Küpesiz nakledilen buzağı, kuzu ve oğlaklar artık kesime gönderilmeyecek!

Küpesiz nakledilirken yakalanan buzağı, kuzu ve oğlaklar artık kesime gönderilmeyecek. Mecliste, nakil sırasında yakalanan küpesiz hayvanlara ilişkin önemli bir düzenleme yapıldı.

Küpesiz nakledilen buzağı, kuzu ve oğlaklar artık kesime gönderilmeyecek!
banner200

ÖZEL HABER / Ülke hayvancılığının temel sorunlarından olan nakil sırasında yakalanan küpesiz hayvanlarla ilgili önemli bir adım atılırken, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, artık küpesiz olarak nakledilirken yakalanan buzağı, kuzu ve oğlakların kesimine son verileeceğini belirtti. Konuyla ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama bulunan Kılıç, "Artık küpesiz olarak nakledilirken yakalanan buzağı, kuzu ve oğlakların kesimine son veriyoruz. Karantinada kayıt altına alındıktan sonra, aşıları da yapılarak sahiplerine teslim edilecektir. Ak Parti bu gece de bunun için çalışıyor" dedi. 

HAYVANLARI KÜPELEMEK YERİNE KESİME GÖNDERİLİYORDU

Diğer yandan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik de yaptığı açıklamada, söz konusu düzenlemenin ülke hayvancılığı için büyük önem taşıdığını belirterek, "Hayvanlar küpelenmek yerine kesime gönderiliyordu. Bu konuya ilişkin rahatsızlığımızı zaman zaman gündeme getiriyorduk. Hayvan sayısı artırılmaya çalışılırken, sayıda düşüşe neden olan bu uygulama, ekonomi ve sektörümüzde kayıplar yaratıyordu" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 21:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 5 ay Önce

Şaka gibi hayvanların ne günahı vardıki kesime gidiyordu. İnşAllah düzeltilir bir yan lışın düzelmeside bir düzelmedi neyapak buna bereket.

Yanlışa yanlış deyemeyenler
Yanlışa yanlış deyemeyenler @Üretici - 5 ay Önce

Küpesi aşısı ulmayana iki katı küpe aşımaliyeti sahibine para cezası kesersin. De olur ama sanki hayvanlar süclumuda onları kökten kesiyorlar bu nasıl bir uygulama demekki zekaları bukadar....

Evet Şaka gibi
Evet Şaka gibi @Üretici - 5 ay Önce

Artık bol bol sağlık raporsuz sevk yapabilirsiniz.

Vetx
Vetx @Üretici - 5 ay Önce

Düzeltildi işte

yakışır
yakışır - 5 ay Önce

Sanki kesilmesi ile ilgili kanunu başkaları çıkartmıştı da.

Üretici 01
Üretici 01 - 5 ay Önce

Böyle bir uygulamayı yapanların hiç mi Allah korkusu yok, vicdanı yok!

Allah korkusu
Allah korkusu @Üretici 01 - 5 ay Önce

Raporsuz hayvan sevk ederek diğer hayvan sahiplerine ait hayvanlara hastalik bulastiranlarda hiç mi Allah korkusu yok

Dist
Dist - 5 ay Önce

Hani küpe takan iki aydır düşen küpenin takılmasını bekliyom neymiş ilçe yarımada küpe yokmuş yazık çok yazık

Vetx
Vetx @Dist - 5 ay Önce

İki küpesi birden mi düştü hayvanın. Küpesini sökün sonra düştü diye değiştirin. Yok böyle dünya. Küpesi düştükten sonra 30 gün içinde başvuru gerekiyor. Siz napıyorsunuz. İki küpe de düşene kadar yada doğrusu sökülene kadar bekliyorsunuz.

Amet
Amet - 5 ay Önce

Vay be bunuda duyduk böyle mi yapiyorlarmış

adalet
adalet @Amet - 5 ay Önce

demek küpen neden yok cezasını hayvanlara sorup ceza lan dırmışlar 21 yy buluşu olmalı zekamızın ölcüsü bu demekki....

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Yanlış küpesi yokta ondan kesimi engellenecek olmaz kuzuların dişileri asla kesilmeli ihtiyaçtan dolayı díşı kuzusunu kesecek olan üreticinin kuzuların ya devlet alsın yada kuzuları alıp büyütüp üretime katacak yeni üretici bulsun birsuru tarım bakanliginda burakrat var odalarında oturup çay icmesinler milletin içine girsinler ...

Nihat TURAN
Nihat TURAN - 5 ay Önce

Trafik yolda yakaladığı plakasız aracı pert mi ediyor. zamanında takmadıkları küpeden dolayı yıllardır binbir emekle üretilen körpe hayvaların katledilği medarı iftihar proje.2018 buzağı yılıydı kaçtane katlettiler yetkililere sormak lazım seyirci kalan birlikler odalar

Musa yaban
Musa yaban - 5 ay Önce

Gubre mazot yem fiyatlari aldı basini gitti buna bi dur diyen yok sute zammi kasikla veriyolar kepceyle alıyolar geriye


banner151

banner251