Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu: Çiftçiyi üretimde tutmamız gerekiyor

Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Bekir Çanakçı yapmış olduğu açıklamada, ekonomik pakette çiftçiler ve üreticiler lehine, yararına bir gelişme yer almadığını belirtti ve ‘Yaşanılan bu süreçte birinci öncelik kesinlikle tarım olmalı’ dedi.

Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu: Çiftçiyi üretimde tutmamız gerekiyor
banner200

Çanakçı, “İnsanlarda aç kalma korkusu ve yeterli beslenme endişesinin ağır bastığı şu günlerde tarım birinci önceliğimiz olmalıdır” diye konuştu.

Çanakçı, Çin’den başlayarak dünya geneline yayılan COVİD-19 salgını ile mücadele edilen süreçte gıda güvencesinin sağlanmasının, yeterli ve kaliteli gıdaya ulaşmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını bildirdi. Fedakar Türk çiftçisinin en zor dönemde bile canla başla üretmeye, bu süreçte de sofralarımızı donatmaya devam edeceğini belirten Çanakçı; “Bu süreçte en stratejik sektörlerden biri olan tarıma daha fazla önem verilmeli ve çiftçilerin üretimde kalması, arzın aksamaması için acil önlemler alınmalıdır. Tarımsal üretime giden yoldaki tüm engelleri kaldırmalıyız” diye konuştu.

TALEPLERİNİ BÖYLE SIRALADI 

Çanakçı, tarım sektörü için acil olarak çözüme kavuşturulması gereken beklentileri şöyle sıraladı:

“Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara olan kredi borçları faizsiz ertelenmeli veya yapılandırılmalıdır. Üretimin sürdürülebilirliği için bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmelidir. Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Ödenmesi gereken destekler biran evvel ödenmelidir. Maliyetlerin düşürülmesi için elektrik fiyatları başta olmak üzere girdi fiyatları indirilmelidir. Bağ-Kur prim borçları başta olmak üzere çiftçilerimizin vadesi gelen tüm ödemeleri ertelenmelidir. Yem fiyatları iyileştirilmeli, hayvancılık yapan üreticilerimize yem kredisi verilmelidir. Son zamanlardaki üreticide hayvan fiyatlarındaki düşüşün önlenmesine dair gerekli tedbirler alınmalıdır’’ 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet TuranB
Servet TuranB - 2 yıl Önce

Bu günkü teknolojiyle bu hileyi nasıl tesbit edemesin.Pamuk dışı ekim yapan çifcinin sucu ne halkı keriz yerine koymayın.

Malatyalı
Malatyalı - 2 yıl Önce

Yazıhan ziraat odası neden kirada kalıyor, kendine ait binası var mı, yok mu...

banner151

banner251