Konya'da çiftçiye arpa ve tritikale tohumu dağıtıldı

Konya'da, Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi kapsamında çiftçiye yüzde 50 hibeli sertifikalı arpa tohumu ile yüzde 75 hibeli sertifikalı tritikale tohumu dağıtıldı.

Konya'da çiftçiye arpa ve tritikale tohumu dağıtıldı
banner200

Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi' kapsamında Konya'nın Emirgazi İlçesinde tohum dağıtım töreni düzenlendi. Törene Emirgazi Kaymakamı Necati Aktan, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Belediye Başkanı Nurişen Koçak, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Niyazi Emrah ÇEREZ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Erdem Nortcu, Emirgazi Ziraat Odası Başkanı İmran Yaman,  kurum amirleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip ERDOĞAN'nın tarımsal üretime verdiği destekler kapsamında Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin talimatları ile Bakanlığımız 2021 yılı yatırım programı dâhilinde İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan 'Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi' kapsamında  bu yıl Konya'da 4.750.000 TL'lik bütçe ile %50 ile % 75 Bakanlığımız hibeli Kuru Fasulye, Mercimek, Arpa ve Tritikale Üretiminin Geliştirilmesi Projeleri yürütülmektedir. 

"Bakanlığımız Destekliyor Konya Üretiyor" sloganı ile çıktığımız bu yolda bu güne kadar 12 ilçemizde  yerli ve milli  200 ton kımızı ve yeşil mercimek ve 100 ton kuru fasulye ve 2.250 kg susam tohumu çiftçilerimize dağıtılmış ve 27.000 dekar alanda tohumun toprak ile buluşması sağlanmıştır. Bu hafta içinde ise 9 ilçemizde 140 ton Arpa tohumu, 75 Ton tritikale ve 28 ton kırmızı mercimek tohumu dağıtımı gerçekleştirerektir.

Proje kapsamında bugün Emirgazi ilçemizde 120 çiftçimize (20 Kadın Çiftçi) % 50 hibeli 30.000 kg sertifikalı arpa tohumu, 100 çiftçimize (8 Kadın Çiftçi) % 75 hibeli 25.000 kg sertifikalı tritikale tohumu olmak üzere İlçede toplam 220 çiftçimizin 2.495 dekarlık alanda sertifikalı yerli ve milli arpa/tritikale tohumu toprak ile buluşturulacaktır. Projemizden yararlanan bütün çiftçilerimize hayırlı olsun.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251