Kimler tarım sigortalısı olabilir?

Sözcü gazetesinden Sezgin Özcan, vatandaşların sosyal güvenlik ve çalışma hayatıyla ilgili sorularını yanıtlıyor. Özcan, tarım sigortasıyla ilgili olarak gelen bir soruya verdiği cevapta, vatandaşları uyardı. Özcan, tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışmamasına rağmen bildirimde bulunarak prim ödemeye devam edenlerin, beyan ettikleri çalışmalarının gerçek olmadığının daha sonra tespiti halinde, ek-5 kapsamındaki sigortalılıklarının iptalinin söz konusu olabileceğini belirtti.

Kimler tarım sigortalısı olabilir?
banner200

Sözcü gazetesinden Sezgin Özcan, tarım sigortasıyla ilgili olarak okuyucularından gelen bir soruya verdiği cevapta, vatandaşları uyardı. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek-5. maddesinde yer alan düzenleme ile tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigorta kapsamına alınmalarının öngörüldüğünü hatırlatan Sezgin Özcan, şunları kaydetti:

"Ek-5. madde kapsamında sigortalı olmak için tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışıyor olmak gerekiyor. Bunun için “Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi"nin sürekli ikametin bağlı bulunduğu muhtarlık ile ikamet edilen il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine onaylatılıp, sürekli ikametin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmek gerekiyor.

Ödenen primler 4/a (SSK) kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendiriliyor. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği 2011 yılı için günlük asgari ücretin 18 katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl bir puan artırılmak suretiyle 30 katı geçmemek üzere yüzde 34,5 oranında prim alınıyor. 2019 yılı için 26 gün üzerinden prim ödenip, 30 gün kazanılıyor.

Hem 4/a kapsamında sigortalı sayılma hem de daha az prim ödeme avantajı sağladığından tercih edilen ek-5 kapsamında sigortalı başvuranlarının gerçekliği üzerinde başlangıçta fazla durulmuyordu. Ancak bu durum yapılan bildirimin gerçekliğinin sonradan araştırılmasına engel değil.

Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışmamasına rağmen bildirimde bulunarak prim ödemeye devam edenlerin, beyan ettikleri çalışmalarının gerçek olmadığının daha sonra tespiti halinde, ek-5 kapsamındaki sigortalılıklarının iptali söz konusu olabilir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251