" />

Kahveci’den çarpıcı yazı: Tarımı bitiren gizli el

Karar Gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, tarım ve gıda ile ilgili önemli bir yazı kaleme aldı. “Tarımı bitiren gizi el" başlıklı yazısında Kahveci, tarımda işlerin neden doğru yürütülmediğine ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Kahveci’den çarpıcı yazı: Tarımı bitiren gizli el
banner200

Bugün ülkemizde belki de ihtiyaçtan bile fazla tarım üretimi yapıldığına dikkat çeken Kahveci, ama sistemin bir şekilde bu üretimdeki kazancın çiftçiye aktarılmasını önlediğini vurguladı. Tarımda tekelleşen aracı piyasayla ilgili Merkez Bankası'nın yayınladığı bir rapora atıfta bulunan Kahveci, "O rapor diyor ki; gıdada oluşan aşırı fiyat farkı ve artışının temel nedeni tekelleşen alıcı ve aracı piyasasıdır" dedi.

Kahveci'nin yazısında dikkat çeken tespitler şöyle:

Aslında bu konuda Merkez Bankasının yayınladığı eski bir rapor var. Aklımda kalan önemli tespitlerini söyleyeyim: O rapor diyor ki; gıdada oluşan aşırı fiyat farkı ve artışının temel nedeni tekelleşen alıcı ve aracı piyasasıdır.

NE DİYOR?

1- Tekelleşen aracı piyasası; yani “hal" düzeni ve kabzımal mı ne deniyorsa işte o aracılar...

2- Tekelleşen perakende düzeni; yani mahalle aralarına kadar giren büyük zincir marketlerin alıcı ve satıcı gücü.

Bugün ülkemizde belki de ihtiyaçtan bile fazla tarım üretimi yapılıyor. Ama sistem bir şekilde bu üretimin kazancını çiftçiye aktarmayı önlüyor.

ÇÖZÜM MÜ?

Sanırım bugün gıda fiyatlarını çok kısa sürede çözecek en acil yol şu olabilir: Çiftçi ile tüketici arasında yeni bir aracılık yapılanmasının düzenlenmesi. Yeni bir ürün toplayıcı ve dağıtıcılık sistemi de diyebiliriz.

Bir not: Mart ayında Samsun'dan İstanbul'a gelirken Amasya civarlarında yol kenarındaki elma satıcılarına uğradım. Benim köyümde küçüklüğümde bugün hiçbir yerde bulamadığım çok farklı elma çeşitleri vardı. İşte o satıcılara sordum: “Köylerinizde farklı elma yok mu? Neden bir kaç çeşit elma satıyorsunuz?"

Meğer satmaları yasakmış.

Çiftçinin köylerindeki farklı çeşitteki doğal çeşit elmaları satmaları yasakmış. Hatta inanamadım “O farklı çeşit elma fidelerini de satamıyoruz, o da yasak" dediler.

Sanırım bu işte gizli bir el var."

Tarımı bitiren 'gizli el' yazısının tamamını okumak için tıklayın...

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Buradaki sorun tarım sektörünü yönetenler basta bakanlık olmak üzere sektör dışından geldi. Tarım politikalarını onlar yönlendirdi. Tarım kuruluşlarını içeriden gelenler değil atananlar yönetti halada devam ediyor. Mimarlar Kaymakamlar Bedeneğitimi öğretmeni Sosyologlar....... Bakanlık çalışanları tarım dışı mesleklerden oluştu. Özlük hakları onların daha iyi oldu. Atamalar bölge ilik ve siyasi oldu. Politikalarda böyle geldi. Ziraat fakülteleri ve veteriner fakültelerinde tarımla ilgili her bölüm varken bakanlıkta bunlar görev almadı. Akademik çevre sessiz kaldı. Kısaca ziraat fakültesi ve veteriner fakültelerinin varlığı tartışılır hale geldi ama hala yenisi açılıyor.

MÜHENDİS’siz VETERİNER’siz
MÜHENDİS’siz VETERİNER’siz - 3 yıl Önce

Tarım bakanı doktor olursa, Müsteşar Hadi dayı olursa, Müsteşar yardımcısı koltuğuna yıllar yılı Nihat ağa yapışırsa, Genel müdür kaymakam olursa, genel müdür yardımcıları bedenci, sosyolog, ilahiyatçı olursa, daire başkanları imamlıktan geçme olursa bakanlığın adını da soğan bakanlığı yapın gitsin.

Tarim
Tarim - 3 yıl Önce

Tarimi burokratlari bitirdi hemsericilik adam kayirma liyakatsiz atamalar mustesarlar genel mudurler herkes suclu

YENİ BAKANIMIZDAN RİCAMIZ
YENİ BAKANIMIZDAN RİCAMIZ - 3 yıl Önce

Bir gün bile sahada çalışmamış ve de taşrada ilçe müdürlüğü yahut şube müdürlüğü yapmayanı bu bakanlıkta üst düzey yönetici (merkez yöneticisi) olarak atarsanız hele ki sınavsız/liyakatsiz atama yaparsanız biliniz ki siz de sektöre fransızmışsınız.

Yuszuler
Yuszuler - 3 yıl Önce

Bilerek ve programlı bir şekilde bu ülkenin tarımına bitirdiler ve bitiriliyor, çünkü burada turk tarımın üstünden geçinen yandaş zenginler var onlar için devletin eliyle mualesef bitirilmesi gerekiyor, kimsenin umurunda değil bu ülkenin üretimi bitmiş,ne yazikki gelecek nesillere bu sistemin acısı çok büyük olacak hiç kimsenin umurunda bile değil ama bu insanlar okadar yüzsüz ve para göz olmuşlar ki ülkenin geleceği onların umrunda bile değil

- 3 yıl Önce

bizim evde elektirik işlerini elektrikçi olmayan kişiler yaptı. fakat annemi babamı ve kardeşimi elektrik çarptı. şimdide bizi tarım çarpıyor. sanki benzerlik var ne dersiniz

Yuszuler
Yuszuler - 3 yıl Önce

Bilerek ve programlı bir şekilde bu ülkenin tarımına bitirdiler ve bitiriliyor, çünkü burada turk tarımın üstünden geçinen yandaş zenginler var onlar için devletin eliyle mualesef bitirilmesi gerekiyor, kimsenin umurunda değil bu ülkenin üretimi bitmiş,ne yazikki gelecek nesillere bu sistemin acısı çok büyük olacak hiç kimsenin umurunda bile değil ama bu insanlar okadar yüzsüz ve para göz olmuşlar ki ülkenin geleceği onların umrunda bile değil

makamlar değişti adamlar aynı
makamlar değişti adamlar aynı - 3 yıl Önce

tarımı kim bitirdi diye dışarıda suçlu aramaya ne gere önce içimize baksak ya.
1. 12 yıl bu ülkede tarım bakanlığı yapan kişi (Mehdi Eker) ne kadar başarılı birisi ki herkes gitti bu şahıs 12 yıl bakanlık yaptı ve madem bunca yıl başarılı idi neden gitti. birilerinin isteklerini yaptı iş bitti ve yolladılar.
2. bakıyoruz bakanlığın ismi değişti müsteşarlıklar kalktı (değişen birde bakan bey) ama nedense bakan yardımcılıklarına yine aynı şahıslar geldi. peki soralım bakan beye siz tabeladan başka ne değiştirdiniz yada değiştireceksiniz? makamlar gitti ama adamlar aynı yani zihniyet yine aynı. NE DEĞİŞECEK.
TABELA DEĞİŞTİRMEK İÇİN DIŞARIDAN BAKAN ATAMAYA NE GEREK VARDI Kİ?

banner151

banner251