İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktörlerinin haczedilmesine tepki göstererek, “Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır” dedi.

İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık
banner200

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde dün düzenlediği basın toplantısında çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktörlerinin haczedilmesine tepki göstererek, “Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır” dedi.

İSTİKLAL SAVAŞINI KÖYLÜNÜN ÖKÜZÜNE İCRA KOYALIM DİYE YAPMADIK

Tarım Kredi’ye borcu olan çiftçilerin borçlarının faizsiz bir şekilde yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, borcu karşılığında öküzünü satan köylü ile Atatürk arasında geçen bir konuşmayı hatırlattı. Atatürk’ün, “Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık” sözlerini anımsatan Öztırak, şunları kaydetti: 

BIÇAK ÇİFTÇİLERİMİZİN KEMİĞİNİ DELİP GEÇTİ 

“Buradan çiftçinin Tarım Kredi’ye olan borcunu faizsiz yapılandırın diye bağırıp duruyoruz. Artık bıçak çiftçilerimizin kemiğini delip geçti. Traktörleri haczedilen çiftçiler sokaklara döküldü. Tarım Kredi Kooperatiflerinin adı Tarım Tefeci Kooperatifleri oldu. 

Yaşanmış bir hikayedir. Büyük Atatürk, Ankara’nın çevre köylerinden birinde tarlasını tek bir öküzle süren çiftçiyi görür. Sorar, öküzün tekine ne oldu. Köylü cevap verir. Devlete vergi borcumuz vardı. İcra kapıya dayanınca öküzü sattık borcumuzu ödedik. Bu cevaba üzülen Atatürk, kim olduğunu söylemeden ayrılır. Ertesi gün çiftçiyi buldurtur getirtip misafir eder. Atatürk köylüye döner, anlat bakkalım öküzün akıbetini der. Köylü hikayeyi aynen anlatır. Bunun üzerine Atatürk yanındakilere döner; ‘Biz İstiklal Savaşını köylünün öküzüne icra koyalım diye yapmadık. Bu memlekette adaleti, vatandaşı, köylüyü böyle mi koruyacağız. Gerekirse vergi borcu ertelenir. Köylünün çift sürdüğü öküzü elinden alınmaz. Çiftçinin traktörü elinden alınıp, haczedilemez. Nasıl bir vicdansızlıktır. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Gelen çiftçilerimizin kredi borç faizlerini sıfırlayın. Borçlarını yapılandırın. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 14:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
ATATÜRK
ATATÜRK - 11 ay Önce

Türk çiftçisi de Türk köylüsü de Türk kentlisi de velhasıl Türk halkı maalesef rotasını kaybetmiştir. Bundan böyle başına geleceklere katlanmak zorundadır... ATATÜRK TÜRK MİLLETİNİ ÇOK SEVEN BİR DEVLET ADAMIYDI... ONUN ROTASI YANİ İSTİKAMETİ TÜRK HALKININ MENFAATLERİ İÇİNDİ... ARTIK ÖYLE ADAM KALMADI, HATTA ADAMCIKLAR BİLE KALMADI...

Seçkin
Seçkin - 11 ay Önce

Çağ atladık paşam. Derdimizi şemsi başkan bilmiyor. Köylüyü, çiftçiyi takan yok

Geveze
Geveze - 11 ay Önce

Cumhurbaskanimza oy veriyoruz ama bu bakan yuzunden birdaha vermiyecegim...basiretsiz tarim ve halktan kopuk kisileri Bakan ve Bakan yardimcisi yapiyolar muhalefete koz veriyolar...

Eskisehir
Eskisehir - 11 ay Önce

Hükümetimiz her türlü desteği veriyor Allah devletimize milletimize zeval vermesin bu pozisyonda olanların çoğu o pavyon senin bu pavyon benim yaşayanlar gerçekten samimiyse kimse öküze el koymaz milleti galyana getirmeyin.

KATARLI TARIM A.Ş.
KATARLI TARIM A.Ş. @Eskisehir - 11 ay Önce

BÜTÜN SULU TARLALARI KATARLI TARIM ANONİM ŞİRKETİ SATIN ALMAK ÜZERE HAREKETE GEÇMİŞ... SATIN ULA GARİ SULU TARLALARINIZI. KURU SUSUZ TARLALARINIZDA DA İŞEYİP İŞEYİP GEZERSİNİZ, Ara sıra gübrenizi de bırakın tarlalarınıza..

Bas git işine
Bas git işine - 11 ay Önce

Cehabe zihniyetine biz oy vermicez. Traktörumuzde gitse tarlamizda gitse Reisi seviyorum

Mehmet kuruducu
Mehmet kuruducu - 11 ay Önce

Çifçi kardeşlerim oylarınızı düzgün kullansin sizi görmeyenlerin duymayanlara sakın oyunuzu vermeyin

Hüsyin mert
Hüsyin mert - 11 ay Önce

Cumhuriyet tarihimizin en kötü tarım ve hayvancılık dönemini ile yönetimini yaşıyoruz. Bakanlık yönetimi liyakatsız bürokratlarla yönetiliyor. Hadi bey haricinde mesleğin içinden gelme bir tane bürokrat var mı ? Müdür kadrosuna inince yukarıdaki kadro kim hırsızlığa meyli var, kim fetö ile ilişkili , kim yolsuzluğa meyilli onu atıyor. Kurum bu bakanlık döneminde yolsuzlukta tavan yaptı. Devletin parasını dolaylı olarak yeme dertine tüştü. Personel genel müdürü yolsuzlukla whatsApp bağlantısı ortaya çıkınca istifa etti. Ya tefdiş kurulu yolsuzlukları örtbaş etme makamı oldu. Sayın bakana açıyorum kıskaç içerisinde hareket edemeyen zavallı gibi sadece önüne gedirilen kağıt üzerinden basın güzeli diyorum. Sayın bakan çıksın projeler kapsamında yapılan tesisleri , ihaleleri incelesin içerleri boşaltılmış projeleri görsün devletin paralarının nasıl peşkeş çekildiğini. Bu bir vicdansızlık ve vatan hainliğidir. Projeler kağıt üzerinde ihaleler fesat karıştırılarak yapılmış ançak durumu bu hale bakan yrdm m.aksu ile tefdiş bsk. Ç.odabas gedirmiştir. Bakan bey neden inceleme yapmıyor yada yaptırmıyor ?

Ciftci
Ciftci - 11 ay Önce

Tarım ithalatı çiftçiyi bitirmek için yapılmış.


banner151

banner251