Jandarma korkusu mucit yaptı

Jandarma korkusu bakın neler yaptırdı...

Jandarma korkusu mucit yaptı
banner200

Sakarya’da yaşayan bir çiftçi, tarlada talaştan kurtulmak için yaktığı anızı, jandarma baskısı nedeniyle yapamayınca anızı toprak altına gömen aynı zamanda da toprağın verimini artıran bir makine geliştirdi.

Yaklaşık 50 liraya mal olacak sistem ile artık çiftçiler talaştan kurtulmak için anız yakmak zorunda kalmayacak, ayrıca toprağın verimi de artacak.

Sakaryalı bir çiftçi tarafından geliştirilen makine aslında çok basit bir sistem üzerine kurulu. Pulluk ile ot toplama makinesinin bir aparatla birleştirilmesi kuralına dayanıyor. Sistem pulluğun arkasına ot toplama makinesinin bağlanması ile çalışır duruma geliyor. Traktörle tarla sürerken ot toplama makinesi pulluğun açtığı yarığa mısır talaşını topluyor. Pulluk ise bu talaşın üzerini toprakla dolduruyor. Bu şekilde talaş toprağın altında kalıyor ve anız yakmaya gerek kalmıyor. Toprak altına alınan anız toprağın su tutmasını ve nemli kalmasını sağlıyor, toprakta yarıklar oluşmuyor. Ayrıca mısır talaşı doğal bir gübre özelliği taşıyor. Bu gübreyi de ziyan edilmemiş oluyor.

YORUM EKLE
banner151

banner251