İcralık çiftçi hayal kırıklığına uğradı! Çiftçi gündeme bile gelmedi!

Çiftçiler dört gözle bugünkü kabine toplantısından borç yapılandırılmasıyla ilgili müjdeli haberi beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilerle ilgili hiç bir karar açıklamadı. Mağdur çiftçiler, tam bir hayal kırıklığına uğradı.

İcralık çiftçi hayal kırıklığına uğradı! Çiftçi gündeme bile gelmedi!
banner200

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Açıklamada esnafa yönelik destek paketleri açıklanırken, borç yapılandırma beklentisi içinde olan çiftçilerle ilgili hiçbir paket açıklanmadı. 

ÇİFTÇİ GÜNLERDİR KABİNE TOPLANTISINI BEKLİYORDU

Tarım Kredi Kooperatiflerinden icralık olan çiftçiler, borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir açıklama bekliyordu. Kabine toplantısı öncesinde de çiftçi borçlarının yapılandırmayla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rapor sunulduğu ve bu konuda bir açıklamanın olacağı yönünde beklentiler hat safhaya çıkmıştı. 

BAKANLIK MAĞDUR ÇİFTÇİLERE SÖZ VERMİŞTİ 

Mağdur çiftçiler geçtiğimiz hafta seslerini duyurabilmek için Ankara’da eylem yapmak istemiş ancak bu eylem farklı gerekçeler gösterilerek iptal edilmişti. Eylem iptal edilince bir grup çiftçi temsilcisi Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ile görüşmüş ve taleplerini iletmişlerdi. Bu görüşmede çiftçilere, taleplerinin Maliye ve Hazine Bakanlığına iletilerek bir çözüm bulunulacağı belirtilmişti.  

MAĞDUR ÇİFTÇİNİN DEĞİL TARIM KREDİ GENEL MÜDÜRÜNÜN İSTEDİĞİ OLDU

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Merkez Birliğinde ve iştiraklerde ciddi bir nakit akışı sorunu yaşandığı için çiftçi borçlarının yapılandırılmasına sıcak bakmıyordu. Bunun için mağdur çiftçi sayısını düşük göstererek, çiftçi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmamasını istiyordu. Gelinen noktada, mağdur çiftçilerin değil Poyraz’ın istediği oldu. 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Çiftçi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir karar çıkmadığı için icra kararları hızlandırılacak. Sahada ciddi bir sorun yaşanırken icra uygulamaları krizi daha da büyütecek. Mağdur olan binlerce çiftçi ise hakkını eylem yaparak aramak isteyecek. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 21:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz
Cengiz - 10 ay Önce

Ankara bölgede de durum aynı çiftçi kuruluşu gibi davranmıyorlar

Eyyam
Eyyam @Cengiz - 10 ay Önce

Bölgenin idarecilerinin suyu ısındı eyyam yaparak millete baskı yaparak görevde kalınmıyor.......

Amasyali
Amasyali - 10 ay Önce

Biz ne yaptik size sadece oy verdik birde tarlada kole gibi calistik dahada oy yok verin icraya sizde ecevit gibi olacaksiniz.

Naci
Naci @Amasyali - 10 ay Önce

Oy verdin diye borç ödeme oh ne güzel ödeyenler enayimi hırsız bağırmış ev sahibinin ödü kopmuş

konusmak icin konusan
konusmak icin konusan - 10 ay Önce

daha gecen sene ertelemeden gelen borclar yapilandirilmistir. onceki sene icralik borclar yapilandirilmistir. henuz bu yapialndirmanin 1. taksidini odemeyen, heryere odedikten sonra yalandan 5 10 lira tarimkrediye getiren. devletin af yada faiz silecegini dusunup odemeden kacinan ciftcilerimiz var. suclu bunlar olmuyor da genel mudur oluyor. peki borcunu zamaninda odeyen ciftci keriz mi. o da biliyor vadeyi gecirip temerrut faiz yemeyi. niye zamaninda odeyip yuzde 11 gibi ziraat bankaaindan dusuk faizle borcunu kapatiyor. var bu sitede icralik borc odemeden yasayacagini sanan tarimkredi uyesi editor. yada var kpss den puan tamamlayamamis tarimkrediye girememis birisi yada en kotusu ekmek yedigi canaga pislemeye calisan kurumun yuz karasi...

Aliço
Aliço @konusmak icin konusan - 10 ay Önce

Arada cidden mağdur olan ufak bir kesim var ama bir çoğu ödememek için kredi alıyor nasıl olsa devlet affeder eeeee ödeyenler keriz mi

harun
harun @konusmak icin konusan - 10 ay Önce

esnafa var sanayiciye var topçuya var popçuya var çiftçiye yok. aç kalın hakettiğiniz bu

Köylü
Köylü @konusmak icin konusan - 10 ay Önce

Değişken faizden yediğimiz kazık ve kuraklık bir araya geldi sonra durum bu

Köksal Zil
Köksal Zil - 10 ay Önce

Derhal toparlamamız lazım direk bakanlıga yürümemiz gerekiyor

Nasıl aldılarsa öyle ödesinler.
Nasıl aldılarsa öyle ödesinler. - 10 ay Önce

Biz nasıl ödüyoruz kerizmiyiz biz. Kredi kullanmaya gelince kullanıyorsun ödemeye gelince yan ciziyorsun. Odeyecen tabi.

Hayrullah soylu
Hayrullah soylu - 10 ay Önce

Evet 18 yıllık bir akp li olarak söylüyorum Cifci bir şekilde Banu’da atlatır ama akp 2023 nasıl atlatacak akp Nin oy aldığı bölgelerin tamamı tarımla uğraşıyor bunu görmeleri gerek saygılar la

duran
duran @Hayrullah soylu - 10 ay Önce

Oyla tehdit dönemi biteli çok oldu..

Çiftçi
Çiftçi - 10 ay Önce

Çifçi kardeşlerim Allah yardımcımız olsun

Cadli
Cadli - 10 ay Önce

Cumhur başkanım tüm çiftçiler kabine toplantısına ümit bekleniyordu çiftçiye üretene desteklerini niye hiçe sayarak akpartinin çöküşüne sebeb olacaksın sayın bakan ve fahrettin foyras bu ak-parti 20milyon üretici çiftçi oylarına değer siyasete yol almasını sebeb oluyor


banner151

banner251