Konya Şeker'den sonra Trakya Birlik de ayçiçeği alım fiyatını açıkladı

Konya Şeker'in ardından Trakya Birlik de ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı. Buna göre yüzde 40 yağlı baz ürün için 3.240 TL/ton, yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 3.434,40 TL/ton, yüzde 50 yağlı ürün için 3.726,00 TL/ton avans tutarı uygulanacak.

Konya Şeker'den sonra Trakya Birlik de ayçiçeği alım fiyatını açıkladı
banner200

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı. Trakya Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, yağlık ayçiçeği üretiminin stratejik öneme sahip olduğu ve salgınla birlikte gıda arzının öneminin bir kez daha anlaşıldığı vurgulandı.

İç ve dış piyasa koşullarında ortaya çıkan tablo ve değişen üretici taleplerinin ilgili bakanlıklara aktarıldığı ifade edilen açıklamada, avans ödemelerinin şu şekilde belirlendiği kaydedildi: “Mevcut gümrük vergisi uygulamaları, dünya fiyatları, döviz kurlarının seyri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametreler Birliğimizce yakından takip edilerek oluşan piyasa koşulları çerçevesinde 2020/2021 sezonunda üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz ürün için 3.240,00 TL/ton avans ödemesinde bulunulması kararlaştırılmış olup uluslararası sözleşme oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı 3.434,40 TL/ton, yüzde 50 yağlı ürün için avans tutarı 3.726,00 TL/ton olarak uygulanacaktır.

Yukarıda sayılan parametrelerde üretici ortaklarımızın lehine olabilecek olası gelişmeler ışığında ‘ön alım fiyatı’ belirlenerek ilan edilecek ve bu suretle alım fiyatımız kesinleştirilecektir.”

Birlik tarafından kar payı ödemesi gerçekleştirileceği de bildirilen açıklamada, Trakya Birlik faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadının bu ayın ilk haftasında başladığı, 103 alım merkezi ve iki fabrikada bugüne kadar toplam 61 bin 796 ton ayçiçeği alımının yapıldığı duyuruldu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 14:30
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Bu fiyat bu işi yapmayın demektir

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Arkadaşlar fiyat açıklamasında kelime oyunu var Avans diyorlar.Bu yanıltıcı sistem değişti kar payı verilecek niçin böyle açıklandığını yetkili bir arkadaşa sordum çiftçi Ayçiçeği getirmeyecek bu nedenle böyle açıklandığını söyledi,geçen yıl 11 küsür ton ayçiçeği teslim ettim 276 Tl verdiler Avans kelimesine inanmayın.

Arif
Arif - 1 yıl Önce

Bu ülkede bütün birlikler kendi ortağının refahını ve para kazanması için fiyat açıklar trakya birlik kimin için çalışıyor..

banner151

banner251