İçişleri Bakanlığından tarımsal üretim ve çiftçi için önemli talimat

İçişleri Bakanlığı tarafından tarımsal üretimin/arzın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve tarım sektöründe mevsimlik işçiler dahil çalışanların koronavirüse karşı korunması için gerekli önlemlerin alınması için ‘Çok Acele’ uyarısıyla Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığına ve 81 İl Valiliğine birer talimat gönderildi.

İçişleri Bakanlığından tarımsal üretim ve çiftçi için önemli talimat
banner282

TARIMDANHABER ÖZEL HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu adına İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik imzasıyla 25 Mart'ta gönderilen talimatta, tarımsal üretimin/arzın sürdürülebilirliğinin sağlanması ile birlikte tarım sektöründe çalışanların (mevsimlik işçiler dahil) pandemiye karşı korunmasının önem arz ettiği belirtilerek, şu tedbirlerin alınması istendi: 

ÇALIŞMA ALANLARI İL/İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN SÜREKLİ KONTROL EDİLECEK

"Mevsimlik işçiler başta olmak üzere tarımsal üretimde çalışan vatandaşlarımızın barınma, çalışma alanlarının il/ilçe tarım müdürlükleri tarafından sürekli kontrol edilmesi, virüsün bulaşma riski yüksek olduğu değerlendirilen alanlarda sağlık il müdürlükleri ile koordineli olarak gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. 

TARIM İŞÇİLERİNİN ULAŞIMI YAKİNEN TAKİP EDİLECEK 

Tarım işçilerinin ulaşım koşullarının; hem virüsün yayılımın kontrol edilmesi hem de trafik kazaları ve mevzuatı yönünden yakinen takip edilerek gerekli tedbirlerin trafik zabıtası ve il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından alınması sağlanmalıdır. 

TARIMSAL ÜRETİMİN AKSAMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMASI İSTENDİ

Tüm bu hususlarla birlikte çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi sağlanmalıdır"

Talimatta, Vali/Kaymakamlar tarafından il/ilçe tarım müdürlükleri, il/ilçe sağlık müdürlükleri ve trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde belirtilen veya uygun görülecek başka tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması istenerek,  uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi konusunda önemle vurgu yapıldı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:46
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail
ismail - 2 yıl Önce

sayın bakanımız tarımım ne anlama geldiğini anlaması umuduyla köylü milletin efendisidir diyen kurucumuz Atatürk ün ne demek istediğini anlamıştır ? dünyada gözle bile görünmeyen bir virüs belası hani tanklar ucaklar hava savunma sistemleri patriyoklar? ?o zaman önce tarım sonra savunma ?tarım bizim ülkemizde hiçbir zaman değer görmedi bizler para kazanmadıgımız halde üretime devam ettiysek etmeye devam edeceğiz bizler parayı değil üretmeyi severiz ARKADAŞLAR KİMSE FIRSATCILIKYAPMASIN üretilenleri tüketenlerde bizlerin kardeşlerimiz bizler sag oldukça kimseyi AC BIRAKMAYIZ ALLAH'IN İZNİYLE biliyorumki tüm köylü arkadaşlarımız aynısını düşünüyor tarımı yönetemeyen ler biraz düşünüp tarımın ne anlama geldiğini anlaması ümidiyle ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN

Hasan OZTURK
Hasan OZTURK - 2 yıl Önce

Herkez çiftçiye muhtaç hale geldi ama çiftçi gübre.mazot.elektrik.ilac gibi girdileri görmüyor herkez için paket var çiftçi için yok bakan çiftçiye ödeme diyor bilmeyende virüsten dolayı destek sanıyor oyda bir önceki yıldan alacağı destek olduğunu bilmiyor indir giderleri de muhtaç olmayalım başka ulkelere

alp yufkayürek
alp yufkayürek - 2 yıl Önce

Coronaya karşı Bakanlık veteriner hekimlerin biran önce aşılama ve küpelemeyi tamamlaması talimatı verdi. Alınan kararlarda şap ve LSD hastalığı zoonoz hastalıkmış(?) aşılamalara hız verilsin diye karar aldırmislar. Veteriner Hekimlerin ve vatandaşların sağlığı hiçe sayılmış.Kimse evden çıkmıyorken veteriner hekimleri hastalık vektörü yapacaklar. Üstelik bir maske,gözlük vs. koruyucu giysi verilmeden. Hayvanlara Küpeleme yapılırsa insanlar Coronaya karşı bağışıklık kazanacakmis gibi pratik bir sonuca varılmış... Sayın Başkanımızın çabalarını boşa çıkarmak maksatları.

M.Ali Eskici
M.Ali Eskici - 2 yıl Önce

Zeytinlerimi ve arilarimi bakimlari yapabilmem için Bursadan Bandirmaya gitmem gerekiyor.Marmara birliğe uyeyim.65 yaş ustundeyim.Nasıl izin almam gerekiyor.

Dost
Dost - 2 yıl Önce

Bırakın sağı solu buzagi desteklerini odeyin

Yıldırım
Yıldırım - 2 yıl Önce

Çiftçi desteklemeler

Gönül
Gönül - 2 yıl Önce

Benim van Gürpınar çavuştepe köyünde arazilerim var tarlaya gidecek yol yok doğru düzgün kendim bi zat kaymakamla görüştüm iki yıldır elim kolum kapalı 3 defa araç gütüdük kaymakam üç defa bile isteye araçları çıkardı tarladan neymiş nudız sufrası park yapılacakmış ben bir bayan çiftçiyi oradaki boş oturan gençlere ve kadınlara öznel olmak istiyorum sizden sadece faizsiz kıredi ve müfret yolların yapılmasını istiyorum üretim yok tüketime de çok üretenede destek yok

İdris Kaya
İdris Kaya - 2 yıl Önce

İzmir in Kınık ilçesinde henüz geçen yılın gübre ve mazot desteklemeleri ödenmedi.