Kadın tarım işçilerine anlamlı ziyaret

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hüsniye Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kadın tarım işçilerini ziyaret etti.

Kadın tarım işçilerine anlamlı ziyaret
banner200

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hüsniye Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kadın tarım işçilerini ziyaret etti. Gül, Çukurova’da 3 bin 300 yıl önce Hitit Kraliçesi Puduhepa ile başlayan kadının mücadelesinin bereketli toprakların kadınlarına ilham olduğunu söyledi. ZMO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsniye Gül, Berna Ünsal kadın ziraat mühendisi adayları, 8 Mart öncesinde farkındalık yaratmak için önce kırsalda zor şartlarda çalışan kadın tarım işçilerini daha sonra da fide üretim tesisinde çalışan kadın tarım işçilerini ziyaret etti. Tarlada paketleme yapan işçileri de ziyaret edip sorunlarını dinleyen Gül ile beraberindekiler, kadınların yoğun emeğine dikkat çekti.

Türkiye'de ilk kez 1921 yılında kutlanan 8 Mart’ın 1975 yılında Birleşmiş Milletler‘in "Dünya Kadınlar Günü" olarak kabul etmesiyle birlikte sokağa taşındığını ve daha yaygın olarak kutlanmaya başlandığını belirten Gül, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda ilerlemesi kadının toplum içinde, toplumsal değerler sisteminde, sanayi ve hizmetlerde hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılıdır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş ve toplum hayatına katılması ve özellikle zor koşullarda çalışma ve yaşam mücadelesi veren kırsal alandaki kadınların sorunlarının çözümü önem taşımaktadır. Ayrıca, Türkiye’de tarımda çalışan kadın nüfusunun fazlalığı, bu alanda ele alınması gereken bir diğer önemli husus olarak belirmektedir." Gül, Çukurova’da 3 bin 300 yıl önce Hitit Kraliçesi Puduhepa ile başlayan kadının mücadelesinin bereketli toprakların kadınlarına ilham olduğunu söyledi.
 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251