Meral Akşener tarımda yaman çelişkiye dikkat çekti: Toprak, su, iklim bizde parayı O'nlar kazanıyor!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen hafta partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin tarım politikalarını eleştirdi. Türkiye’nin en geniş tarım arazisine sahip olmasına rağmen Polanya’dan bile daha az tarım ihracatı yaptığının altını çizen Akşener, “Toprak bizde onlar parayı kazanıyor, iklim bizde onlar parayı kazanıyor, su bizde parayı onlar kazanıyor” eleştirisinde bulundu. 

Meral Akşener tarımda yaman çelişkiye dikkat çekti: Toprak, su, iklim bizde parayı O'nlar kazanıyor!
banner200
banner217

Akşener, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bize göre tarım Türkiye’nin gelişme alanlarından biridir. Yani bir koyup 5 alacağın, ülkeye istihdam sağlayacak, döviz kazandıracak bir yatırım alanıdır. Türkiye’nin bütçe açığı sorunu var değil mi, yaklaşık 55 milyar dolar. Düşünün 75 milyar dolardan 45 milyar dolara düşmek yerine tarım hasılamızı 100 milyar dolara çıkarmış olsaydık ne olurdu? Bütçe açığımız büyük oranda azalır, daha düşük faizle borçlanabilirdik. Türkiye’nin tarımda küresel bir oyuncu olabilecek potansiyeli var.

TÜRKİYE TARIMDA POTANSİYELİNİN ÇOK AZINI KULLANIYOR

Ancak bu vizyonsuz yönetim anlayışıyla bu potansiyelin henüz çok azını kullanabiliyoruz. Türkiye Avrupa’nın en geniş tarım alanına sahip ülkesi. Oysa tarım ihtacatımız sadece 17 milyar dolar. Türkiye’nin onda biri bile toprağa sahip olmayan Hollanda 100 milyar dolar tarım ihracatı yapıyor. Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Belçika, İngiltere ve hatta Polonya bile Türkiye’den daha çok tarım ihracatı yapıyor. Toprak bizde onlar parayı kazanıyor, iklim bizde onlar parayı kazanıyor, su bizde parayı onlar kazanıyor" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

Bizde kazanç daha çok ama sadece ithal eden ve ona hizmet edene

Ali gül
Ali gül - 4 ay Önce

Becerikli bakan varya kim rüşvet alıyor, kim sahtekârlık yapıyorsa onu yönetime atama yapıyorya tarım ve hayvancılık bu noktaya geldi. Yakında dayak yer gider o kurumun başından

banner151

banner251