Karyağdı armudunu dünyaya tanıtmak için öyle bir formül buldu ki tanesini 10 liradan satıyor

Korkuteli'nde yetişen ve coğrafi işaretli ürün olarak tescillenen “karyağdı” armudunu dünyaya tanıtmak isteyen Şükrü Doğrul, yurt dışından getirdiği özel kalıplarla kalp şeklinde armut üreterek tanesini 10 liradan satıyor.

Karyağdı armudunu dünyaya tanıtmak için öyle bir formül buldu ki tanesini 10 liradan satıyor
banner200

Korkutelili Armut üreticisi Şükrü Doğrul, yurt dışından getirdiği özel kalıplarla kalp şeklinde armut yetiştirmeye devam ediyor. Doğrul, “2 yıldır bin adet yetiştirdim. Bu yıl rakam yüksek, Diğer çiftçilere örnek olacağız, onlar da yetiştirecek. Böylece ihracat yapacak aşamaya geleceğiz” dedi.

Türkiye'de armut üretiminin yüzde 20'sine sahip Korkuteli ilçesinde girişimci çiftçi Şükrü Doğrul, kalp armut yetiştirmeye devam ediyor. Korkutelili Armut üreticisi Şükrü Doğrul, yurt dışından getirdiği özel kalıplarla kalp şeklinde armut yetiştirmeye devam ediyor. Her ağaçta sadece bir adet bulunan ve tanesi 10 liradan satılan kalp şeklindeki armut, en çok sevgililer tarafından ilgi görüyor.

Korkuteli'nde yetişen ve coğrafi işaretli ürün olarak tescillenen “karyağdı” armudunu dünyaya tanıtmak isteyen Doğrul, farklı ülkelerde tarım fuarlarına katıldı. Doğrul, armut bahçesindeki karyağdı armudunu herkesin bilmesi için Çin'den 1000 adet özel şeffaf kalp ve küp şeklinde kalıp getirtti. İlk yıl birkaç ağaçta kalıplar içine yerleştirdiği kalp şeklini alan armut elde etmeyi başaran Doğrul, bu yıl bin ağaca uygulama yaptı. Her ağaçtaki en iyi armudu kalıplara yerleştiren Doğrul, bu yıl neredeyse fire vermeden kalp şeklinde armut yetiştirdiğini kaydetti.

Kalp şeklindeki armudun, büyük marketlerin yanı sıra sevgililer tarafından da büyük ilgi gördüğünü belirten Doğrul, çiftlerin kendisini arayarak sipariş verdiğini söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazi yiğit
Gazi yiğit - 1 yıl Önce

Dogu güney doduda saman cok var döverbiçercıler satmıyor devlet havadan izlesin Diyarbakır Urfa Mardin Yozgat bu bölge de olan saman dünyaya yeter ben Yiğit samancılık olarak fırsatcı olmadım

banner251