Makarna ihracatında yerli buğday sınırlaması 3 Eylül’e çekiliyor! 

Kuraklıkla birlikte buğdayda arz sorunu giderek büyürken, hükümetin daha önce makarna ihracatına 1 Ekim’de getirileceğini duyurduğu yerli buğday kullanımı sınırlaması, 3 Eylül’e çekilecek.

Makarna ihracatında yerli buğday sınırlaması 3 Eylül’e çekiliyor! 
banner200

ÖZEL HABER / Arpa, buğdayda yaşanan arz sorunu hükümeti yeni kararlar almaya zorladı. Daha önce makarna ihracatına 1 Ekim’den itibaren getirileceği duyurulan yerli buğday kullanımı sınırlaması, 3 Eylül’e çekilecek. Buna göre ihraç makarnada yerli buğday kullanımı 3 Eylül’den itibaren yasaklanacak. Makarna ihracatçıları ancak ithal buğday şartı ile makarna ihracatı yapabilecekler. 

İTHALATTA MALİYETLER YÜKSELİYOR

Kuraklıkla birlikte arpa buğdayda yaşanan arz sorunu giderek artarken, buradaki kayıp ithalatla kapatılmaya çalışılıyor. Ancak yurt dışı piyasalarda fiyatların yükselmesi, ithal edilen arpa buğday fiyatlarını da yükseltiyor. Buğdayda ciddi bir arz sorununun yaşanmaması için geçtiğimiz aylarda 1 Ekim’den itibaren makarna ihracatına getirileceği açıklanan yerli buğday sınırlamasında sürenin daha erkene alınacağı öğrenildi. Alınan bilgilere göre 1 Ekim daha da öne çekilerek 3 Eylül’den itibaren, ihraç makarnada yerli buğday kullanımı yasaklanacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2021, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 1 ay Önce

Hani ithal ederek ihraç ediyoruz sözü büyük bir yalanmış Tayyip Erdoğan gözümüze bakarak yalan konuşmuş yada etrafındaki danışmanlar yaniltmus ama suç gene reiste çek etmeliydi

Üretici
Üretici @Ali dag - 4 hafta Önce

Kendini yalan layan bir uygulama ama demek bizde yalanları anlayacak kapasitemi yok yoksa şartsız itaatmıdır Allah sonumuzu hayretsin...

önder çifci
önder çifci - 4 hafta Önce

Arkadaşlar yazıyı nasıl anlıyorsunuz ki...ithal buğdaydan yapılan makarnayı ihracat edebilirdin diyor. Zaten öyle

Agah var
Agah var - 1 ay Önce

Tarımda başka laf yok ithalat ithalat çiftçiye teşvik verilse arps buğday ekilse ithalat olmasa olmazmı türkiyede olmaz

banner151

banner251