İYİ Parti Genel Başkanından sert sözler: Gel bir iyilik yap Tarım Bakanını paketle!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Çiftçimize bir kez olsun iyilik yap Tarım Bakanı’nı paketle. Şu mübarek ramazan öncesi milletimizi sevindir" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanından sert sözler: Gel bir iyilik yap Tarım Bakanını paketle!
banner200

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in partisinin grup toplantısında hükümetin tarım politikasınına yönelik eleştirileri dikkat çekti. Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi görevden almasını isteyerek, "Çiftçimize bir kez olsun iyilik yap Tarım Bakanı’nı paketle. Şu mübarek ramazan önce milletimizi sevindir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomide refom paketinde gıda israfıyla ilgili değerlendirmelere de tepki gösteren Akşener, şunları kaydetti: 

DİJİTAL TARIM PAZARI ELEŞTİRİSİ 

"Bir de ayrıca; Sayın Erdoğan konuşmasında, bu ülkeyi 20 yıla yakındır yöneten kendisi değilmiş gibi, 19 milyon ton gıdanın, israf edildiğinden dert yandı. Biz İYİ Parti olarak, bu konuyu kurulduğumuz günden beri işleyip, israf ekonomisini azaltmak için ne yapılması gerektiğini anlatıyoruz. İsrafın en büyük nedeni; hasat kayıpları, pazara indirme kayıpları, ambalajlama ve tasnifleme kayıpları, iklimlendirme ve soğuk depolama kayıpları, lojistik kayıpları, pazar ve raf kayıplarıdır. Biz bunu kaç zamandır söylüyoruz, ama Sayın Erdoğan daha yeni duymuş. Diyor ki; ‘Tarlada ve hallerde kalan, taze meyve ve sebzeleri, piyasaya kazandıracak, mekanizmalar geliştireceğiz.' Bunu da, dijital tarım pazarıyla yapacaklarmış.

PATATES VE SOĞAN ÜRÜTİCİSİNİ MAĞDUR EDMEZSENİZ REFORM PAKETİNİZİ SAVUNACAĞIM

Sayın Erdoğan, bu kürsüden daha iki hafta önce, depolarda çürüyen, patates ve soğan konusunu anlattım. Sen ise, oralı bile olmadın. Ama, madem gıda israfı konusunda, aniden yeni bir hassasiyet geliştirdin, o zaman, işte sana fırsat… İşe oradan başla. Bak buradan söz veriyorum; eğer patates ve soğan üreticisini, bu sene mağdur etmezsen, ben de, ‘reform paketinin bu bölümü başarılı olmuş' diyeceğim.

GEL BİR İYİLİK YAP, TARIM BAKANI’ PAKETLE

Mardinli bir çiftçi kardeşimin söyledikleri yenilir yutulur değil. Bir zulme dikkatinizi çekmek istiyorum. Çifçiye verilen destekleme primi var ya. O Ziraat Bankası’ndaki bir hesaba yatıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeni bir sistem kurulmuş. Çiftçinin alacağı önce o hesaba gidiyor ve DEDAŞ’ın alacağı varsa o paradan kesiliyor. Çiftçiye de hiçbir şey kalmıyor. Lafa geldi mi çiftçimize şöyle prim verdik, böyle destek olduk diye hava atıyorsunuz.

Sayın Erdoğan millet üretmek istiyor sen tarlaları ateşe veriyorsun. Milletimiz bunu hak etmiyor. Şanlıurfalı çiftçi kardeşimizin söyledikleri damat bakanın ruh ikizi tarım bakanı için adeta ders niteliğinde. “Buralar çok verimli topraklar. GAP’ın yüzde 48’i tamamlandı ama yüzde 52’si kaldı.

İstanbul’a Kanal yapacaklarına buraya sulama kanalı yapsınlar” diyor. “Urfa, Mardin, Batman el ele verir birkaç sene de Hollanda’yı yakalar sonra da geçeriz.” diyorlar. Bugüne kadar açıkladığın en iyi paket, damadını paketlemendi. Dolar anında bir lira düşmüştü. Bu kez de çiftçimize bir kez olsun iyilik yap bu kez de Tarım Bakanı'nı paketle. Şu mübarek ramazan önce milletimizi sevindir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 18:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Ak.parti tarım çiftçi diye birini tanımıyor bizde ilk seçimde tanımıyoruz bunları hakkımızda asla helal değil

Galen gideni aratıyo
Galen gideni aratıyo - 7 ay Önce

Sayın meral hanım söyledikleriniz doğru. Fakat hdp terörū destekliyor ben onlarla ittifak yapmıyorum de sizi destekleyelim.. tarım bakanıni destek açıklarken görüyoruz.. tarımıda futbola benzetiyor. Takım (tarım)küme düştü yeni teknik Adam istiyoruz..

Toroslar
Toroslar - 7 ay Önce

Bu yılki girdi maliyetleri tam 2 katı.borclar tarim kredi kooperatiflerinde ve bankalarda anormal faiz oranlarıyla katlanıyor. Destek dediginiz tam fiyasko ağlarsa çiftçi ağlar.

taşra 58
taşra 58 - 7 ay Önce

Tarım Bakanı zaten paket olacak. Son açıklamalarnda Erdoğan'ı övüp duryor. Kulağına gelmiş olmalı. Kabine değişikliğinde ilk paket olacak bekir pakdemir. Bu arada çok geç kalındı. 3 yıl boyunca elle tutulur yaptığı hiçbir şey yok.

Boşversene
Boşversene - 7 ay Önce

Bugün onemli olan HeDePe. Ayrıca sen eleştirdin diye inadına kabinede kalır sayın Bakan.

Doğu
Doğu - 7 ay Önce

Bakanın kim olmasının bir önemi varmı zaten kararlar tek yerden çıkıyor

Eskisehir
Eskisehir - 7 ay Önce

Gel sen bi iyilik yapta bi git türkiyenin başından meral hanım.

hırt
hırt @Eskisehir - 7 ay Önce

sen kimsin git diyecek önce gitsin batırdı ülkeyi

Çiftçi
Çiftçi - 7 ay Önce

Halkla geldiler halkla giderler


banner151

banner251