İYİ Parti: Yaş çay alım fiyatı 4.5 TL olmalı 

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, yaş çay alım fiyatının 4.5 TL’nin altında olmaması gerektiğini belirtti. Çay hasadının başlamasına rağmen fiyatın hala açıklanmamasını eleştiren Kahveci, “Yaş çay alım fiyatı 21 kuruş teşvik primi ile 4.5 TL’nin altında olmamalıdır” dedi. 

İYİ Parti: Yaş çay alım fiyatı 4.5 TL olmalı 
banner282

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, yaş çay alım fiyatına yönelik bir açıklamada bulundu. Geçen yıl yaş çay fiyatının 3,27 TL olarak açıklandığını, üzerine 13 kuruş prim eklendiğinde fiyatın 3,4 TL olduğunu hatırlatan Kahveci, ancak özel sektörün 2,3 TL’ye kadar alım yapabilme şansını elde ettiğini kaydetti. Ayrıca pandemi nedeniyle ürünün toplanmasında işçilik açısından önemli sorunlar oluştuğunu ifade eden Kahveci, "Bu yıl da benzer sorunlar olmaması için acilen tedbir alınmalıdır" dedi. 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI NE OLMALI?

Bu yıl yaş çay alım fiyatının olması gerektiği rakamı da açıklayan Kahveci, "Peki, fiyat ne olmalıdır? 2020 yılı tarımsal girdi enflasyonu ortalama % 20 olmuş. Üzerine en az % 10’luk refah payı eklendiğinde fiyatın en az 4,31 TL olarak açıklanması gerekir. 2020 yılında fiyatın % 5’i oranında açıklanan teşvik primi oranını aynı kabul etsek dahi prim tutarının da 21 Krş. düzeyinde olması gerekir. Böylelikle toplam yaş çay kg fiyatı 4,5 TL’nin altında olmamalıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151