İthalat kararnameleri çiftçinin ölüm fermanları oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hasat zamanında çıkarılan ithalat kararnamelerinin çiftçinin ölüm fermanı olduğunu söyledi. Çakıröezr, Türkiye'de tarım ve hayvancılıkta gelinen noktanın Meclis tarafından incelemesi gerektiğini savundu.

İthalat kararnameleri çiftçinin ölüm fermanları oldu!
banner200
banner217

Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan ithalat kararnamelerinin Türkiye'de tarım ve hayvancılığı nasıl etkilediğinin ve zaten zor koşullar altında üretim yapan çiftçiler üzerinde yarattığı mağduriyetin incelenmesini isteyen Çakırözer, TBMM Başkanlığına Araştırma Önergesi verdiğini ifade etti.

ÇİFTÇİ NE ZAMAN DESTEK ALACAK?

Bir yılda üç ithalat kararnamesi çıkarıldığını hatırlatan Çakırözer, “Zor koşullar altında üretim yapar çiftçimizin 2017 yılında ne kadar tarım desteği alacağını açıklamayan hükümet, yayınladığı kararnamelerle 2019 yılına kadar ne kadar toprak mahsulü ve canlı hayvan ithal edeceğini açıkladı. Çiftçi hasat dönemindeyken çıkarılan kararnameler ile canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü. Kırmızı ette yüzde 225 ile yüzde 100 olan gümrük vergisi yüzde 40'a düşürüldü. Yüzde 130 gümrük vergisi olan 3 ürünün gümrük vergileri buğdayda yüzde 45'e, arpada yüzde 35'e ve mısırda yüzde 25'e indirildi" diye konuştu.

Çakırözer, şunları kaydetti:

“Et ve Süt Kurumu'na sıfır gümrükle 95 bin ton kırmızı et, 500 bin büyükbaş ve 475 bin küçükbaş olmak üzere 975 bin baş canlı hayvan ithalat yetkisi verildi. Yine Toprak Mahsulleri Ofisi'ne 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirincin yine sıfır gümrükle ithalatı yetkisi verildi. Geçen yıl 20 bin küçükbaş hayvan ithal edildiği açıklanmıştı. Bu yıl bu rakamların tamamının ithalatı gerçekleşirse küçükbaş hayvan ithalatı yüzde 2 bin 375 artmış olacak. Tüm bu rakamlar Et ve Süt Kurumu'nun Et İthalatı Kurumu, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin de Toprak Mahsülleri İthalatı Ofisi olduğunu göstermektedir.

ÇİFTÇİ TARLADA CEZALANDIRILDI

Çiftçinin büyük emeklerle yetiştirdiği buğday ve arpayı hasat ettiği bir dönemde yayınlanan bu kararnameler zaten zor koşullar altında, alın terinin karşılığını alamadan üretim yapan çiftçilerimizi büyük zarara uğrattı. İlk kararnamenin yayınlamasıyla birlikte piyasada buğday ve arpanın fiyatı düştü. Çiftçi zararına ürününü satmak zorunda bırakıldı ve üreten çiftçi cezalandırıldı.

YABANCI ÇİFTÇİLER ZENGİN EDİLİYOR

Türk çiftçisine çok görülün tarım destekleri, ithalat izniyle yabancı çiftçileri verildi, verilmeye de devam edecek. Her gün milli ve yerli diyen hükümet kendi çiftçisini değil, başka ülkelerin çiftçilerini zengin ediyor. Ortaya çıkan ithalat rakamları gösteriyor ki bu kararnameler çiftçinin ölüm fermanından başka bir şey değildir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
hadi canim
hadi canim - 3 yıl Önce

Tmo açıklamalarında öyle demiyor. bence tmo genel müdürüne sormak lazım. hani şu hala görevden alınmayan varya

banner151

banner251