" />

Metropolleşme yüzünden tarım arazisi kalmadı!

Köylerin hızla kentleşmesiyle aile besiciliğinin yok olmaya başladığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme yüzünden artık tarım arazisi kalmadı. Aile besiciliğine önem verilmeli ve çiftçi aileler özel olarak desteklenmeli" dedi.

Metropolleşme yüzünden tarım arazisi kalmadı!
banner200
banner217

Köylerin hızla kentleşmesiyle aile besiciliğinin yok olmaya başladığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2014'te yürürlüğe giren Yeni Büyükşehir yasası ile 34 bin 247 olan köy sayısı 18 bin 335'e düşürüldü. Tarım arazisi meralara konut yapılmasıyla aile besiciliğini de yok etmeye başladı. Tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme yüzünden artık tarım arazisi kalmadı. Aile besiciliğine önem verilmeli ve çiftçi aileler özel olarak desteklenmeli" dedi.

“METROPOLLEŞME TARIM ALANLARINI KISITLIYOR"

Hızlı kentleşmenin tabiatın dengesini bozduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hızlı kentleşme tarım arazileriyle beraber küçük aile besiciliğini de hızla yok ediyor. Tarım arazisi meraların yerini artık hep konutlar aldı. Tarımda kendi kendine yetebilen bir ülke olmamıza rağmen metropolleşme vatandaşın tarım ve hayvancılık yaptığı alanları kısıtlıyor. Bu durum tabiatın da dengesini bozuyor, köy hayatını bitiriyor" şeklinde konuştu.

'ÇİFTÇİ AİLELERİ OLUŞTURULARAK DESTEK SAĞLANMALI'

Palandöken büyük şirketler yerine aile besiciliğinin desteklenmesi gerektiğini hatırlatarak, “Tarımda eskisi gibi kendi kendimize yetebilmek için öncelikle aile besiciliğine önem vermeliyiz. Büyük şirketlerin zamanla tekelleşmesi sorunu, küçük aile besiciliğini destekleyerek çözülür. Gelişmiş ve dışa bağımlılığı en alt düzeyde olan ülkeler kaynağını tarım ve hayvancılığı kendi tarım arazilerinde yürütmekten almaktadır. Bu sebeple bireysel olarak ne yapılırsa yapılsın aile besiciliği hepsinden önemli. Kentleşmeden ve tarım arazilerinin azalmasından en çok çiftçi aileler etkileniyor. Bu aileler özel olarak desteklenmelidir. Besicilikle uğraşan ailelerin azalması, yeni çiftçi aileleri oluşturularak artırılmalıdır. Çiftçi ailelere destek sağlanırsa ve verilen önem ciddi boyutlara ulaşırsa et konusunda da böyle sorunlarla karşılaşmayız. Et fiyatlarındaki artışın da önüne geçilmiş olur" diye belirtti.

“PLANLI TARIM POLİTİKASI İLE SORUN ÇÖZÜLÜR"

Gıda fiyatların artışındaki nedenlerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Bendevi Palandöken, “Fiyatlar üretimin yeterli olmasına karşın spekülatörler tarafından yükseltiliyorsa geçici süreli ithalat çözüm olabilir. Ancak kalıcı çözüm için üretimin artırılması ve çiftçinin maliyetlerinin düşürülmesi şart. Bunun için de planlı bir tarım politikası geliştirilmelidir" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım
Tarım - 3 yıl Önce

Söylemleri okuyorum çok isabetli olduğunu düşünüyorum ama icraatlara bakıyorum tam tersi bunları bu icranin başındaki Ler gormuyomu Allah rızası için birileri bu işin başında kilere göstersin

banner151

banner251