Kırmızı Et Üreticileri Birliğinden 'Hayvanları kestirmeyin et fiyatları yükselsin' paylaşımlarına tepki!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, son günlerde bazı sosyal medya hesaplarından 'hayvanları kestirmeyin et fiyatları yükselsin' şeklinde paylaşımlar yapıldığını belirterek, et fiyatları üzerinden yapılmak istenen algı operasyonlarına itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Kırmızı Et Üreticileri Birliğinden 'Hayvanları kestirmeyin et fiyatları yükselsin' paylaşımlarına tepki!
banner282

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan 'hayvanlarınızı kestirmeyin fiyatlar daha da yükselsin' gibi akıl tutulması niteliğinde paylaşımların maksatlı ve kötü niyetli olarak değerlendirdiklerini belirtti. Tunç, "Bunlar kasıtlı ve kötü niyetli olarak paylaşılıyor. Kırmızı et fiyatları üzerinde yapılmak istenen algı operasyonlarına itibar etmeyin" dedi.

Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, Dünyada ve özellikle de bölgemizde önemli gelişmelerin yaşandığına işaret etti. Bülent Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

HÜKÜMET YENİ EYLEM PLANI AÇIKLADI

"Kovid-19 Salgını, ardından Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş her ülkenin yeni tedbirler alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Her ülke başta gıda, güvenlik ve sağlık olmak üzere bir dizi tedbir almak zorunda kaldı. Bu çerçevede ülkenin marka değerine katkı sağlayan üreticilerin korunması için de hükümetimiz yeni eylem planları açıkladı.

En büyük gücünü üretimden alan biz üreticilerin de bu dönemde yaşadığı birçok sorun ortaya çıktı. Özellikle hükümetimizin aldığı kararlar ve desteklerle bu sorunun çözümüne yönelik iyi niyetli adımlar oldu. Salgın ve coğrafyamızın bize yüklediği misyon gereği yaşanan sıkıntılar noktasında ülkesini seven her Türk vatandaşı gibi bizde elimizi tabir yerindeyse gövdemizi taşın altına koyduk. Allaha şükür belli mesafelerde kat ettik.

ÜRETİCİNİN SORUNLARINI İLGİLİ MERCİLERE AKTARDIK AKTARMAYA DA DEVAM EDİYORUZ

Üreticilerimizin başta yem olmak üzere tüm sorunlarının çözümü noktasında ilgili mercilere sorunları aktardık ve aktarmaya devam ediyoruz. Yaşadığımız olumsuzlukların çözümü noktasında paydaşlarımızla görüşürken, birtakım kişi ve kurumların maalesef algı operasyonları ile bir kez daha yüzleştik. Özellikle sosyal medya üzerinde “hayvanlarınızı kestirmeyin fiyatlar daha da yükselsin” gibi akıl tutulması niteliğinde paylaşımlar dolaşmaktadır. Bunların kasıtlı ve kötü niyetli olarak yapıldığını düşünüyoruz.

BU TÜR MAKSATLI PAYLAŞIMLAR HEM ÜRETİCİYE HEM DE TÜKETİCİYE ZARAR VERİYOR

Bu tür davranışların hem vatandaşa hem de üreticilere zarar vereceğini unutmamak gerekir. Et fiyatları üzerinde oluşturulan bu tür spekülatif hareketlerin, üreticilerimize ve sektörün geleceğine zarar vereceği endişemizi paylaşıyor, üreticilerimize bu tür manipülatif haberlere itibar etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Üreticilerimizin de 84 milyonun bir parçası olduğunu ve bu tür algı operasyonlarına alet olmamasını istiyoruz.

FIRSATÇILIK YAPILIYOR

Piyasalarda üreticiyi mağdur etmeyecek makul fiyatlar oluşurken, ileride besicileri zor duruma düşürecek ve üretimin sürdürülebilirliğine zarar verecek “hayvan kestirmeyin fiyat daha da yükselsin” şeklindeki çağrılar tarafımızca fırsatçılık olarak değerlendirilmektedir. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği olarak böyle olumsuzluklar yaşanmaması ve misyonumuz gereği üreticilerimizi korumak adına kamuoyuna bu açıklamayı yapmak durumunda kalmaktayız. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 3 hafta Önce

Sayın başkanım ciğeri 120 TL deriyi 15 e iç yağını 55 TL ye yemin 300 saman balyasinin 60 TL arpanın 5.50 oldgunuda söyleseydin üretici öldü öldü haberin varmı.

Yanlız kurt
Yanlız kurt - 3 hafta Önce

sozde Birlik baskani bugüne kadar besiciler in yanında olmadın destek olmadın bari köstek olma girdi maliyetleri den habersiz gibisin körler sağırlar birbirini ağırlar

Haydar Ali uysal
Haydar Ali uysal - 3 hafta Önce

Ben üreticiyim, 400 anaç koyun bakıyorum. Bir yılda Yem fiyatları 3 kat, koyunun aşı ve ilaç giderleri 3 kat, mazot fiyatı 4 kat oldu . Kuzu kesim eti %60 zamlanınca bizim başımızdakiler dahil hepiniz hopluyor. Geçen yıl bir kuzu bir ton arpa alırken bu sene zamlanmış kesim fiyatıyla 400 kilo arpa alıyor. Benim cebimden kuzu bası 600 kilo arpayı kim çaldı? Ben bu işi bırakacağım bu şartlarda önümüz kışa elimdeki bu malla hangi cesaretle gireyim. Kesim fiyatı yükselmeye baslayınca opur hopur hopluyorsunuz. Avrupada boş bir koyun tl ye cevirince geçen sene binbeşyüzken şimdi 7 bin, Avustralya'da binbeşyüzken şimdi 5 bin. Bekleyin simdi, Türkiyede boş bir koyun geçen sene 2 bin ken bu günlerde 1500 tl . Buna ne diyeceksiniz. Kardeşim bize yüklenmeyin girdi maliyetlerini düşürün. Kime sorsam koyunları satılık. Bu politikayla kimse bu işi yapmayacak. Bir yılda 400 koyundan delikli Türk kuruşu kazanmamışım. Ben bir yıl bokun içinde çalışarak bir yıl yaşlandım, koyunlarımda bir yaş yaşlandı, yani yedide birde bu şekilde kaybım oldu, kim bu işi yapmak ister?
Bizim aldığımızın fiyatını satıcı belirliyor. Biz satarkende sattığımızın fiyatını alıcılar ve başımızdakiler belirliyor. Bırakın fiyatı serbest piyasa belirlesin. Fakir fiyatı düşükkende et yiyemiyordu, devlet benden raiç bedelden eti alıp fakire kendi bedava yedirsin, ona sözüm yok. Ama benim kuzumun etini bana 3 katına mal satanlarada ucuz şekilde yedirmesin. Fakirle zengin aynı fiyata et yemesin.
Benim emeğimi bu anlamdada zengine peşkeş çekmesinler. Hakkımı helal etmiyorum.Benim hakkımı zengine peskeş çekenlere hakkımı helal etmiyorum

kenan diker
kenan diker - 3 hafta Önce

bu işin bir paritesi var kardeşim öyle değilmi 1 kilo et 20 kg yem alabilmeli , siz üreticiyi ne zaman savundunuz. bizler batıyoruz. akp ye yalakalık yapacağız diye üreticinin hakkının yenmesine göz yumdunuz. kestir diyorsun ben o hayvana 18-20 ay bakıyorum emek çekiyorum kasap alıyor doğruyor, kıyma çekiyor emek çekmeden para kazanıyor. 90 tl verdiğim etin en ucuz yeri kıymayı 120-130 tl satıyor siz ne sayıklıyorsunuz. üretici kazanmıyor yıllardır dişimizi sıkıyoruz borçlar birikti kim ödeyecek senmi ödeyeceksin

Uretici
Uretici - 3 hafta Önce

Sayın başkan 40 tane danavar günde 7 çuval yem yiyo 300den2100 ayda63000bin ayda 3dana kendini yiyo yapmayın supukulor aciyin bu yetistiriciye mal yetiştim kar zarar kestirmek zorundasin

kenan diker
kenan diker - 3 hafta Önce

üreticiyi korumak için o koltuklarda oturup üreticiye sırtınızı döndünüz. üretici için ne yaptınız kaç yıldır zarar edip duruyoruz. siz neredesiniz. kasaplar bizim 18-20 ayda kazandığımız parayı 3 günde kazanıyor. onlara ses çıkarmadınız üreticiyi bitmesine göz yumdunuz şimdi çıkıp koltuğunu koruımaya çalışıyorsun

Mehmet
Mehmet - 3 hafta Önce

Bülent Tunç önce nerede duracağına karar versin . Birlik başkanı mı, ithalat patronları ortağı mı. Ya da birlik üyeleri başkanlarının kim olacağını tekrar değerlendirsin

has
has - 3 hafta Önce

BEN HER ZAMAN SÖYLÜYORUM, BU MELEKETİN ET İHTİYACI YOK. YAPILACAK TEK ŞEY BU ÜLKEYİ 3 LOBİDEN KURTARMAK. 1. ET LOBİSİ, 2. SÜT LOBİSİ ve 3. G...... LOBİSİ. BUNU ANLAYAN ANLADI ZATEN. ÖZELLİKLE 1 VE 3. LOBİYE DİKKAT


banner151