MHP'li Ayhan'dan çarpıcı tespit: Tarımda fert başına gelir asgari ücretin gerisinde!

MHP'li Haluk Ayhan, tarım sektörü ile ilgili bir çalışma yaptıklarını belirterek, tarım ormancılık ve balıkçılık sektöründe fert başına düşen gelirin, 2003-2020 yılları arasında diğer sektörlerin ve asgari ücretin gerisinde kaldığını belirtti. 

MHP'li Ayhan'dan çarpıcı tespit: Tarımda fert başına gelir asgari ücretin gerisinde!
banner200

MHP'li Haluk Ayhan, tarımın önemine vurgu yaparak, tarım sektörünün stratejik olduğunu ve kriz anlarında bunun daha iyi görüldüğünü belirtti. Tarım sektörü ile ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Ayhan, 2003-2020 yılları arasında tarım ormancılık ve balıkçılık sektöründe fert başına düşen gelir ile sanayi, inşaat ve hizmetler sektöründeki fert başına düşen gelirle karışlaştırdı. 

TARIMIN İSTİHDAMDAKİ PAYI YÜZDE 35'LERDEN YÜZDE 18.5'LERE DÜŞTÜ

Ayhan, şunları kaydetti: "Asgari ücret ve iktisadi faaliyet kollarına göre kişi başına gelirin (2003-2020 yılları arasında) mukayese edilebilmesine yönelik bir değerlendirme yapıldığında ortaya çıkan durumu tespit etmeye çalıştık. Bu dönemde tarım ormancılık ve balıkçılık sektörünün toplam istihdam içindeki payının yüzde 35’lerden yüzde 18,5’lere, sektörün GSYİH içindeki payının da yüzde 10 düzeyinden yüzde 5,7’lere, düştüğü görülmektedir.

Aynı dönemde sanayi sektörü istihdamının toplam istihdamdaki payı yüzde 20’ler civarında kalmıştır. İnşaat sektörünün payı yüzde 4,5’lerden yüzde 7’lere yükselmiştir. Dönem boyunca hizmet sektörü istihdamının payı yaklaşık 12 puan artarak yüzde 52’lere ulaşmıştır.

FERT BAŞINA DÜŞEN GELİR BAKIMINDAN TARIM SEKTÖRÜ DİĞER SEKTÖRLERİN VE ASGARİ ÜCRETİN HEP GERİSİNDE KALDI

Tarım ormancılık ve balıkçılık sektörü fert başına geliri 2003–2020 dönemi boyunca diğer sektörlerin ve asgari ücretin gerisinde kalmıştır. Asgari ücret 1 kabul edildiğinde, tarım ormancılık ve balıkçılık sektörü kişi başına geliri cari fiyatlarla yıldan yıla değişmekle beraber asgari ücretin yüzde 80’leri civarında teşekkül ettiği görülmektedir.

Sanayi, inşaat ve hizmetler sektörü ise yıldan yıla farklılık göstermekle beraber asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir. Ortalama fert başına GSYİH ise asgari ücretinin yaklaşık 2-2,5 katı düzeyinde gerçekleşmiştir.

Tarım ormancılık ve balıkçılık sektörü 1 kabul edildiğinde fert başına gelirin 2003-2020 yılları arasında asgari ücretten düşük olduğu görülmektedir. Sanayi sektöründe kişi başına gelirin ise son 10 yılda tarım ormancılık ve balıkçılık sektörünün 3 katı civarında olduğu ortaya çıkmaktadır.

Tarım ormancılık ve balıkçılık sektörünün fert başına gelirinin inşaat sektörü ile karşılaştırıldığında benzer bir durum ortaya çıkmakla birlikte (3-3,5 katı) 2019 ve 2020 yıllarında 3 katın altına düştüğü görülmektedir. Hizmet sektöründe de benzer bir durum müşahede edilmekle birlikte, ortalama olarak 3 katın altında olduğunu söylemek mümkündür"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 10:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahsin
Tahsin - 11 ay Önce

Günaydınlar olsun sayın vekil sizler bu ülkede milliyetçiyiz diye geçinen ama bu ülkenin milli üreticilerin ne halde olduğunu bilmeyen milliyetcilersiniz, alın size üretim markette pazarda bütün gıda fiyatları tavan yapınca şimdi herkesin aklına geldi üretim tarım bu ülkede civtçi çok çok çalışır az az kazanır paramız var ki ithalat yapıyoruz 3 TL olarak teyit edilen sütü müdahale ederek geri çeken bir tarım bakanı varken hiç birinizden bir tek ses çıkmadan seyrettiniz, bizler bu ülkenin milli üreticileri yaklaşık üç yıldır tarım kredi kooperatiflerinin bankaların faizli kredileri ile üretim yapmak için çamura batmış vaziyetteyiz cabalandikca battık dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yoktur üreterek alın teri dökerek ürettiği ürünlerinden para kazanmadan batan bir toplum bu kesimin karşına oy zamanı geldiğinde sakın çıkmayın çok büyük tepkilere maruz kalacaksınız her iki parti olarak sizler

Bak şu işe
Bak şu işe @Tahsin - 11 ay Önce

Mehape ne yapmak istiyor? Bu vekil cumhur ittifakına dahil değil mi? Hayırdır ne oluyor Emin Halûk, Denizli'de tepki mi aldın köylüden

Nihat
Nihat @Tahsin - 11 ay Önce

İnşaatçının üç kat gerisinde olan toprak ağaları,gerçek aile tarım işletmeleri bin kat geride ,sebebi ise sizin koşulsuz akp ye destek vermemiz,hele devlet bahçeli varya o bahçeli milliyetçilerde bitti o bir akp sözcüsü..

üretici
üretici - 11 ay Önce

yapılan hesap tarladan evine gelmeden saat gözetmeden gece gündüz calışan üreticiye göre hesaplar sanız beşkatı değil onbeş katıda azcıkar tabi masa başındaki insan nerden bil sin şu kadar işcilik denir gecilir birde üretene sormalı ... birde ürün doğa şartları na göre ürün verir veya azverir onun hesabınıda ancak üretici verir...

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Hakkımızı nasıl ödersiniz bilmem ama mahşere bırakmayın nasırlı ellerimizle başa cikamazsiniz oy verdiğim bu akpatili fakirlere de anlatın ölüm var olduğunu

mustafa
mustafa - 11 ay Önce

üreticiden 2 liraya alınan ürün manavda 12 lira üretici böyle bi zulmu haketmiyor

Senol
Senol - 11 ay Önce

Sayın vekilim, bardak kırıldı artık çok zor. Tarımın kovanına çomak soktunuz, sizde seyretti iz. Yuvalar yıkıldı, çiftçi intahar edenler oldu. Borçlandı TTK , bankalar acımasızca faizle somurduler, üstümüzde kamyon geçti. Ürün para etmedi, tarım bakanı kepek ekin diye dalga geçti. Şimdi dört gözle seçimi bekliyoruz...

BİR DOĞRU BİR YANLIŞ
BİR DOĞRU BİR YANLIŞ - 11 ay Önce

Doğru olan tarımın ne hallerde olduğunu görmeleri
Yanlış olan hiç bir sektörü birbiriyle karşılaştıramazsın her sektörü tek başına değerlendirmek gerekir

Tarım kredi
Tarım kredi - 11 ay Önce

Tarım krediden ülkücüler nasıl tasfiye edildi bir de ona baksanız. Fahrettin Boyrazın MHP den karın ağrısı var.

MHP nin konuşma hakkı??
MHP nin konuşma hakkı?? - 11 ay Önce

Şaşırdım. Teşekkurler 13 yıl geç olsada bu açıklamanız genede teşekkurler.


banner251