Meral Akşener kürsüye çıkardı: Urfalı çiftçiden çarpıcı sözler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında çiftçinin yaşadığı en sorunların başında gelen elektrik sorununa dikkat çekerken, Şanlıurfalı çiftçi Bayram Sarı'ya da Meclis kürsüsünden söz verdi.

Meral Akşener kürsüye çıkardı: Urfalı çiftçiden çarpıcı sözler
banner200

Urfafanatik'ten Emine Albayrak'ın haberine göre, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısında Şanlıurfa’da yaptığı tüemaslar sonucunda yaşanan sorun ve sıkıntıları gündeme getirdi. Başkan Akşener yaptığı konuşmada, “Urfa’da öğrencilerimiz tabletsiz, gençlerimiz umutsuz, babalar çaresiz, tarlalar hüzünlü. Yağmur yerine yağan elektrik cezaları derman bırakmamış. Urfa sana küsmüş haberin olsun sayın Erdoğan” dedi.  Akşener, konuşmasının ardından sözü Şanlıurfa’da çiftçilerin kanayan yarası haline gelen elektrik sorununu ve çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirmek için Bozovalı çiftçi Bayram Sarı’ya verdi. 

AKŞENER: ŞANLIURFA VE MARDİN'DE VATANDAŞIN SORUNLARINI DİNLEDİK

Akşener, “Şanlıurfa ve Mardin’de vanadaşın sorunları dinledik. Şanlıurfa’daki eczacı bir kardeşimiz diyor ki ayda bin lira elektrik faturası ödüyorum. Küçük bir elektrik sobasıyla idare ediyorum. Kendi derdime yanmıyorum diyor. 150 liraya bebek maması alanları görünce kahır oluyorum diyor. Şanlıurfa’da öyle bir bela var ki bütün dertleri alıp götürüyor.

ÇİFTÇİ ELEKTRİK FATURALARINDAN İLLALLAH EDİYOR

Bu dert ise DEDAŞ yani Dicle Elekktirk. Çiftçi ekip biçmek için hevesli hazır bekliyor. Ama öyle bir düzen kurulmuş ki çiftçimiz elektik faturalarından illallah etmiş. Çiftçimiz astronomik faturalardan illahah etmiş. 300 bin lira 500 bin lirayı bulan cezalar var. Sistem hem vatandaşın sırtında yük, hem de devletten vergi aşırıyor. Utanmıyor musunuz? Urfa’da öğrencilerimiz tabletsiz, gençlerimiz umutsuz, babalar çaresiz, tarlalar hüzünlü. Yağmur yerine yağan elektrik cezaları derman bırakmamış. Urfa sana küsmüş haberin olsun sayın Erdoğan" 

BOZOVALI ÇİFTÇİ BAYRAM SARI YAŞADIKLARI SIKINTILARI BÖYLE ANLATTI

Kürsüde konuşan Bozova çiftçisi Bayram Sarı ise şunları kaydetti: "Şanlıurfa ve ülkemizde tüm çiftçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunları dile getirmek için bu fırsatı verdiğiği için teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’da DEDAŞ denilen kuruma borcu olsun veya olmasın tüm çiftçi hesaplarına bloke koymuştur. Çiftçi alacağı desteklemeyi almak için bankaya gittiğinde hesabından para yok deniliyor. Sulama birliklerine gidiyor DEDAŞ’ın kestiğini söylüyorlar. Sulama birliklerinin DEDAŞ’a borcu var. DEDAŞ çiftçinin hesaplarına el koyuyor. Kanunsuz yasa dışı hak tanımaz bir şekilde hangi hukuki yollardan DEDAŞ çiftçilerimizin haklarına bloke koyabilmektedir” 

ÇİFTÇİNİN TC KİMLİK NUMARALARINI KİM VERİYOR? 

Yüz binlerce tarımla ilgilenen çiftçilerimizin çiftçi kayıt sistemi TC kimlik bilgilerini kimler vermiştir? Diyen Sarı, "Bana göre bu bir anayasal bir suçtur. Tarım Bakanlığı çiftçilerini mahsumiyetini bilgilerini vermiştir. Hiçbir kurum ve bakanlık bunların önüne geçemiyor biz bunu anlayamıyoruz. Maden böyle olacaktı neden bu özelleştirildi. Bunlar özelleşince bütün bilgilerimiz bunların eline veriliyor. DEDAŞ’tan çiftçiler ürün ecek ya da tam sulayacak enerjileri kesiliyor” şeklinde konuştu. 

ÜRÜNÜMÜZ TARLADA ÇÜRÜYOR

Sulama birliklerinin hesabının çiftçiye kesildiğini belirten Sarı, “Bu işkenceyi ilçemde şeker pancarı enerji kesintisinden dolayı toprak altında çürüdü. Bu tarımı Şanlıurfa'da yapamayacaksan diğer illerin hal ne olacaktır. Ama biz tarım ülkesiyiz. Bu kuyudan yüz dönüm sulanıyor alınan ürünü de DEDAŞ’a veriyor. Bizim ürünümüz tarlada çürüyor. Şuanda ilimizde tapulama hariç mera alanları başka kişilere satılmaktadır. Bu kimler tarafından yapılıyor bilmiyoruz. Ülkemizde mera alanı kalmadı ve tarımın da sonunu getiriyor. Bu saydığımız sorunlar çözülse bu sadece pansuman olur. Daha ne sorunlar var. Memleketimde nelerin yaşadığını biliyorum. Gençlerimiz hepsi göç etmiş bulunmaktadır. Köylerde sadece yaşlılarımız kaldı. Kim bu tarımı yapacak. Kenar mahallelerde suç oranlarına karışıyorlar. Gençlerimiz çiftçimiz küstürmüş köylerine gidemez hale bırakmışlardır" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 17:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 8 ay Önce

Ben aksaraylı çifci önce kacak kullanmasında elektrik parasını ödeyenin elektirigi falan kesilmiyor

çiftçi
çiftçi @Hacı Hüseyin böge - 8 ay Önce

lo haci cavcav senın dinınde imanında himi istanbulda kaçak elektrikle çalışan fabrika yok yalancı

vatandaş
vatandaş - 8 ay Önce

Urfa ve elektrik geçince haberin içinde okumadım bile. Meral hanım çıkaracaksanız kaçak elektirk kullanmayan bir ilden birini çıkarın.

vatandaş
vatandaş @vatandaş - 8 ay Önce

Çiftçi adında bir şahıs kaçak elektrik ile ilgili yorum yaptım diye cevap yazmış. "Hiç mi fabrikalar kaçak elektrik kullanmıyor" diye. Kaçak kullanmiyoruz diyememis. Ben iç Anadolu'da nasıl ödüyorsam sende ödeyeceksin. 5 vakit namaz kılıp kaçak elektirik kullanmak yok. Konyada urfadan tarlaya gelen bir işçi bana aynen şu cümleyi kullandı " Allah'ın suyuna da mı para ödüyorsunuz" daha ne diyim ben ey arkadaş.

çiftçi
çiftçi @vatandaş - 8 ay Önce

vatandaş tırreki hele süyle dinine imanına egerki iman sende varsa hiçmi kaçak elektrikle fabrikalar çalışmiyor eyer sende iman varsa doğru süylersın...

81 il memleket
81 il memleket - 8 ay Önce

Her şeyin bir bedeli var. Olay xxxx abartılı. Tarımdaki elektirik pahalı vergiler kaldırılmalı. Özelleştirme fatura ödemeyenlerin işine gelmedi. Ödeyen enayimiydi?

Atma Boşuna
Atma Boşuna - 8 ay Önce

Urfa Reise kusmusmus. Reis çeketini koysun %65 oy alır Urfa'da

aynen öyle
aynen öyle @Atma Boşuna - 8 ay Önce

kula tapanlar diyarı urfa

Çiftçi
Çiftçi - 8 ay Önce

Abimiz az bile söylemiş bazı yorum yapan arkadaşlar fanatikliği bırakın bende akp ye oy verdim şimdi pişmanım 18 yıldır ne verdi kendi çıkardığı kanunu uygulamıyor hepimizin ailesi sorumlulukları var üretiyoruz satamıyoruz dışardan getiriyoruz ve anamız ağladı dedik ananıda al git denildi bunları unuttunuz galiba

Aziz
Aziz - 8 ay Önce

Ben koyu bir ak partiliyim ama mevcut tarım bakanı beni olduğu gibi bütün çiftçileri küstürdü resmen çiftçilere eziyet ediyor

Ali dag
Ali dag - 8 ay Önce

Evet şu birlikleri eletrik borcu olanlardan desteklemeler otomatik kesiliyor olan bu


banner151

banner251