İngiltere’de yaşayan iş adamından tarım atağı

Yarış atçılığı sektöründe geliştirdiği ‘Kurtsystems’ uygulaması ile dünyanın yakından takip ettiği ve İngiltere’de yaşayan işadamı Mehmet Kurt, Adana Ceyhan’daki tarım arazilerinin daha verimli kullanılması için harekete geçti. Çukurova’da yılda iki ürün alınmasına öncülük etmek için Mehmet Kurt’a ait Sarısakal Tarım İşletmesinde 510 dönümlük alana kışlık sebze ekimi yapıldı. 

İngiltere’de yaşayan iş adamından tarım atağı
banner200

Türkiye’nin önemli tarım alanlarından olan Adana Ceyhan’da kışlık sebze atağı. Daha çok pamuk, ayçiçeği ve mısır ekiminin yapıldığı Ceyhan’da kışlık sebze üretiminin yaygınlaştırılması için önemli bir adım atıldı. İşadamı Mehmet Kurt’un sahibi olduğu Kurt Şirketler Grubunun Ceyhan’da bulunan Sarısakal Tarım İşletmesinde 700 dönümlük arazinin ekilebilir 510 dönümüne karnabahar, kırmızı lahana ve brokoli ekimi yapıldı. Sarısakal Tarım Ürünleri ve Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mümtaz Büyüknalça, “Ceyhan’da pek tercih edilmeyen kışlık sebze ekiminde öncülük yapmak istiyoruz. Eğer başarılı olursak bu bölgede kışlık sebze ekimi yaygınlaşır. Bu da vatandaşın kışlık sebzeyi mevsiminde daha uygun fiyata tüketmesi anlamına geliyor” dedi.

Ceyhan’da Kurt Şirketler Topluluğu’nun şirketlerinden Sarısakal Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Sawgin sezon açılışı ve kışlık sebze ekilişinin tamamlanması nedeniyle mahalli yöneticiler ve çalışanlar işletme sahasında verilen akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Kurt Şirketler Topluluğu’nun CEO’su Murat Dertli Erker, Şirket Genel Müdürü Mümtaz Büyüknalça ve Rusya Müslümanları Dini Nezareti Türkiye Temsilcisi Cafer Sadık Özlevent katıldı. 

ÇUKUROVA’DA KIŞLIK SEBZE EKİMİNE ÖNCÜLÜK ETTİK 

Sarısakal Tarım İşletmesinin Genel Müdürü Mümtaz Büyüknalça, Sarısakal işletme sahasında bulunan tarım arazisinin 510 dönümlük kısmı üzerinde kışlık sebze ekilişinin tamamlandığını belirterek, “Bu işletme ülkemizdeki en büyük kışlık sebze ekilişi yapan firma durumundadır. Kışlık sebze olarak, karnabahar, brokoli ve kırmızılâhana ekilişi yaparak, Çukurova’da kışlık sebze ekilişine öncülük etmiş olacağız. Büyük bir alandaki kışlık sebze ekilişini makineli tarım ile gerçekleştirerek yöre çiftçisine de rehberlik ettik. Bölgede herkes bizim buradan nasıl bir sonuç alacağımızı bekliyor. Eğer başarılı sonuçlar elde edersek bu bölgede kışlık sebze ekimi yaygınlaşır ve fiyatlar aşağıya çekilir” dedi. 

YILLIK İKİ ÜRÜN YAYGINLAŞACAK 

Kışlık sebze ekimini önemsediklerini dile getiren Büyüknalça, Çukurova’nın büyük bir alanında yılda tek ürün alındığını belirterek, “Bu projede başarılı olursak, yılda tek ürün alınan büyük bir alanda artık iki ürün alınmaya başlanacak. Bunun da ülkenin tarımsal üretimine büyük bir katkısı olacak. 510 dönümlük alandan biz bu yıl 2 bin tonun üzerinde mahsul bekliyoruz. Ocak, Şubat aylarında hasattan sonra mevsim ve arazinin durumuna göre ikinci ürün olarak mısır, soya veya ayçiçeği ekimini yapacağız” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

En çorak toprakları dahi yeşertebilecek bir azim ve kararlılığa sahip olan Mümtaz Bey'in, sakin bir emeklilik hayatı geçireceğini zaten beklemiyorduk. Yöneticisi olduğu şirket gerçekten çok şanslıymış. Başarılarının devamını dileriz.

Veli muhterem ozdil kirklareli
Veli muhterem ozdil kirklareli - 2 yıl Önce

Çukurova için hayırlı olsun.belirtilen bitkiler için çok uygun bölge.mehmet abiye saygilarmls

Kadir gülmez
Kadir gülmez - 2 yıl Önce

Ceyhanimiz icin cok guzel haber emeginize saglik sizin başariniz hepimizin başarisidir saygilar

banner251