilmeyen üretici, haklı olarak desteklerin yönelttiği doğrultuda davranamadı. Bu gelişmelerin elbette tüketiciye de yansımaları olacak. Bunun ilk işaretleri gıda fiyatlarındaki kontrol edilemez artışla görülmeye başladı. Kredi mağduru çiftçiler Ankara ziyaretinden sonuç alamazlarsa seslerini duyuruncaya kadar Ankara ziyaretlerini sürdüreceklerini söylüyor.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 01:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım kredi incelenmeli
Tarım kredi incelenmeli - 8 ay Önce

Tarım Kredideki boşa giden paralara kaynak lazım. Kaymaklı genel müdür maaşına kaynak lazım.Hukuksuz atananlara sormak lazım.

BÖYLE DEVLET OLMAZ
BÖYLE DEVLET OLMAZ - 8 ay Önce

KÖTÜ GÜNDE HALKINA DESTEK OLACAGINA HALKI ZAMLARLA SÖMÜREN DEVLET .KÖTÜ GÜNLER İÇİN BİRİKEN DEPREM VERGİLERİNİ YİYEN SİGORTA PRİMLERİNİ YİYEN.YETMEZ İŞÇİNİN TAZMİNATINIDA YEMEYE KALKAN DEVLET..ÇİFTÇİSİ EMEKLİ OLDUMU 1500 TL VERMEYE UTANMAYAN DEVLET...İŞTE BU HALK HALA BU PARTİYİ VE AKPLİ BAŞKANI DESTEKLİYORSA BİZE HAKTIR..SARAYDAKİNE GÖRE SORUN YOK SORUN VAR DİYEN TERÖRİST

Genç
Genç - 8 ay Önce

Gençler olarak yıllarca uyardık ama bizi dinlemediğiniz yetmediği gibi hakaretler ettiniz. 10 sene önce misafirlikte bile bunları anlatırken bize hain muamelesi yapılıyordu. Doğruyu söyledik, dokuz köyden kovulduk yıllarca.

AÇ GÖZLÜ DEVLET ZAMLARINIZ HAYIRLI OLSUNUN
AÇ GÖZLÜ DEVLET ZAMLARINIZ HAYIRLI OLSUNUN - 8 ay Önce

KÖPRÜLER YOLLAR 100 DE 28 26 ZAMLANDI BU YOLLARDAN GEÇECEK GIDALARA ZAMLAR YANSIYACAK.TÜCCARLARA AÇ GÖZLÜ DİYEN DEVLET SEN DAHA AÇ GÖZLÜSÜN MÜTAİTLARINI DOYURCAM DİYE HALKINI ÇİFTÇİNİ ÖĞRENCİNİ İŞÇİNİ POLİSE DÖVDÜREN SUÇLAYAN DEVLET UTANIN AKP DEFOLUP GİDECEKSİN ENİNDE SONUNDA REİSİNİDE ALIP

latif arcan
latif arcan - 8 ay Önce

hepinizin sonu fabrikalara askari ücretli kölelik.tarımı şirketleştirecekler betondan arta kalan tarlalarıda elinizden çalıp şirketlere verecekler.siz daha akp lileri destekleyin körükörüne parti tutmaya parti liderinide babanızdan öte görmeye devam edin kendi yaptığı zamları görmeyen bu akp tarım ürünleri arttımı müdahale etmeyi çiftçiyi terörist ilan etmeyi bilir....aklınızı başınıza toplayın girdiler dolara göre ürünler lira ya göre artarmı bu kabul edilirmi dünyanın en pahalı gübresini mazotunu ilacını sulamasını kullanıyorsunuz kafanız hiçmi çalışmıyorda hala bunları destekliyorsunuz

Hak ve adaletmi dediniz?
Hak ve adaletmi dediniz? - 8 ay Önce

Kime gelip, neyi anlatacaklar? Küçücük bir bilgi paylaşalım buradan: Gelip görüşmek isteyecekleri kişilerden birisi olan Tkk Genel Müdür'ü kuruma ait 1.3 milyon tl değerindeki aracıyla Bilecik'e gidiyor, niçin derseniz görüntüleri medyadan da bulabilirsiniz, Akp Bilecik İl Kongresi'ne katılmak için! Araç çiftçiden, yakıt çiftçiden, harcırah gene çiftçinin cebinden! Yalnız da gitmiyor zatı alileri bir kurum idarecisi de kendisine yardımcı olmak için Bilecik'te. Kurumdan günlük 2000 lira kazanan kişi kurum işini yapmıyor ama parası tıkır tıkır hesabına yatıyor. O da yetmiyor birde üstüne harcırah alabiliyor. Fonda adalet, dürüstlük, liyakat sözleri, din iman söylemleri. Ne yaparsınız ki hesap soracak bir merci yok ülkede. Bu kişiler Chp il kongresine katılsalardı, ne denirdi?

Ali dag
Ali dag - 8 ay Önce

Aynı kredilere muhatab olduk sattık savdik ödedik şartları biliyoruz diye yazıyla imzalayıp krediveriyorlar yanyatti çamura battı oluyor şimdi bizim odediklerimizi geri versinler ozaman bunlara af gelirse adaletse herkese olmalı seneye madurlar daha fazla olucak gecensene gübre 90 TL.di bugün 160tl.kimse ödemez bu paraları af gelsin diye bekler herkes

banner151

banner251