Kuraklık çiftçiyi endişelendiriyor

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, kurak geçen sezon nedeniyle çiftçiler olarak gelecek yıldan endişeli olduklarını belirtti.

Kuraklık çiftçiyi endişelendiriyor
banner200

Medyakesan.com.tr'den Songül Konar'ın haberine göre, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, kuraklığın ortadan kalkması için yağışa ihtiyaç olduğunu belirterek, “Çiftçinin yaşadığı en büyük sorun kuraklık. Dışarıda havaların 13-14 derece seyrettiği görülüyor. Bu geç ekilen buğdaylar açısından iyi bir durum. Gelecek açısından kaygılıyız. Sadece Keşan ve bölgemiz değil, tüm Türkiye’de kuraklık söz konusu. Kuraklığın ortadan kalkması için yağışa ihtiyacımız var. Yağışın da devamlılığı olmalı. Yıllardan beri söylediğimiz gibi küresel ısınma, suyun yanlış kullanımı, bilinçsiz su kullanımı bunlar en büyük etkenlerimiz. Barajları sıfır seviyesine getirene kadar su kullanıyoruz. Gelecek yılı düşünen insanlarımız yok. Suyu, enerjiyi, gıdanın olmazsa olmazlarını çok iyi kullanmak durumunda olduğumuz apaçık ortaya çıkıyor. Önceki yıllardaki gibi yağış olmaması topraklarımızı kurutuyor. Bazı bölgelerde çiftçiler kuraklıktan dolayı tarlalarını bile süremiyor. İnsanlarımız suyu kullanırken kıymetini, değerini bilsinler.”

YATIRILAN DESTEK ÖDEMELERİ ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRMİYOR

Yatırılan destek ödemelerinin çiftçiyi sevindirmediğini belirten Hasan Şen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu yıl tohum destekleri çok geç yattı. Buğday faturalarının erken ödenmesi biz çiftçiler açısından iyi bir durum ama bunlar çiftçiye yetecek şeyler değil. Kalemleri azaltarak, miktarları çoğaltarak yaymanın çiftçimize bir faydası yok. Bilindiği üzere bölgede çiftçilerimiz yaşlı. Çiftçi olarak yaşlı nüfusa sahibiz. Dosya işlerinden gelgit işlerinden çiftçimiz muzdarip. Kalemler teke düşerse daha iyi olacağını düşünüyorum. Her yıl Şubat ayının sonunda gübre mazot destekleri soruluyor. Çiftçinin ihtiyacı olduğu zamanda ellerine para gelmesi çiftçiyi sevindiriyor. Ama bu miktarlar çiftçiyi sevindirmiyor.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 11:58
YORUM EKLE
banner151

banner251