İcralık çiftçinin gözü kulağı Bakanlar Kurulu toplantısında

Tarım kredi kooperatiflerine borçlarını ödeyemediği için icra takibi, haciz işlemleriyle karşı karşıya kalan çiftçilerin yaklaşık 5 milyar liralık borcu da destek paketine alınabilir. Karar bugünkü Bakanlar Kurulu’nda netleşecek.

İcralık çiftçinin gözü kulağı Bakanlar Kurulu toplantısında
banner200

Hürriyet Gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, son çıkartılan yeniden yapılandırma paketinde çiftçi borçlarının hariç tutulması, pandemi nedeniyle mağdur olan esnafa ilişkin düzenleme yapma zorunluluğu, hükümeti iki konuda adım atmaya itti. Bu iki grup için yapılacak düzenlemelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na çalışmaları süren ‘ekonomik paketi’ beklememesi kararı alındı.

ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Edinilen bilgiye göre, zor durumdaki çiftçi ve esnafla ilgili kulis çalışmaları son iki aydan beri sürüyor. Özellikle, borç yapılandırmasına ilişkin düzenleme yapılırken, AK Parti milletvekilleri sahadan gelen talepler doğrultusunda çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredi borçları ile Ziraat Bankası’na olan borçlarının yapılandırma kapsamına alınmasını talep etmişti. Ancak, bu borçlar kapsam dışında tutulmuştu.

İKİ BAŞLIK, 5 MİLYAR BORÇ

Son dönemde, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediği için icra takibi ile karşı karşıya kaldıkları hatta haciz işlemleri başlatıldığı gündeme geldi. Bu konuda yeni bir çalışması gerektiği dile getirildi. Tarım Bakanlığı’nın da bu borçların yeniden yapılandırılmasına sıcak baktığı belirtildi. Çiftçinin bu kapsamdaki borç tutarının 5 milyar lira olduğu belirtildi.

İKİ TOPLANTIDA KARAR

Önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile çiftçi sorunları ve borç ödemeleriyle ilgili bir toplantı yaptı. Ardından, konu AK Parti’nin son MKYK toplantısında gündeme geldi. Bazı üyeler söz alarak çiftçi borçlarının kapsam dışında tutulmasının yerelde ciddi sıkıntı yarattığını, yeni bir borç yapılandırılmasına gerek olduğunu dile getirdiler.

ERDOĞAN RAPOR İSTEDİ

Erdoğan, bu konuda kendisine bir rapor hazırlayıp gönderilmesini istedi. İlgili MKYK üyeleri çalışmaları tamamlayarak Erdoğan’a iletti. Tüm bu veriler, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’ndaki çalışmaya dahil edildi. Yapılacak düzenleme için hazırlıkları süren ekonomik paketin beklenmemesi istendi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köksal Zil
Köksal Zil - 13 ay Önce

Cıftciler tek kelime çiftçinin sa hi bi yok

Köksal Zil
Köksal Zil - 13 ay Önce

InşAllah

Yiğit
Yiğit - 13 ay Önce

İyi yapmışş benim 8 Bin liralık borcumu 23 binlira yaptılar 2 senede zor kurtardım bu tefecilerden kendimi borcun nasıl niye arttığını kimse bilmiyor yetkililer bu bu işe el atmalı köylünün kanını etmiyorlar resmen Hükümet in bundan haberi yokk çalışanları kendi araların da vurgun yapıyorlar çiftçinin sırtından

Köksal zil
Köksal zil - 13 ay Önce

Biri bana şemsi bayraktarın tlf no versin

Ciftci
Ciftci - 13 ay Önce

Bu ülkede üretici ciftci olmak .neredeyse suç olacak. Ürün fiyatlarına gelince hepside çiftçiden fedakarlık bekler her fırsatta çiftçiyi otekilestirir. Bu nasıl düzen!

banner151

banner251