İcralık çiftçi sayısı: 'Ticari sır' Bakan Pakdemirli açıklamadı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Tarım Kredi Kooperatifleri ve kamu bankalarına borcunu ödeyemediği için icra takibi başlatılan çiftçi sayısıyla ilgi soru önergesini, “ticari sır” kapsamında olduğu gerekçesiyle açıklamadı.

İcralık çiftçi sayısı: 'Ticari sır' Bakan Pakdemirli açıklamadı!
banner200
banner217

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde; tarım kredi kooperatifleri ve kamu bankalarına borcu olan çiftçiler ile borçlarını ödeyemedikleri için icra takibi başlatılan üreticilerle ilgili istatistiki verilerin açıklanmasını istedi. Önergeyi yanıtlayan Bakan Pakdemirli, “Ticari sır” kapsamında olduğu gerekçesiyle icra takibi başlatılan çiftçi sayısını açıklamadı. Pakdemirli, ithal edilen gübre, tohum ve tarım ilaçlarıyla ilgili veriler için de TÜİK’i adres gösterdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde tarım kredi kooperatiflerine ve bankalara borcu olan ve icra takibi başlatılan çiftçiler ile son 3 yıl içinde ithal edilen gübre, tohum ve tarım ilacı verilerinin açıklanmasını istedi. Gürer ayrıca “Covid 19 salgını sebebiyle üretime açılan hazine arazilerinin illere göre dağılımı ve bu arazilerde ekimi yapılan ürünler hangileridir? Üretime açılan hazine arazilerinde ekim yapan çiftçi sayısı ve bu arazilere ekilen ürün tohumlan hangileridir?” şeklindeki sorularına da yanıt istedi. 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDEN KREDİ KULLANAN ÇİFTÇİLERİN RAKAMSAL VERİLERİ

Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım kredi kooperatiflerinden 2016 yılında 422 bin 225 çiftçi, 2017 yılında 422 bin 526 çiftçi, 2018 yılında 414 bin 482 çiftçi, 2019 yılında 390 bin 736 çiftçi ve 2020 yılının ilk 4 ayında ise 282 bin 247 çiftçinin kredi kullandığını açıkladı. Pakdemirli, icra takibi başlatılan çiftçilerle ilgili bilgileri vermedi. 

İCRALIK ÇİFTÇİ SAYISI TİCARI SIR SAYILDI 

Bakan Pakdemirli, kamu bankalarından kredi kullanan ve icra takibi başlatılan çiftçilerle ilgili bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “Sırların saklanması” başlıklı 73’üncü Maddesi kapsamında banka sırrı olduğu gerekçesiyle paylaşılamayacağını açıkladı.

TUİK’İ ADRES GÖSTERDİ

Pakdemirli, bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan hammaddelerin ithalatına ilişkin veriler ile gübre ve tohum dış ticaretine ilişkin veriler için ise TÜİK’i adres gösterdi. 

HAZİNE ARAZİSİ 7 PİLOT İLDE TARIMA AÇILDI 

Çeşitli nedenlerden dolayı üreticiler tarafından ekilmeyen veya bu yıl ekimi planlanmayarak boş bırakılan tarım arazilerinde; hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu bitkilerin ekilmesi suretiyle tarımsal üretimin artırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasının hedeflendiğini açıklayan Bakan Pakdemirli, “Uygulamaya ilave olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar neticesinde hazine arazilerinin İl Müdürlüklerine tahsis işlemleri yapılmıştır. Bu doğrultuda hazine arazilerinin örnek ekilişler yapılarak bitkisel üretime kazandırılması için süreç başlatılmıştır. Bu doğrultuda tarım takviminin elverdiği öncelikle 14 bin dekar alan ‘Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ İllerinde pilot uygulama olarak hazine arazilerinin İl Müdürlüklerimize tahsisi sağlanmıştır” dedi. 

BAKANLIK SORUNLARIN ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın icralık olan çiftçi sayısını açıklamayarak var olan sorunların üzerini örtmeye çalıştığını belirtti. 

ÇİFTÇİ TARİHİNİN EN BÜYÜK KRİZLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR

Artan girdi maliyetleri, doğal afetler ve korona virüs salgını nedeniyle üreticilerin çok zor bir dönemden geçtiğini kaydeden CHPli Vekil Ömer Fethi  Gürer, “Üreticilerimiz, son yılların en büyük krizi ile karşı karşıyadır. Bu dönemde çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçları silinmeli ya da faizsiz bir şekilde en az 2 yıl ötelenmelidir. Bir yandan ekonomik kriz, diğer yandan doğal afetler ve korona virüs salgınıyla mücadele eden çiftçilerin kredi ve borç ödeme ihtimali çok düşüktür. Böylesine zor bir süreçte çiftçilere icra takibi başlatmak doğru bir davranış değildir. İcra takibi başlatılan çiftçi sayısını gizlemekle de bu sorunun çözülemeyeceği bilinmelidir” ifadelerini kullandı. Gürer, hazine arazisi ve tohum dağıtımının da sembolik olarak yapıldığını sorunun kökten çözümüne yönelik kapsamlı ve planlı çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 22:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Hüseyin kayalar
Hasan Hüseyin kayalar - 3 ay Önce

Sayın bakanın civtçi raporlarına göre Türkiye'de tarım Avrupa'da hatta dünyada bir numara herşey güllük gülistanlık her TV çıktığında pembe taplo çizerek gerçekleri görmeden o kadar güzel konuşuyorki ama ne yazikki gerçek öyle değil, sayın bakan bu aralarda tarımda ithalat yapanlar, yem satanlar ve civtcinin sırtına binmiş sanayicilerin ve korkunç faizler ile işlem yapan tarım kredi kooperatifleri bankaların işleri çok güzel ama tarım ile uğraşan özellikle küçük aile işletmeleri batık vaziyette,çok büyük bir ihtimalle Bağ-Kur borcu olmayan civtçi yoktur tek derdi üretmek olan bizlerin tarım kredi kooperatiflerine özel ve kamu bankalarına borcu olmayan bir tane civtçi yok bu vaziyette olduğumuzu bizlere yöneten sizler çok daha iyi biliyorsunuz, üreten bir ülke olmaktan çıktığımızı özellikle genç neslin bu işi yapmak istemediğini hepimiz biliyoruz, sayın bakanımız bir muhalefet partisi milletvekilinin söyleminden ziyade bu ülkenin milli üreticilerinin çivtcisinin acı acı çıkan sesine kulak vermenize rica minnet ediyoruz

Ayhan öztürk
Ayhan öztürk - 3 ay Önce

Akparti çiftçinin kabusu oldu ben hakkımı helal etmiyorum tarım kıredi müdürü ve tarımbakanı sürekli çiftçiyle dalga geçiyor tarım kıredi ve ziraat bankasına çiftçiyi soydurdular

İbrahim sığcı
İbrahim sığcı - 3 ay Önce

Çiftçi diye bişey kaldımı acaba

Az kaldı
Az kaldı @İbrahim sığcı - 3 ay Önce

Kendisi de yakında ticari sırra kadem basacak

Olmaz kardeşim
Olmaz kardeşim @İbrahim sığcı - 3 ay Önce

Sorma böyle şeyler. Ticari sır hepsi

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

O sorular zor bırakın bakan baksın tribüne konuşsun pembe tablolar cizsin. La fontenden masallar,. Bakanımızın hayal gucuu çok yüksek bardağın dolu kısmına bakmak lazım ?

Ali
Ali - 3 ay Önce

Borcu olmayan ciftciyok

Emektar kooperatifci
Emektar kooperatifci - 3 ay Önce

Yavuz kelimesini analiz edelim
1)(Sıfat)Güçlü, çetin,
2)(Sıfat)İyi, gürbüz, güzel,
3)(Sıfat)Kötü, fena.
4)(sıfat) tayin için hamamda terleyen tayin için yemek kovalayan anlamında kullanılır(litaruter e yeni girdi) tdk bunu yazarken Eyice düşündüğü mü?? Düşünmedi ise hala Eyice düşünmeye fırsatı var mi?? Yoksa yaklaşık 40-50 adet tayinde kac kez yavuz oldu curcuna Balıkesir bol

Halil.sezer.
Halil.sezer. - 3 ay Önce

Ne.oldu.mayis.haziran.vadeli.ciftci.kredi.borclari.ertelenecek.aciklamasi.yapildi.ve.lakin.belirsizmi.diye.ben.ciftciyim.endiseliyim.ciftci.zor.durumda.bir.kolaylik.yapilmali.yapilmamasi.durum.da.daha.maduriyet.yasayacagiz.

Enes
Enes - 3 ay Önce

Akp liyim ama bu adam gerçekten çiftçiyi korumaya calisiyo


banner151

banner251