İcralık çiftçiye 1 ay ek süre!

Tarım Kredi mağduru çiftçilerin günlerdir verdiği mücadeleden yine bir sonuç alınamadı. İcralık çiftçiye sadece 1 aylık ek süre verildi. Borçları yapılandırma kapsamında olan icralık çiftçiler 30 Kasım’a kadar borçlarının birinci taksitini ödememeleri halinde haciz kararları işleme konulacak. 

İcralık çiftçiye 1 ay ek süre!
banner200

ÖZEL HABER / Tarım Kredi Kooperatifi mağduru çiftçilerin borçları geçtiğimiz aylarda yapılandırma kapsamına alınsa da şartların çok ağır olmasından dolayı çiftçi bu yapılandırmaya tepki göstermişti. Söz konusu yapılandırmaya göre, 31 Temmuz 2021’e kadar yapılandırma başvurusunda bulunan icralık çiftçiler, yapılandırma kapsamında borçlarının birinci taksitini (yüzde 30) 31 Ekim’e kadar ödemeleri gerekiyordu.

İCRALIK ÇİFTÇİLER YENİ BİR YAPILANDIRMA BEKLİYORDU

İcralık çiftçiler, sözkonusu yapılandırma şartlarının çok ağır olmasından dolayı yeniden bir yapılandırma talep ediyordu. Çiftçiler günlerdir Ankara’da seslerini duyurmak için başta Tarım Bakanlığı olmak üzere milletvekillerini ve Meclis Başkanını ziyaret etmişlerdi. Bu görüşmelerde mağdur çiftçilere yapılandırmanın yeniden ele alınacağına dair söz verilmesine rağmen bu konuda bir adım atılmadı. 

YÜZDE 30 TAKSİT ÖDEMESİNİN SÜRESİ BİR AY UZATILDI 

Meclis’te dün yapılan görüşmelerde borç yapılandırmasından yararlanacak çiftçilerin 31 Ekim’de dolacak olan 1’nci taksit ödeme süreleri sadece 1 ay uzatılması yönündeki teklif kabul edildi. Buna göre, 31 Temmuz öncesi borç yapılandırmasına başvuran icralık çiftçiler, borç taksitlerinin birinci taksiti için son gün olan 31 Ekim tarihi 30 Kasım’a uzatılmış oldu. Yani yüksek faizler ve taksit ödemelerinin yüksekliği konusunda hiç bir kolaylık getirilmezken icralık çiftçilere sadece 1 aylık ek süre getirilmiş oldu. 

AK PARTİ SADECE 1 AYLIK ÖTELEMEYE YANAŞTI

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yapılandıran Nisan 2021 tarihli yasaya geçici madde koyduk. Borçların taksitlendirilmesi halinde borcun peşinata tekabül eden yüzde 30'luk bölümünün Ekim ayı sonuna kadar ödenmesine ilişkin hükmü Kasım ayının sonuna uzattık. CHP olarak borçların uzun vadeli ötelenmesini istedik, ancak AK Parti sadece 1 aylık ötelemeye yanaştı. Tüm partilerin onayı ile ilk takside ilişkin ödemeyi Kasım ayı sonuna çekebildik" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2021, 15:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haramzadeler
Haramzadeler - 1 ay Önce

Allah sizin belanızı versin, iki yakanız bir araya gelmesin

Çiftçi
Çiftçi - 1 ay Önce

Memleket ye 3/5 çiftçi miz kaldı onlarıda nasıl bu sektörden uzaklaştırız diye ugraşıyorlar.Çiftçi üretmezse gıda fiyatları da yükselir enflasyon da yükselir.Bakan bey paramız var alıyoruz diyor (ben kendi çiftçimi desteklemem ama yabancı çiftçi desteklerim diye açıklamada bulunmuştu)

Ömer
Ömer - 1 ay Önce

İktidar çiftçiye yaptığının bedelini sandikta kaybederek ödeyecek sadece sabir meselesi

Cifci
Cifci - 1 ay Önce

İcralık cifci olarak bizde 2023 kadar süre veriyoruz ondan sonra uğurlar olsun

Sivaslı çiftçi
Sivaslı çiftçi - 1 ay Önce

Müteahhitlere iş adamlarına gelince trilyonluk vergiler affedilir gariban çiftçiye bir süre diyerek parmak sallanır. Bizim çiftçide hala gider bunlara oy verir. Yazıklar olsun

banner151

banner251