MHP Milletvekili Bulut: Çiftçimiz afette elindekini kaybetti

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, TBMM’de 216 Sıra Sayılı Kanunun görüşmeleri sırasında MHP Grubu adına söz aldı ve Tokat Erbaa, Niksar ve Zile’de meydana gelen dolu ve sel felaketi üzerine zarar gören çiftçi ve köylülerin sorunlarını dile getirdi.

MHP Milletvekili Bulut: Çiftçimiz afette elindekini kaybetti
banner200
banner217

Bulut konuşmasının başında, “Konuşmama başlamadan evvel son birkaç haftadır, çok yoğun bir şekilde dolu yağışına maruz kalan ve bu nedenle de tarladaki bütün mahsulü telef olmuş olan Niksar Ovası'ndaki çiftçilerimize, Erbağı'nın köylerindeki çiftçilerimize, yine Turhal ve Zile'nin köylerinde ağır hasara maruz kalmış çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Buna ek olarak yine Bursa'nın Kestel bölgesinde zarara uğrayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarken hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR”

Hasarların büyüklüğü üzerinde duran MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Bu ağır hasarı bizzat yerinde incelemiş, bu köylerin önemli bir kısmını gezmiş, vatandaşı dinlemiş bir milletvekili arkadaşınız olarak bugün, burada, bir hususu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Şimdi, gerçekten, yerinde yapılan incelemede görülüyor ki çaresiz durumda olan köylü bütün ürününü ve mahsulünü kaybetmiş durumda ve ciddi bir ekonomik darboğazın içerisinde. Devletimizin yetkilileri birçok bölgede incelemelerini yapmış durumdalar ve devletin bütün imkanlarıyla da seferber olacağından zerre kadar şüphe duymuyorum ancak adaleti tartıştığımız bugün, gün boyunca adaleti tartıştığımız bu Mecliste, adaletin yalnızca ama yalnızca adliye saraylarından, adalet saraylarından dağıtılan bir nimet ya da hizmet olmadığını devletin bütün teşekkülüyle adil ve adaletli bir şekilde davranmak mecburiyetinde olduğunu bilerek devletin, zarara uğramış çiftçilere içinde bulunduğumuz bu zor günlerde en adaletli ve hakkaniyetli çözümü üretmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“PANDEMİ TÜM ÜLKEMİZİ ETKİLEDİ”

Çiftçilerin mağduriyetlerinin kendileri tarafından çözülemeyeceğini anlatan Yücel Bulut, “Gerçekten de değerli milletvekilleri, şu anda birçok çiftçimiz, Anadolu'da bu dolu felaketine maruz kalan insanlarımız vadeli bir şekilde borçlanmış durumdalar; banka kredisi ve banka yükü altındalar, birçoğunun çok yakın vadeli senetleri var ve ellerindeki bütün birikimi de bu felaket nedeniyle kaybetmiş durumdalar. Pandemi nedeniyle zaten sıkıntılı bir süreç geçiren vatandaşlarımızın ki bu süreçte devletimizin üstün bir başarı ortaya koyduğuna inanıyorum ve bu başarıyı da taçlandıracak bir hamle olarak bu çiftçilerimize en hakkaniyetli çözümün bir an önce üretilmesi gerektiğini burada vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Para.miz var
Para.miz var - 3 ay Önce

Gerekçe. Paramız. Varkı alıyoruz. Bundan. Sonra para bulabilirsen alirsin

banner151

banner251