İthalata tedbir alınmadan Bakan ayçiçeği fiyatı açıkladı Trakya Birlik batabilir!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ayçiçeğinde büyük bir tehlike dikkat çekti. Aygun, "Trakya Birlik, ayçiçeği Bakanlık taban fiyatına uygun olarak tonu 2 bin 500 liradan alıyor ancak ithalat engellenmediği için piyasadaki fiyat 2 bin 300 liraya kadar indiği için haksız rekabet oluşuyor. Bu yüzden Trakya Birlik batabilir" dedi.

banner255
İthalata tedbir alınmadan Bakan ayçiçeği fiyatı açıkladı Trakya Birlik batabilir!
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ayçiçekte bu yıl 1 milyon 500 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Ayçiçek üreticisinin ürünü satacağı fabrika kalmadı. Türkiye’nin ve bölgemizin en büyük tarım satış kooperatifi olan Trakya Birlik, ne yapacağını bilmiyor” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yüzde 40 yağ oranlı ayçiçek tohumunun fiyatını 2019-2020 üretim sezonu için ton başına 2 bin 500 olarak belirlediğini anımsatan Aygun, “Ancak ithalatçı firmalar çok düşük fiyatla ayçiçek satmak için baskı yapıyorlar. Şu anda taban fiyatın 2 bin 500 lira olarak açıklanmasına karşın, piyasada ton başına 2 bin 300 lira fiyatı oluştu. Trakya Birlik, 2 bin 500 liradan alım yaparak haksız rekabete maruz kalmaktadır. İthalat Mart ayı sonuna kadar yasaklanmalıdır” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ayçiçek üreticisinin yaşadığı sıkıntılar konusunda kapsamlı bir açıklama yaptı.  Trakya Birlik’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklaması çerçevesinde tonu 2 bin 500 liradan ayçiçek aldığını kaydetti. Trakya Birlik’in bugüne kadar 280 bin ton seviyesinde ürün aldığını, bunu 330 bin tona kadar çıkarmayı hedeflediğini vurgulayan Aygun, bu oranın Türkiye rekoltesinin yüzde 20’sini aştığına işaret etti.

İTHALAT YASAKLANSIN

Aygun,  piyasada ise ton başına 2 bin 300 liradan ayçiçek alımı yapıldığını, bunun da Trakya Birlik’i zorladığını anlattı. Yurtdışındaki ayçiçek birliklerinin son 10 yılın en düşük fiyatını vererek, yerli üreticiyi zora soktuğunu söyleyen Aygun, bahar sonuna kadar 100 bin tona yakın ayçiçek alımı için bağlantı yapıldığı duyumları aldıklarını belirtti. İç piyasadaki ayçiçeğin tüketileceği Mart 2020 tarihine kadar ithalatın yasaklanmasını isteyen Aygun, şu öneriyi yaptı:
“Türkiye’ye ihracat yapmak isteyen uluslararası firmalar 350 dolardan yani ton başı 2 bin 200-2 bin 300 liradan ayçiçeği satmak istiyorlar. Bunun önüne geçmek için ithalatta uygulanan gözetim fiyatının ivedilikle 450 dolardan asgari 800 dolara yükseltilmesi gerekmektedir. Gümrük vergisini, 31 Aralık 2019 tarihinden sonra da yüzde 27’de tutmak gerekmektedir. Yani hem ithalat engellenmeli, hem de gümrük vergisi yüzde 13’e indirilmemelidir. Engellemezseniz, ayçiçek üreticisi bulamazsınız!”

ÜRETİCİ  ZORDA!

Trakya Birlik konusunda uyarıda bulunan Aygun, şöyle devam etti:

“Çiftçimizin üreticimizin ürünü yerlerde süründürmesinler. Kırklareli’nde ayçiçek alım fiyatları ton başına 2 bin 250 liraya kadar düşmüş! Bu fiyatla, üretici gelecek yıl ayçiçek ekmez, ekemez! Ayçiçek alım fiyatı en azından 2 bin 700 lira olmalıdır!”

GÜBRE FİYATLARI ÇOK YÜKSEK!

Kanuna rağmen tarımsal desteklerin Ocak 2019 yılından bu yana açıklanmadığını anımsatan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’na şöyle seslendi:

“Ocak ayında açıklanması gereken tarımsal destekler halen açıklanmadı. Resmi Gazete’de halen yayımlanmadı. Bakanlıkta koridorlar arasında kaybolmuşa benziyor! Gelecek yıl üretici kaç kuruşa ayçiçek, buğday, kanalo prim desteği alacağını bilmiyor.  Ne zaman açıklayacaksınız tarımsal destekleri? Çiftçinin kullandığı tohum desteği şu ana kadar ödenmedi! Tarımsal Kredi’nin iştiraki olan Gübretaş neden gübre fiyatlarına müdahil olmuyor? Tarımsal kredide gübre fiyatları daha yüksek, piyasada düşük! Bir an evvel uykudan uyanalım. Yoksa yarın ayçiçek, buğday, kanalo ekecek çiftçi bulamayız! Çiftçimizin üreticimizin ürünü yerlerde süründürmeyin! Trakya Birlik’i batırmamak için önlem alın!”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hem kendi seçim bölgesini hem de ülkemizin büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren ayçiçeği konusunu gayet net ve açık olarak dile getirmiş. ELBETTE BAZI ZEVAT “CEHAPE ZİHNİYETİ” FİLAN DEYİP MİLLETVEKİLİNİN SÖYLEDİKLERİNİ ELEŞTİRECEKLER. BENCE BU ZEVAT TAKIMI SÖZDE TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ (TZOB) KABUL EDİLEN KARANLIK ODA İÇİN DE GEREKENİ YAPSA ÇOK İSABETLİ OLUR. ZATEN MEMLEKETİ NEREDEYSE 20 YILDIR CE HA PE ZİHNİYETİ YÖNETİYOR, RESMİ GAZETEDEKİ KARARLARI DA ANITTEPEDEKİ MUSTAFA KEMAL PAŞA VE İSMET PAŞA YAZIP GÖNDERİYOR...

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Sayın vekil biz buğdayı 1.25 tl civarı satıyoruz köylerde ektirdiğin buğdayı tohumluğu bize 2.90 tl dan satıyorsun.Geçen yıl yağmur yemiş tohhumluklarıda sattınız.Birde şunu söyliyeyim ekenlere güvenme istediğin gibi hizmet etmiyorlar ve önce kendilerine buğday ayırıyorlar.

Mehmet emin nohutcuoğlu
Mehmet emin nohutcuoğlu - 2 yıl Önce

Gecen yıl 12.00 tlye kadar çerezlik ayçiçeği aldılar çiftciden buyıl ise 7 tl diyorlar gecen yıl tezgahta 20.00 tl iken 12 tl ye alınan ürün bu yıl ürün tezgahta 25 tl ama tüccarın verdiği fiyat 7 tl

banner151

banner251