Konya’da tarım sigortası caiz mi tartışması!

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, bölgedeki üreticilerin çoğunun tarım sigortasının 'dinen caiz olmadığı' gerekçesiyle yapmadığını söyledi.

Konya’da tarım sigortası caiz mi tartışması!
banner200
banner217

Başkan Kavuneker, üreticilerden ekili ürünlerini sigortalatmasının istediklerini ancak farklı bir tepkiyle karşılaştıklarını söyledi. Üreticilerin tarım sigortasının dinen caiz olmadığı gerekçesiyle sigortaya yapmaya karşı olduğunu kaydeden Kavuneker, "Bu uyarıyı SMS yoluyla ve kış boyunca köylerde yaptığımız eğitimlerde dile getirdik. Çiftçilerimizden arazilerdeki ekili alanları TARSİM sigortasıyla sigortalamalarını istedik. Herhangi bir kuraklık veya doğal afette, sigortanın devreye gireceğini, devletin çiftçiye herhangi bir yardım yapmayacağını duyurduk" açıklamasını yaptı.

Uyarılara rağmen çiftçilerin ekili alanları sigortalatmadığına dikkat çeken Kavuneker, “Çiftçimiz ekili alanlarını sigortalatmıyor. Çiftçilerimizin sigorta yaptırmamasının en büyük sebebi; dinen caiz olmadığını düşünmesidir. Bununla ilgili fetva makamlarının açıklama yapması lazım. Yapılacak sigortanın haram veya helal olduğunu söylemesi lazım" ifadesini kullandı.

Konya'da yaklaşık 200 bin çifti bulunduğunu ve bunlardan yüzde 15- 20'sinin sigorta yaptırdığını aktaran Kavuneker, "Ürünleri zarar gören ve sigorta yaptırmayan arkadaşlarımız, ancak 4-5 yıl içerisinde bu zararlarını telafi edebilir. Şu an da sadece bankalardan kredi çeken çiftçilerimiz, Tarım Kredi Kooperatifleri ile çalışan arkadaşlarımız ve sertifikalı tohum tüketenler, tarım sigortalarını mecburen yaptırıyor. Ama bu kurumlarla çalışmayan çiftçiler ürünlerini sigortalatmayı tercih etmiyor. Konya geneline baktığımız zaman yaklaşık 100 bin bitkisel üretim, 70 bin hayvancılık ve bitkisel üretim, 30 bin de hayvansal üretim olmak üzere 200 bin çiftçimiz var. Çiftçilerimizin ancak yüzde 15- 20'si tarım sigortası yaptırıyor. Ama çiftçilerimiz, kuraklık, dolu, yangın, sel gibi doğal afetlere karşı ürünlerini sigorta yaptırarak gerekli tedbiri almalı" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Harbi cahilsiniz
Harbi cahilsiniz - 4 yıl Önce

Konya'ya selam söyleyin cahillik etmesin

- 4 yıl Önce

Allah rızası için birisi neye dayanarak sigortanın caiz olmadıgını düşündüklerini anlatsın,düşündüm düşündüm bulamadım, sigorta ile dini baglanti? "Allah dolu da yağdirir,yagmur da ,sakın işine karışma" gibi bi zihinsel aktiviteyse eyvahlar olsun. Bitmişiz okeye dönüyoruz .

tarsim
tarsim - 4 yıl Önce

Tarsim caizmidir bilemem ama, bankacıların bu işten iyi komisyon aldıklarını biliyorum. Ve ürün tarsim kapsamına alınırken ÇKS'de kayıtlı alanın tümü üzerinden maliyet çıkarılırken, ürün zarar görünce de vatandaşa "bu tarlada senin sadece şu kadar hissen var, ancak hissen kadar ödeme alabilirsin dendiğini"

Bilmem
Bilmem - 2 yıl Önce

Helaldi haramdı onu allah bilir benim bildiğim tek şey bu tarsım denen kurumun sigortacilikla uzaktan yakından alakası yok bunlar sigorta adı altında çiftçinin malına ortakçı girdiler oda yetmedi çiftçiden aldıklarının fazlasını da devletten alıyorlar siyasiler bunlara verdikleri paraları çiftçiye destek verdik diye meydanlarda atıp tutuyorlar

banner151

banner251