İyi tarımın lideri Gaziantep oldu

Kaliteli bitkisel üretimi artırmak amacıyla başlatılan 'iyi tarım' uygulaması desteğinden en çok Gaziantepli çiftçiler yararlandı. Geçen yıl desteklerin yüzde 21'i Gaziantep'e verildi

İyi tarımın lideri Gaziantep oldu
banner200
banner217

Gaziantepli çiftçiler, Türkiye genelinde en çok 'iyi tarım' desteği alan kesim oldu. Ülke genelindeki desteklerin yüzde 21'ini alan Gaziantepliler teşvikte birinci olurken, 12 bin 27 üreticiye toplam 36 milyon liralık destek sağlandı. Ağırlıklı olarak küçük ölçekli arazilerde yapılan iyi tarım uygulamaları, destekler ve bu tür ürünlere olan ilginin artmasıyla sürekli gelişiyor. Gaziantep'te organik üretim yapan çiftçiler de desteklerden paylarını alıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından il genelinde organik üretim yapan 98 çiftçiye 987 bin liralık destek ödemesi yapılırken, toplam üretici sayısı da artarak 167'ye çıktı. Gaziantep'te 27,5 bin dekarlık alanda 24 ayrı ürünün yetiştirildiği organik tarımda ağırlıklı olarak Antepfıstığı ve zeytin üretimi yapılıyor.

DESTEK ÖDEMESİ

İyi tarım uygulamaları kapsamında meyve-sebze üreticilerine dekar başına 40-50 TL, süs veya tıbbi aromatik bitki üreticilerine dekar başına 80-100 TL, seracılık ürünlerine ise dekar başına 150 TL destek ödemesi yapılıyor. Organik tarım uygulamalarında ise 1 kategorideki ürünler için dekar başına 100 TL, 2. kategori ürünlere ise dekar başına 70 TL destekleme veriliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251