Konya'da çiftçiler Adana yolunu trafiğe kapattı!

Karatay'da bir grup çiftçi eylem yaptı. Kuraklıktan dolayı enerji maliyeti artan, köylerine kanallardan su getirilmeyen çiftçi, isyan etti. Çiftçiler, Konya-Adana karayolunu trafiğe kapattı.

Konya'da çiftçiler Adana yolunu trafiğe kapattı!
banner282

Merhabahaber.com'dan Eyyüb Karakuzu'nun haberine göre, son 1 aydır sürekli sorunlarının olduğunu dile getiren Karatay çiftçisinin sabrı taştı. Karatay'a bağlı 18 köyün çiftçisi, bir araya gelerek eylem yaptı. Çiftçiler, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Kaybımız artıyor” dedi. Tarımın başkenti olarak nitelendirilen Konya’da bazı köylerde ciddi şekilde tarımsal sulama problemleri yaşanıyor. Özellikle Yarma, Göçü, Divanlar, Karakaya, Tatlıkuyu ve Zencirli gibi köylerde çiftçiler, susuzlukla boğuşuyor. Bölge topraklarının kanallardan gelen suyla buluşamaması, Beyşehir Gölü’nden bu yıl su alınamaması bölge çiftçisinin elini kolunu bağladı. Çiftçiler tarafından yetkililere tepkiler yağdı. Merhaba Gazetesi, bölgede yaşanan problemleri 30 Nisan'da da gündeme getirmişti.

KARATAY'DA BİR GRUP ÇİFTÇİ EYLEM YAPTI

Karatay'da bir grup çiftçi eylem yaptı. Kuraklıktan dolayı enerji maliyeti artan, köylerine kanallardan su getirilmeyen çiftçi, isyan etti. Çiftçiler, Konya-Adana karayolunu trafiğe kapattı. Traktörlerini yola indiren İsmil, Sakyatan, Hayıroğlu, Ovakavağı, Karakaya, Göçü ve Yarma Mahallesi çiftçileri, traktörlerini yola indirip her iki yönden de geçişe izin vermedi. İhbarla olay yerine polis ve jandarma ekipleri sevk edildi. Çiftçilerin, ova sulama birliğini protesto ettikleri, sulama birliğinin Beyşehir Gölünden temin etmesi gereken sulama suyunu getirmediğini belirterek, yetkililer bir çözüm bulana kadar yola açmayacaklarını söylediği öğrenildi. Jandarma ekiplerinin çiftçileri ikna çalışması sürürken, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de çiftçilerle görüşüyor.

CHP'Lİ HEYET BÖLGEYİ ZİYARET ETMİŞTİ

Karatay’ın köylerinde çiftçilerle bir araya gelen CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş da kısa süre önce bölgeyi ziyaret etmiş, “Buranın 10 katı parayı Kanal İstanbul için harcayacaklar. Konya’nın su sorunun çözümü için ciddi bir devlet projesi gerekiyor” demişti.

NE OLMUŞTU?

Yarma, Göçü, Divanlar, Karakaya, Tatlıkuyu ve Zencirli gibi birçok köye bu yıl kanallardan su akıtılmamıştı. Karatay’da bazı köylere su yetişmediğini söyleyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise şunları söylemişti: “Araziye su verebilmek için barajların dolu olması gerekir. Yarma, Göçü, Divanlar, Karakaya, Tatlıkuyu gibi köylerdeki araziler susuz kaldı. Beyşehir Gölü’nden bu yıl su alınamadı. 40-50 bin dekar alan sulanamıyor. Büyük bir verim kaybı olacak. Oda olarak zaten yeşil mahsül ekilmemesi konusunda çiftçiyi uyardık. Yeraltı kuyuları olmayan çiftçilerimizin zarar görmemesi adına yeşil mahsül ekimi yapılmasının daha doğru olacağını belirttik. Beyşehir Gölü’nden acilen su akıtılması gerekir. Ekinlere 2-3 kez su verilmesi gerekir. Dane çıkışında zaten yüzde 20’lik bir kayıp vardı. Mayıs yağışı olmazsa kıraç alanlardaki kayıp yüzde 50’yi bile bulabilir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 16:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas
Vatandas - 13 ay Önce

Biz beysehir gölünün dibindeyiz suyumuz yok sulama sistemimiz yok. Baliklar oluyor beysehir icme suyu bulamayacak neredeyse Km lerce uzaktakiler golün suyu için eylem yapıyor. Göl havzasında beysehir huyuk sarkikaragac yenisar bademli cefasını çeksin öbürleri sefasını. Gol kurusun umurlarında değil. Gol havzasindakiler ciftci degilmi. Beysehirliler uyumayın

Konyalılara
Konyalılara @Vatandas - 13 ay Önce

Beter olun akp uşakları körükörune partiye tapanlar

Çiftçi
Çiftçi - 13 ay Önce

Konyalı çiftciler bu iktidarı başımıza siz getirdiniz sizin yüzünüzden bizde harap olduk. İndirmekte sizin elinizde

Çiftçi
Çiftçi - 13 ay Önce

40 derece sicaklikda pancar, misir yetistirmek istiyorlar. Göl kurumus, yeralti kuyusu bitmis umrundami.

Şadi karaya
Şadi karaya @Çiftçi - 13 ay Önce

O golden içilen suyu yaşayan balığı bu yıl öldürdün suyu bitirdin sen cebini doldurdun o gol çevresindekiler ne olacak. Onlar bir gram sulama yapmıyor. Oh sur sefayı. O gol kuruyacagina sen taş koku ye

sadi kara
sadi kara @Çiftçi - 13 ay Önce

diyelim göl kurumadı bol su var sende gittin markete ekmek yok şeker yok süt yok et yok marul maydonoz çiftçinin yetiştirdigi hiç bir şey yok niye su vermedin çünkü eve ne götürecen ne yiyecen biraz göl suyuyla idare edecen birader

Beyşehirli
Beyşehirli - 13 ay Önce

Beyşehir gölü bitmek üzere hala kota fazlası su diye söyleniyorlar. Az su isteyen ürün ekelim demiyorlar. Göl bataklığa döndü sineği pisliği bize kaldı. Yetkilileri alkışlıyorum.

Konyalı
Konyalı - 13 ay Önce

Gölde su kalmadı neyi cekecesiniz
Çiftçi olarak halısınız bende çifçiyim fakat haklı bir eylemle yolu kapatın gölde su bitti suyu niye salmıyosunuz diye eylem olmaz elektirik fiyatları için mazot fiyatları için gübre fiyatları için yem fiyatları için kayıp kaçak bedellerinin sırtımıza yüklenmesi için eylem yapın bizde destek olalım yanınızda olalım sizin bu başlatığınızı büyütelim