İthalat kararnamesi ile çiftçi köşeye sıkıştırıldı!

Bir ülke ancak bu kadar ayağına kurşun sıkabilir! Tarımı sözde kurtarmak için hayata geçirilen bütün politikalar, bırakın mevcudu korumayı daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

İthalat kararnamesi ile çiftçi köşeye sıkıştırıldı!
banner200
banner217

Bir ülke ancak bu kadar ayağına kurşun sıkabilir! Tarımı sözde kurtarmak için hayata geçirilen bütün politikalar, bırakın mevcudu korumayı daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Cumhurbaşkanını, Başbakanı, Bakanları dinliyoruz içimiz ferahlıyor ama icraata bakıyoruz içimiz kararıyor. Yani ekranlarda milli duygularımıza hitap ediliyor ama uygulamada Hasan'a değil Hans'a yönelik politikalar hayata geçiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım ve hayvancılığın önemini öyle bir anlattı ki, bu sözün üzerine artık hiçbir şey söylenemez. Ne demişti Erdoğan; “Tarih boyunca biz Türklerin iki temel mesleği olmuştur, bunlardan biri askerliktir, diğeri de tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler, bize bu iki alanı çok sıkı tutmamızın şart olduğunu gösteriyor. Askerliği sıkı tutmazsak vatanımızı koruyamayız, tarım ve hayvancılığı sıkı tutmazsak da özellikle kriz dönemlerinde onurumuzu muhafaza edemeyiz…"

Bu sözün üzerine ne söylenebilir ki? Ama gelin görün ki, Erdoğan'ın bu sözlerinin üzerinden fazla bir süre geçmeden çiftçi Hasan'a karşı dışarıdaki Hans'ın elini kuvvetlendiren bir karara imza atılıyor.

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu Kararı ile canlı hayvan, karkas et, buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi düşürüldü. Şimdi bu kararın neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. Yayınlandığı döneme mi yanarsınız! Kime hizmet edecek? Ona mı yanarsınız. Bakanlar arasındaki koordinasyonsuzluğa mı yanarsınız! İşin daha da acısı çiftçiye vurulan darbeye mi yanarsınız!

Tamam, ithalat kararnamesi ile her şeyin ithal edileceği anlamına gelmiyor. Ancak çiftçiyi 'köşeye sıkıştırmak' için bunun psikolojik etkisi yeter de artar bile. Bu kararnameyi hazırlayanlar bunu bilmiyorlar mı? Pekâlâ biliyorlar. Çiftçi, dört gözle buğday taban fiyatının açıklanmasını beklerken, bayramın üçüncü günü alelacele 'çiftçiyi köşeye sıkıştıracak' ithalat kararnamesi yayınlanıyor.

İşte bence buranın sorgulanması gerekiyor. Bu kararname ile çiftçi köşeye sıkıştırılmak istenmiştir ve amacına da şimdiden ulaşılmıştır. Hükümet, bu kararname ile enflasyonla mücadelesindeki asıl niyetini de açıkça ortaya koymuştur. Enflasyonda önemli bir etkisi olan gıda maddelerine karşı 'üreterek' değil 'fiyatları' baskılayarak enflasyonun düşürülmesi amaçlanıyor. Bu kararnamenin başka bir açıklaması olamaz.

Pekâlâ, 'çiftçiyi köşeye sıkıştıran' bir kafayla biz tarımımızı nasıl canlandırabileceğiz? Hayvan ithalatından ülkemizi nasıl kurtaracağız?

İşte bu çelişkiden kurtulamadığımız için de söylediklerimizle yaptıklarımız bir biriyle örtüşmüyor.

Bu çelişkiden dolayı da Milli Tarım Projemiz Hasan'a değil Hans'a hizmet edecek!

SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suç kimde
Suç kimde - 4 yıl Önce

Şaşırdım mı? Hayır SGK uzmanının tarim dan anladığı bu.

Milli Tarım Politikası
Milli Tarım Politikası - 4 yıl Önce

Artık mottolarla Reise reklamı bırakıp iş yapma zamanıdır, reklam kokan, daha içeriği uygulamaya konmamış ve sonuç alınmamış yerlere davetlerin itibar görmemesi, işlerin iyileşmesinde işe yarayacaktır. Herkes işine bakıp, 3 ve 5 yıllık üretime dayalı eylem planı ortaya konması iyi olur, ithalat kararnamesi geri çekilsin, hedef belli 8 milyar dolarlık tarım ürünleri( ilaç, tohum, gübre, ürün, makine) ithalatını sıfırmalamak.

fatura
fatura - 4 yıl Önce

Tüm tarım ürünlerin sattığınız malın faturasını isteyin uyanık fabrikatörler vergi derse size banane ben bireyselim küresel ekonomiye hizmet eden sizlersiniz diyin vergi ödesin ve ürünü açığa dökerken ürün değer ve satış zamanı sözleşmesi yapın

- 4 yıl Önce

İnceldiyi yerden kopsun devlet düşünsün Ekim yapmaya gerek yok çiftçide kurtulur en azindan

Fiyat
Fiyat - 4 yıl Önce

Toprak mamülleri ofisi daha fiyat vermedi çiftçi perişan durumda fiyatı kışınmı verecekler bir an önce versinler TMO gidiyoruz randevular sıkıntı var 1 2 ay sonra sıra veriyorlar TMO çiftçinin kara gün dostu yazıyor her yerde cifcinin kara gün dostu olan kurum ne hallere geldi TMO eskisi gibi çiftçinin kara gün dostu olması lâzım bizi tücranin eline bırakmasın alevele dalevelecinin eline bırakılmayalım CUMHURBASKANİMİZ dedigi gibi bir an önce fiyat versinler. Toprak mamülleri ofisi elini cifciden çekerse çiftçi perişan olur

İşin özü şu
İşin özü şu - 4 yıl Önce

Devlet hayvan veriyor 3 tane 5 tane adamlarda dam yapıyor durmadan beton para kazanıyor sürekli ve alanı daraltıyor meralar boş diyorsun al yanından 3-5 dönümlük yer kur köylere hayvan tesislerini bırak köylü üretsin kestirmesi yasak de 7 yıl başlarınada bi veteriner ata süt parasından veteriner çıkar köylü silajlık Mısır ve buğday diker öyle oldumu hayvanlara buza paralarını bırak köylüye

- 4 yıl Önce

Ne yeme indirim yapiyorsun ne cifciye yardimda bulunuyonuz sonra bakan diyo et getircez fiyatlar dusucek ordan konusmayi nenemde yapar sen kalkip konusutugun yerden kalk turkiyenin butun koylerini gez cifciyi hayvancilar yetistiricileri dinle bi bakalim neler dicekler adam hirsizlik yapiyo gelip malimi caliyo gidiyo ceza yok burdan butun herkeze sesleniyorum bu is boyle olmaz adam benim malimi calicak o bana silahla ates edicek beni vurcak ben ona ondan sonra bisey yapicam yok oyle bi dava kalkin bakansa bakan belediyese belediye gezin dolasin ogrenin insanlarin ne halde oldugunu ne cabalarla o hayvanlari yetistiryo buyutuyo
YARDIM ISTIYOZ abicim yardim

banner151

banner251