Mazot fiyatları 25 lirayı aştı mazot gübre desteği de eridi gitti!

Mazot fiyatları, son 8 günde arka arkaya gelen zamlarla birlikte 25 lirayı aşarken, Tarımdan Haber yazarı Faik Toy, mazot fiyatları ile çiftçiye ödenen mazot gübre desteğindeki çarpıklığa dikkat çekti. Toy, çiftçiye ödenen mazot gübre desteği ile sadece 1 litre mazot ile 1.3 kg'da üre gübresi alabileceğini kaydetti.

Mazot fiyatları 25 lirayı aştı mazot gübre desteği de eridi gitti!
banner282

Benzin ve motorin fiyatları 5, 7, 8 ve 9 Mart'ta üst üste zamlandı. Bu gece yarısından geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 2.25, benzinin litre fiyatına ise 0.79 TL zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) zamlı fiyatların bu gece yarısından itibaren pompaya yansıyacağını bildirdi.

8 KERE ZAMLANDI

Böylece son 8 iş gününde LPG dahil akaryakıt fiyatlarında 8 kez zam açıklandı. Son olarak dün de benzine 1.07, motorine ise 1.59 lira zam gelmişti. Son zamlarla beraber Ankara'da ortalama 20.44 liradan satılan benzinin litre fiyatı 21.23 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 20.35 liradan 21.14 liraya, İzmir'de 20.46 liradan 21.25 liraya çıkacak.

25 LİRAYI AŞTI

Ankara'da ortalama 22.90 liradan satılan motorinin litre fiyatı 25.15 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 22.82 liradan 25.07 liraya, İzmir'de 22.90 liradan 25.15 liraya çıkacak. Küresel piyasalarda motorin talebinin yüksek olması ve en fazla üretimin yapıldığı rafinerilerin Rusya'da bulunması nedeniyle söz konusu ürüne son haftalarda benzinden daha fazla zam geliyor.

NEDENİ PETROL VE KURDAKİ YÜKSELİŞ

Gelen zamların arkasındaki ana sebep Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi olmaya devam ediyor. İşgal girişimi öncesi 95 dolar civarında seyreden Brent petrolün varil fiyatı bugün 130 doları gördü. Bunun yanında dolar/TL de son iki haftada yüzde 6 yükselerek bugün 14.65'i aştı. Bu yükseliş de maliyetlere ek yük getirdi.

FAİK TOY MAZOT ZAMMININ TARIMSAL ÜRETİME MALİYETİNİ ÇIKARDI

Peki motorine gelen zammın tarımsal üretime maliyeti ne olacak? Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, motorine gelen son zamla birlikte kuru tarımda 1 dekar buğdayın mazot maliyetinin 203,92 liraya çıktığını belirtti. Diğer yandan mazot fiyatı ile çiftçiye ödenen gübre mazot desteklerini de karşılaştıran Toy, "2,25 TL'lik yeni zamla birlikte bazı illerimizde mazot litre fiyatı 25,49 TL'ye çıkacak. Bu durumda çiftçi aldığı 42 TL mazot gübre desteği ile 1 litre mazot ve 1.3 kg üre gübresi alabilecek" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
bu mazotla üretim bitmiştir
bu mazotla üretim bitmiştir - 3 ay Önce

kim bu mazotla tarla eker

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Kısır döngü enflasyona girdik artık.ürün fiyatları yükselecek,maaşlar yükselecek vs. Para 6 sıfır olana kadar bu böyle gidecek.belki 1 sene belki 10 sene.en sonunda da 6 sıfır atılıp tekrar başa dönülecek.Kimse de demesin 6 sıfır atılırsa batarız biteriz diye.20 sene önce atıldı kimse batmadı.bu bir döngüdür.doğaldır.

Hikmet
Hikmet - 3 ay Önce

Mazota son zam geri alındı başlığı değiştirin yalan başlık atmayın.Girdi fiyatları ne kadar artarsa artsın çifçinin ürettiğinin fiyatıda artıyor çiftçide kazanamayacam endişesi yok.gerisi lafı güzaf.girdi fiyatlarının afaki arttığına hepimiz katılıyoruz ama ürününde fiyatı artıyor.

ürün kaç arttı şems
ürün kaç arttı şems @Hikmet - 3 ay Önce

ürün kaç arttı mazot gübre ilaç kaç arttı

zamlar
zamlar - 3 ay Önce

ulan Allahsızlar yaptığınız zamlar ne brent nede dolar oranından kat kat fazla kansızlar bu fiyatla üretilirmi acilen 7 liraya indirin yoksa açlıktan helak olur millet kıtlıkğı önümüzdeki yıl görün ne hale gelecek

brent 30 dolar birden düştü
brent 30 dolar birden düştü - 3 ay Önce

bakalım anında artışı yansıtanlar bu büyük düşüşüeksiksiz yansıtacaklarmı .merak ediyorum bu 5 li çete petrol işindede varmı ,,bunların olduğu her işte zamlar yapıldı

Senol
Senol - 3 ay Önce

Kanadalı patetescilerin danışmanı olan, kepek ekin diyebilin, paramız çok ithal ederiz, diyebilen birini t bakanı yapacaksın 3 yıl sonra ülkede sorunlar başlayacak çiftçi bitirilecek, sende ürün bulamayacaksın vs .

a koydunuz
a koydunuz - 3 ay Önce

mehmetin kölesi hükümet

cemal abi
cemal abi - 3 ay Önce

gidiyorsun reis zorda olsa gidiyorsun piskolojik sorunlarını evinde hallet devlette değil


banner151