Lisanslı depo şirket sayısı 38'den 126'ya çıktı hangi ürünler ön planda?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, lisanslı depo şirketi sayısının son 3 yılda 38'den 126'ya çıktığını belirtti.

Lisanslı depo şirket sayısı 38'den 126'ya çıktı hangi ürünler ön planda?
banner282

Lisanslı depoculuğa 5 yılda toplam 323 milyon lira destek sağladıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hedefimiz, lisanslı depoculuk sisteminin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) üreticiden yaptığı alımların tamamını lisanslı depolar üzerinden elektronik ürün senedi yoluyla gerçekleştirmek." dedi.

SON 3 YILDA BÜYÜK ARTIŞLAR MEYDANA GELDİ 

Özellikle son 3 yılda hem lisanslı depo şirketi sayısında hem de kapasitede büyük artışların meydana geldiğini belirten Pakdemirli, lisanslı depo şirketi sayısının 38'den 3,3 kat artarak 126'ya, lisanslı depo kapasitesinin ise 1,8 milyon tondan 4 kat artışla 177 noktada toplam 7 milyon tona ulaştığını bildirdi.

HANGİ ÜRÜNLER ÖN PLANDA?

Toplam kuruluş izni alan firma sayısının ise 232'ye yükseldiğini, kuruluş izni verilen kapasitenin 15,7 milyon tonun üzerine çıktığını aktaran Pakdemirli, "Lisanslı depoculukta ürün bazında hububat ile başlayan bu süreç, baklagiller ve yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin-zeytinyağı, kuru kayısı ve Antep fıstığının dahil olmasıyla giderek genişledi. Toplam lisanslı depoların bugün itibarıyla yüzde 99'unu hububat oluşturuyor. Diğer ürünlerde ise 13 bin 250 tonu fındık, 36 bin tonu pamuk, 5 bin tonu kuru kayısı, 2 bin tonu Antep fıstığı ve 13 bin 500 tonu zeytin veya zeytinyağı lisanslı deposu faaliyet göstermektedir. İnşallah bu kapasiteleri ihtiyaçlar doğrultusunda daha da artırmayı planlıyoruz." diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ne faydası var
ne faydası var - 13 ay Önce

faydasını anlayamadım mesela buğday üreticiden genel olarak tmo kırk bahane acıklanan fiyatlarnerede 1450 alındı şimdi ki fiyatı tavan yaptı devlet desteğiyle tekelleşmemi oluyor,bu lisanlıların nekadar etkisi var yada piyasayı neden ucuzlamıyorlar anlayamıyorum ,,,

çiftçi yorumu
çiftçi yorumu - 2 ay Önce

kurduğunuz lisanslı deloculuk kara borsayı desteklemek kolay para kazanma yöntemi çiftçinin elinde ne var hiç bişey bununla övüneceğinize sayın bakan hasat ödemeli çiftçiye tohum gübre desteği sağlayın tarım krediler bunu tek başına bizlere hizmet veremiyor

banner151