Kangal Ziraat Odası Başkanı: Çiftçimiz borç batağında çırpınıyor!

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan 4900 çiftçinin devlet ve özel bankalara toplam 200 Milyon Lira borcu var. Çiftçilerin borç batağında çırpındığını dile getiren Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, “Kan ağlayan çiftçilerimiz, borç erteleme istemiyor. Faizlerin silinmesini ve anaparanın 5 yıla yayılmasını talep ediyor” dedi.

Kangal Ziraat Odası Başkanı: Çiftçimiz borç batağında çırpınıyor!
banner282

Sivas Kangal İlçesinde kuraklık ve don olayı nedeniyle zor günler geçiren çiftçiler banka borçları nedeniyle can çekişiyor. Devlet ve özel bankalara toplam 200 Milyon lira borcu olan 4 Bin 900 çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’den destek bekliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, “Bölgemizde çiftçilerimiz yüksek banka faizleri altında eziliyor. Borç ertelemeleri Yüzde 18 ile 20 arasında faiz eklenerek gerçekleştiriliyor. Yapılandırmalar çiftçilerimizin borcunu arttırıyor. Kuraklık ve don olayı nedeniyle mahsul alamayan çiftçilerimiz destek bekliyor” dedi.

BORÇ ERTELMESİ DEĞİL FAİZLERİN SİLİNMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Çiftçilerin borç erteleme istemediğini belirten Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, “Çiftçilerimiz, faiz ile borç erteleme istemiyor. Faizlerin silinmesini ve anaparanın 5 yıla yayılmasını istiyor. Eğer bu yapılmazsa çiftçilerimiz üretimden el çekmek zorunda kalacaktır. Çiftçilerimiz üretmezse ülkemiz yeni krizlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile TZOB Başkanımız Şemsi Bayraktar’dan destek bekliyoruz. Kan ağlayan çiftçilerimizin yaralarının sarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİMİZ 3 KUZU SATIP 1 TON ARPA ALABİLİYOR

Kangallı çiftçilerin bankalara toplam 200 Milyon lira borcu olduğuna dikkat çeken Başkan Basri Çoban, “Devlet ve özel bankalara 200 Milyon borcu olan 4.900 çiftçimiz can çekişiyor. Hayvanlarını satmak istiyorlar ama hayvan para etmiyor. Girdiler çok yüksek. Geçen yıl kuzu 1200 TL iken 1 ton arpa 1300 TL’ydi. Bu yıl ise kuzu 800 TL. 1 ton arpa ise 2600 TL. Yani geçen yıl bir kuzu satıp 1 ton arpa alan çiftçilerimiz bu yıl 3 kuzu satacak ki 1 ton arpa alabilsin. Gübre fiyatları aldı başını gidiyor. Bu duruma kimse dur demiyor” şeklinde konuştu.

KURAKLIK ÖDEMELERİNİN ACİLEN YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Sivas ve çevresinde etkili olan kuraklık ve don olayı nedeniyle mahsul alamayan çiftçilerin, yaklaşan ekim ayı nedeniyle yeniden ekim yapabilmek için kuraklık desteği ödemelerinin acilen yapılmasını beklediğini söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
KANGAL ALACAHANLI
KANGAL ALACAHANLI - 4 ay Önce

SAYIN YETKİLİLER; KANGALIN KÖYLERİNE BİR AN ÖNCE KÖY BAZLI GÖLETLER, YAPILMASI GEREKİYOR, KURAKLIK SUSUZLUK SORUNU ARTARAK DEVAM EDECEK, SULARIMIZ BOŞA AKIP GİTMESİN.

ALACAHAN KARABOĞAZ ÇAYI MEVKİNDE PEK ALA BARAJ YADA GÖLET YAPILABİLİR.

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Günaydın başkan

Senol
Senol - 4 ay Önce

Yonetemiyorlar, yonetemiyorlar,

banner151