Kredi borcu yapılandırılmayan çiftçi banka şubesinde kendisini yaktı

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde patates üreticisi olduğu öğrenilen A.Ş. , iddialara göre kredi borcunun yapılandırılmaması üzerine Ziraat Bankası Şubesi içerisinde kendini yakarak intihar girişiminde bulundu. Vücudunda yanıklar oluşan A.Ş. kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı.

Kredi borcu yapılandırılmayan çiftçi banka şubesinde kendisini yaktı
banner200

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında yaşayan patates üreticisi A.Ş. iddiaya göre, bugün sabah saatlerinde Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne gelerek bankaya olan borcunun yapılandırılmasını istedi. Kredi yapılandırma talebi banka görevlilerince reddedilen A.Ş. yanında getirdiği benzin bidonunu üzerine dökerek kendini ateşe verdi.

Konu ile ilgili ANKA’ya konuşan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, patates üreticilerinin çaresiz bırakıldığını söyleyerek, “Üreticilerin borcu kartopu gibi büyüyor. Üretici çareyi kendini yakmakta buluyor. AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu” dedi.

Gülmez, patates üreticilerinin daha önceki siyasi iktidarlar döneminde sulamada kullanılan elektrik faturalarının ertelendiğini ancak özelleştirme sonrasında ise elektrik dağıtım işini alan Medaş’ın üreticilerden geçmişe dönük borçlarını ödemesini istediğini anımsattı.

Patates üreticilerinin yaşadığı sorunlara değinen Gülmez ;“Ekonomik durumu iyi olan üreticiler borcunu ödedi, olmayanlar ödeyemedi. Ödeyemeyenlerin tarlalarına elektrik idaresi ipotek koydu. Nevşehir bölgesindeki çoğu çiftçimizin tarlaları şu anda ipotekli. Bu tarlalar ne satılabiliyor ne de devredilebiliyor. Bir de bu yıl patates fiyatları taban olarak 45 kuruşa gidiyor tarladan, tavan olarak da 70 kuruşa satılabiliyor. Maliyeti 90 kuruş; tabii ki üretici bunun altından kalkamıyor, borçlarını ödeyemiyor ve sürekli olarak borçlanıyor. Borçlar gelecek yıla devroluyor, tabii faiz biniyor, faizin faizi biniyor derken üreticilerin borcu kartopu gibi büyüyor. Neticede üretici çareyi kendini yakmakta buluyor. AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu.” ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası yetkilileri ,olayın dün yaşandığını, müşterinin sağlık durumunun gayet iyi olduğu ve müşteriyle uzlaşarak sorunun çözüldüğünü belirtti.

KAYNAK: ANKA 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

Çiftçilik başka bir şey, herkes çiftçi kadar riske giremez. Üstü açık koruması olmayan bir iş. Çiftçi üretim yapıyor, bunun kuraklığı var,hastalığı var, varda var. Ağzı olan konuşuyor, sonuç vahim, Allah yardım etsin,ben ciftciyim, bende ölsem bundan iyi diyorum, ürünüm para etmez girdiler, çok yükseldi , sattığım ürün masrafı karşılamıyor, kimse bunu hesap etmiyor, mesela mazot çok pahalı, yatı olanda vergi alınmıyor, çiftçiden alınıyor, çiftçi sahipsiz ve Ziraat çiftçi bankası ama insaatciya gösterdiği özeni çiftçiye göstermiyor. Çiftçi ülkede 9 sınıf insan muamelesi yapılıyor, verilen desdekler çok abartılıyor, ben mazota ödediğimiz vergi aldığım bütün desdeklerin 3 katı yani bu tür olaylar normal, çiftçinin durumu aciziyetin dışa vurumudur.

Çiftçi acikayan sistem
Çiftçi acikayan sistem - 1 yıl Önce

Çiftçiler ne kazanıyor gerçi güvenmiyor isen alma kredi hemşerim kendini yakarsın dalavere yaparsın bilmem ne tarım kredi Ziraat veya x kredi olsun kimse hayrına kredi vermez .kendinize sonra zarar vermeyin bunların içinde en tehlikelisi çiftlik bank .sonra TK.k gelir

Havva baydemir
Havva baydemir - 1 yıl Önce

Bende intiharı çok dusundum benimde yapılandırma yapmadılar ve arsası satıp 30 bin Tarım kooperatif borcumu 76 bin lira aldılar hemde yıllık ödemelerini yapmama rağmen icralık duruma düşürülerek beni herkes topu başkasına attı bunun üzerine sayın cumhur aslanın 2 kez meyil attım sağolsun oda duymadı beni nitekim iflas ettim ve borcu kapattıktan sonra cimer den cvb geldi borcunu zu kapotmissiniz .Ne denir bilmem ama bizlere yaşamanın haram ettildigi bi ülkemiz var ben vatabaş ve kadın olarak yetkililerimizden bizi yakmadan öldürmedi duymalaridir saygilar

Abdullah akkurt
Abdullah akkurt - 1 yıl Önce

illada çifçi kendini yakmakmı gerek daha önce halletseydiler bizim hiç borcumuz yok ziraat bankasına 9 gün gidip geldim eskişehir Seyitgazi ilçesine traktör kredisine vermediler çok beklemen lazım dedi müdür

Altan Altın
Altan Altın - 1 yıl Önce

Allah sabir versin. Liyakat sistemi ile yonetilen bir ulkeden .........

banner151

banner251