Mera köylünün elinden alınarak kiraya verilecek!

Eskişehir Yahnikapan Mahallesi sakinleri, kamuya ait meranın 200 dönümlük kısmının İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce ihaleyle kiraya verilecek olmasına tepki gösterdi.

Mera köylünün elinden alınarak kiraya verilecek!
banner200
banner217

Sözcü Gazetesinden Kemal Atlan'ın haberine göre, mahalle sakinleri, ‘Köye dön diyorlar, meralarımızı alıyorlar. Naapcaz’ yazılı pankart açarak yarın yapılacak mera ihalesinin iptalini istedi.

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesine bağlı köyden mahalle statüsüne geçen Yahnikapan mahallesi sakinleri, uzun yıllardır kullandıkları meralarının 200 dönümlük kısmının özel bir şirkete ihaleyle kiralanacak olmasına tepki gösterdi. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Yahnikapan'da vatandaş, meralarının kendi kurdukları derneğe kiralanmasını istedi.

KÖYE DÖN DİYORLAR AMA

Kiralanacak merada toplanan mahalle sakinleri, üzerinde ‘Yahnikapan merana sahip çık. Köye dön diyorlar, meramızı alıyorlar. Naapcaz…!' yazılı pankart açarak tepkilerini dile getirdiler. Hayvancılık ile geçimlerini sağlayan mahalle sakinleri meralarının ellerinden alınması ile mahallelerinde hayvancılığın bitmesiyle birlikte işsizlik sayısının artacağını söylediler. Mahalle halkı, özel bir işletme tarafından alınmak istenen mera alanının, kurdukları Yahnikapan Cemevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne kiralanmasını istiyor.

BİZİM İHALEYE GİRİP ALACAK PARAMIZ YOK

Yahnikapan Cemevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeynel Uğur, geçimlerini hayvancılıktan sağladıklarını belirterek, “İhalenin 16 Mayıs tarihinde yapılacağını ifade eden Uğur, yetkililerin sorunlarına çare bulmasını istedi. Köye dönüşlerin başladığı bir dönemde bu gibi olayların yaşanmasını eleştiren Uğur, “Meralar kiraya verilirse bizler hayvancılığı yapamaz hale geleceğiz. İlgililer sesimizi duyun. Meramızda hayvanlarımızı otlatmak istiyoruz. Meramız çocuklarımızın geleceğidir. Kiralanmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu. Yahnikapan Mahalle Muhtarı Mehmet Kılınç ise Valilik ve Tarım İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdiklerini fakat bir sonuç alamadıklarını söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Habermi bu
Habermi bu - 1 yıl Önce

Mera dediğiniz yer taşlık arazi kiralayanda orada hayvancılık yapan meraya sınır olan işletme ayrıca köyün bütün merasını kiraya cıkmadılar söz konusu mera ıslah edilecek ayrıca o işletme tüm kaba yemini civar köylerden temin ediyor Türkiyeye örnek olacak bir proje için kiralamak istiyor işletme hastalıklardan ari buzalama aralığı bakımından örnek işletmedir lütfen haber yaparken araştırın köyün otlatma yaptıgı alan farklı bir yerde oradan sadece hayvan geçiyor

Dikkat
Dikkat - 1 yıl Önce

Adam sanki orayı kiralayıp avm dikecek tarım ve hayvancılıga kazandıracak ben tanıyorum işletmeyi vatana millete hayırlı işler yapıyorlar

Köylü Çiftçi
Köylü Çiftçi - 1 yıl Önce

Mera mı hani nerede mera :) Aşırı ve zamansız otlatmaktan mera diye bir şey bırakmamışsınız ki birde kiralanınca kızıyorlar. bırakında adamlardan bir şeyler öğrenin. nato kafa nato mermer. bir halt olmaz bizim köylümüzden işi gücü beleşçilik.

Cem
Cem - 10 ay Önce

Mera köylünün hakkıdır. Buraya hikayeden işletme sahibi ve yandaşları yorum yazmış. Gelin kardeşim işletmede dahil tüm köylü devletin himayesinde merada hayvanlarını otlatsın. UYANIKLIK Yapmayın nelerin hesabını yaptığınıZI BİLİYORUZ

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Para para ne hayvancılığı.Adam 600 dönüm merayı alık köyün yayla ile önünü kapatmış .Devlet ne yaptığını bilmez mi

oruç  SARI
oruç SARI - 1 ay Önce

BEN AFYON ÇAY DERSİNEK KÖYÜNDEN YER KİRALAMAK VE ÇİFTLİK KURMAK İSTİYORUM HER TÜR HAVAN KOYMAYI DÜSÜYORÜM DEVLETEN NASIL KİRALARIM VE DESTEKTEN FAYDALIRIM

banner151

banner251