İthal tohumların karantina kontrollerinde zafiyet tehlikesi!

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün alelacele taşınmasının özellikle ithal tohumların kontrolünde önemli bir zafiyeti gündeme getireceğini belirterek, “Tohum ithalatın yaklaşık yüzde 90'ının kontrolünün yapıldığı İstanbul ZKM'nin birkaç ay işlevsiz kalması, ithalatın karantina kontrollerinde zafiyet yaşanmasına neden olacak” dedi. 

İthal tohumların karantina kontrollerinde zafiyet tehlikesi!
banner200

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, önceki gün ‘Güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız’ başlıklı köşe yazısında İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün, Sabahattin Zaim Üniversitesinin talebiyle taşınmak istenmesine tepki göstererek, Tarım ve Orman Bakanlığının Müdürlüğün taşınacağı bina hazır olmadığı için Yeşilköy Havalimanı hangarlarından birine geçici olarak acilen taşınılması doğrultusunda sözlü talimat gönderdiğini anımsattı. 

HASSAS CİHAZ VE DEMİRBAŞ MALZEMELER KULLANILAMAZ HALE GELECEK

“Bakın "sözlü talimat" yazılı bir şey yok. Taşınma işlemi, Kamu İhale Yasası hükümleri gereği ihale edilerek yapılmalı. Yapılan açıklamaya göre kaba bir hesapla yaklaşık 2-3 milyon Türk Lirası tutarında maliyet oluşturacak. Tahsis edilen yerin inşaatı tamamlandıktan sonra ikinci kez taşınma masrafları ve ihale süreci gerektirecek. Taşınma talimatı verilen geçici yere nakil ve montajlar sürecinde pek çok hassas cihaz ve demirbaş malzeme kullanılmaz hale gelecek” ifadelerinde bulunan Ağırel, yaşanan taşınma işleminde asıl tehlikeye dikkat çekti. 

İTHAL TOHUMLARIN KONTROLÜNDE ZAFİYET YAŞANACAK

Ağırel, şunları kaydetti: “Daha kötüsü de…Tohum ithalatın yaklaşık yüzde 90'ının, görev alanındaki diğer ithalatların yüzde 60'ının kontrolünün yapıldığı İstanbul ZKM'nin birkaç ay işlevsiz kalması, ithalatın karantina kontrollerinde zafiyet yaşanmasına neden olacak. Ve gıda kontrolünün ithalatçının insafına terk edilmesine yol açacak. Gıdada yeni hastalık ve zararlıların ülkeye girmesi ile gıda güvenliği ve gıda güvencesi konularında apaçık bir güvenlik sorunu yaratacak. Yani ithal ürünlerde ne yediğimizi bilemeyeceğiz. İlerleyen süreç içerisinde bu konunun oluşturacağı kamu zararını hiç söylemiyorum. 

Sonuç olarak yine bir vakfın keyfi için bütün ülkenin gıda güvenliği tehlikeye atılıyor. TMMOB bu konuda girişimlerde bulunuyor fakat henüz bir olumlu gelişme olmaması endişelendiriyor. Böylesine kurumsal bir yapının yaptığı hayati bir mevzuda sözlü bir şekilde "hadi çıkın buradan" demek hangi devlet mantığında yer alır. Aklım almıyor…"

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 13:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
PİYASADA ÇAKMA TOHUM ÇAKILI
PİYASADA ÇAKMA TOHUM ÇAKILI - 9 ay Önce

ZATEN TOHUMCULUK PİYASASINDA ÇAKMA TOHUM, SAHTE SERTİFİKALI TOHUM, NAYLON SERTİFİKALI TOHUM, ÇAKMA TOHUM SANAYŞCİSİ GIRLA GİDİYOR... ŞİMDİ BAHANEDE HAZIR... LABORATUVAR DAĞITILDI, ANALİZ, KONTROL, TOHUM SERTİFİKASI FİLAN YOK ... ASRIN TOHUM SANAYİİİ BURDAAA

Emektar
Emektar - 9 ay Önce

S. Zaim Üniversitedi yönetiminin gözü doymadı bi türlü! 2003 yılında aynı zamanda sit alanı olan tarihi Halkalı Ziraat Mektebinin arazi ve binalarına çökerek Akif’in kemiklerini sızlattılar... Yetmedi, şimdi çökecek yeni kamu arazi ve binaları aranıyor. Bu konu Bakanlığın boyunu aşar, talimat Bakandan daha UZUN bir yerlerden gelmiş olabilir!

banner151

banner251