Meralarımız tecavüz altında!

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, hayvancılığın vazgeçilmezi meraların tecavüz altında olduğunu söyledi.

Meralarımız tecavüz altında!
banner200
banner217

Birlik Başkanı Mahmut Aktürk, meraların tecavüzlerden kurtarılmasının hayvancılığa yapılacak en önemli yatırım olduğunu kaydetti. Hükümetin küçükbaş hayvancılıkla ilgili çok önemli desteklemeler sağladığını aktaran Aktürk, mera konusunun da biran evvel çözülmesi gerektiğine ifade etti.

“Hükümetimiz küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için anaç koyun keçi desteği adı altında, halk elinde ıslah projeleri adı altında çok sayıda çeşitli destekler veriyor" diyen Aktürk, bu çalışmalardan dolayı teşekkür ettiklerini ancak mera noktasında çok ciddi sıkıntılarının olduğunu belirtti.

Aktürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle ilimizde meralarımız tarım tecavüzleri altında. Önüne gelen meralarımızı sürüyor, tahrip ediyor. Bununla ilgili çok ciddi bir yaptırım da yok. Tabi vatandaş şikayet ediyor, şikayet ettiği zaman merayı süren komşusuyla kavga ediyor, silahlar çekiliyor, çok önemli sorunlarımız var. Bir an evvel meraları tarım tecavüzlerinden kurtararak ıslah edilmesi Türkiye'de küçükbaş hayvancılığa yapılacak en büyük yatırımdır. Çünkü meralarımız önüne gelen tarafından tahrip edilmekte, kimisi fabrika kuruyor, kimisi mandıra kuruyor, kimisi ev yapıyor, kimisi tarla yapıyor. Yani önüne gelen herkesin gözü bizim meramızda. Buradan meralara tecavüz edenlere şunu söylemek istiyorum; vebaldir, günahtır, haramdır, kanunen de yasaktır. Meralarımızdan ellerini çekmelerini istiyoruz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Meralar Tarla oldu
Meralar Tarla oldu - 3 yıl Önce

Meralar Tarla oldu Otel oldu peki bu memlekette hayvancilLik basil olacak

banner151

banner251