Hükümette Tarım Kredi krizi!

Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan Tarım Kredi Kooperatiflerindeki kanunsuz faiz uygulaması hükümette Bakanları karşı karşıya getirdi. Kanunsuz faiz uygulaması Meclis gündemine yeniden taşınırken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuyla ilgili soru önergesine verdiği cevap krizin fitilini ateşledi.

Hükümette Tarım Kredi krizi!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Kabinede Berat Albayrak’a yakın isim olarak görülen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isim olarak gösteren Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyrazın bu açıklama karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. 

Milli Gazete’nin Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan kanunsuz faiz uygulamasına yönelik aylardır sürdürdüğü ısrarlı yayınları hükümette gizli bir krize neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerini ticari bir kuruluşmuş gibi göstermesi hükümetteki Tarım Kredi çatlağını gözler önüne serdi. 

BAKANLAR KURULU KARARLARI YOK SAYILDI!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Gazete tarafından gündeme getirilen ancak bir çözüm bulunmayan Tarım Kredi Kooperatiflerindeki kanunsuz faiz uygulamasını Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesine cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Banka tarafından tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının Tarım Kredi Kooperatiflerine uygulanması mümkün bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu. 

TARIM BAKANI İLE ÇİFTÇİYİ KARŞI KARŞIYA GETİREN AÇIKLAMA! 

Albayrak’ın yaptığı bu açıklama, Kurban Bayramında çiftçinin en önemli gündem maddesi olurken, hükümet içinde yaşanan ‘Tarım Kredi çatlağını’ da gözler önüne serdi.  Bakan Albayrak’ın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile çiftçiyi karşı karşıya getiren bu açıklamayı neden yaptığı bilinmezken, kabinede Albayrak ile Pakdemirli’nin bir birine yakın durması dikkat çekiyor. 

BAKAN ALBAYRAK TARIM KREDİ YERİNE ZİRAAT BANKASINI DİKKATE ALDI! 

Diğer yandan bu açıklama, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz açısından da sıkıntılı bir sürecin başlangıcı olarak görülüyor. Bu açıklama Poyraz’ın çiftçiye karşı uygulanan kanunsuz faiz sorunun çözümü için hükümet nezdinde hiçbir çalışma yapmadığını ortaya koyarken, Bakan Albayrak’ın da soru önergesine cevap verirken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin yerine Ziraat Bankası’ndan bilgi istemesi dikkat çekti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI DA YOK SAYILDI! 

Bakan Albayrak’ın, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ‘tarımsal üretici ya da çiftçi değildir’ şeklindeki açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile de çelişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Mart ayında Beştepe’de yapılan ‘Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Buluşması’nda Tarım Kredi Kooperatiflerinin binlerce kooperatifi, yüz binlerce ortağıyla ülkemizin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu belirtmişti. Bakan Albayrak’ın Erdoğan’ın açıklamalarının aksine bir açıklamada bulunması dikkat çekti. 

BAKANLAR KURULU KARARLARI ORTADA!

Bilindiği üzere indirimli tarımsal krediler bugüne kadar Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçiye sadece Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılıyor. Yani Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olduğu Bakanlar Kurulu kararıyla da ortaya konmuş durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu kararlarını yok sayarak Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretici ya da çiftçi değildir şeklinde bir açıklama yapması manidar bulundu. 

SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR? 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçi ortaklarına kullandırdığı indirimli tarımsal kredileri hükümet tarafından finansman desteği verilmediği için ticari faizle kullandırıyor. Kanunlara ve Bakanlar Kurulu kararlarına aykırı olan bu uygulama bugüne kadar çiftçi tarafından da bilinmiyordu. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan faiz skandalına karşı çözüm bulunmak yerine Bakan Albayrak’ın çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerini ticari bir kuruluşmuş gibi göstermesi tepkilere neden oldu. 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ BATIRILMAK MI İSTENİYOR?

Kanunsuz faiz uygulamasından dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerinden ayni ve nakdi kredi kullanan çiftçi yüksek faiz altında ezilirken, bu uygulama tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor. Tarım Kredi ortakları bu haksız uygulamadan dolayı Tarım Kredi’den uzaklaşırken, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan ‘Tarım Kredi Kooperatifleri göz göre göre batırılmak mı isteniyor?’ sorusunu gündeme getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın çiftçinin en önemli sorununa karşı ilgisiz kalmaları da bu kaygıyı artırıyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022, 02:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 3 yıl Önce

Bu tabloya bakınca sanki koalisyon hükümetini iktidarda gibi. Tarım bakanını zaten çiftçi de hiç benimseyemedi. Hazine bakanına gelince; sayın bakan öncelikli olarak bu ülkede iktidar tarafından 2004 yılından beri çiftçiye faiz indirimli krediler ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla yapılmaktadır ve bu uygulama her yıl (en son 3 yıllık) bakanlar kurulu kararıyla yürürlüğe girer, bakanlar kurulunun bir üyesi olarak attığınız imzaları bir gözden geçiriniz. Hazineyi idare edenler hiç bir zaman tarım kredi kooperatiflerini benimsememişler, yok saymak istemişlerdir, bu yüzden size bu metni açıklamanız için size veren hazine bürokratına hesap sorunuz. Burada sorun Ziraat bankasının tarım kredi kooperatiflerine %25’den kredi vermesidir, tarım kredinin de finansman bankası ziraattir. Siz tarıma ve çiftçiye hizmet vermesi için kurulan ziraat bankasını asli görevini yapmasını sağlayınız, bu bankayı alakasız işlerin finansmanında kullanırsanız bu ülkenin tarımına ve çiftçisine en büyük kötülüğü yaparsınız, zaten yapıyorsunuz da! Ondan sonra çıkıp tarım ürünlerini enflasyonun günah keçisi ilan etmeyiniz, çiftçi zarar ettiği için üretemiyor, çiftçi üretmezse daha kötü durumlarla karşılaşacağınızı da biliniz! Genel müdüre gelince; sayın Genel Müdür maden sayın cumhurbaşkanının çok yakınındasınız benim bildiklerimi kurumu iki yıldır idare ettiğinize göre siz de biliyorsunuzdur, lütfen gidin sayın cumhurbaşkanına kurumu etraflıca anlatın, bu kuruma ve daha da önemlisi çiftçiye bir iyiliğiniz dokunacaksa acilen bunu yapınız. Çiftçimiz bu zor günlerde ülkeyi ve tarımı idare edenlerden acil yardım bekliyor.

Kendilerine hizmet için varlar
Kendilerine hizmet için varlar @Rozcan - 3 yıl Önce

G. Md partinin askeri falan sananlara... Bu askerlik, yaptığı görev için kamuda kaç lira ödeniyorsa, o parayla da yapılabilmeli. Kendileri de yetmiyor, yakın yandaşı da ihya etmek tek dertleri... Yâhu çalıştığınız sektör, en sıkıntılı ve dertli kesime hitap ediyor, öyleyse ne bu ücretler? Ve bir tane dişe dokunur icraatınız olmamışken hem de!

Taraflar
Taraflar @Rozcan - 3 yıl Önce

Taraflar

Şakir
Şakir @Rozcan - 3 yıl Önce

Sonunda akıllıca bir yorum yazan olmuş ziraat %26 üzeri ticari faizle tarım krediye kaynak veriyor bunu ortağa yansıtmak zorunda olan gariban TKK günah keçisi ilan ediliyor bilen bilmeyende konuşuyor

Analizci Liyakatsiz lar topluluğu
Analizci Liyakatsiz lar topluluğu - 3 yıl Önce

Iki yil oldu bir arpa boyu ilerlemedi duzelmedi.
1 kanunsuz faiz
2taseron
3 mobbing
4yurt dışı hastalıklı hayvan (macaristan)
5tanzim satış
6 zararın toprak mahsullerine yazılması
7 torpil ile tayin yapılması özellikle sivas ve trabzon (müdür ve müdür yardımcılarının)
8 gübretas gemisi nerede
9 personel alım ve yer değişikliği torpil sözlü yapmak
10müdürlük koltukları işgal altında anladığım problem burada disiplin bozukluğu söz konusu en dip en üste istediğini yapıyor.

Analizci
Analizci @Analizci Liyakatsiz lar topluluğu - 3 yıl Önce

Tarım Kredide Taşeron sorunu yok. Çünkü TKK da çalışanlar devlet personeli değil. Üstelik taşerondan devlet kadrosuna geçenlerin özlük haklarını sorun. Asgari Ücret ve 12 ay çalışmıyorlar.

Olay net
Olay net @Analizci Liyakatsiz lar topluluğu - 3 yıl Önce

Fahrettin bey analizci yorum kontrol edin bakalım adam dedikleri yanlış varmi .adam dedikleri gerçekler ben google yazdım gördüm cahil değiliz bakalım kontrol elinizde en fazla yarim saatinizi alır.

Analizci dostum
Analizci dostum @Analizci Liyakatsiz lar topluluğu - 3 yıl Önce

Gerçekleri beğenmeyen arkadaşlar bu kurumun asıl gizli fetö ekibi Ip sorgusu adlı soruşturma başlatılmalı gerçek ler adil ve açık olmalı kim ne demiş ne yazmış görülmeli neyi beğenmiş neyi beğenmemiş.

necdet
necdet @Analizci Liyakatsiz lar topluluğu - 3 yıl Önce

herkezi biliyor gibi yapılmış bomboş bir yorum

Senol
Senol - 3 yıl Önce

Beyler ne anlatıyorsun, çıkın Anadolu'ya öyle klimalı binalardan oturtup ahkam kesmeyin, çiftçi sahipsiz, çiftçi batmış, colugunu çocuğunu okutamiyor, şerefi ayaklar altında. Sebepe, ürün para etmiyor,girdiler,faizler bitirdi bizi. Anadolu bitmiş durumda, özel bankalar, tarımı kıran Koop, çiftçinin donuna vatana kadar soyuyor. Ey idare edenler, Anadolu çiftçisi cinnet geçiriyor, ne yapın edin bu işi cozun.

Bercan
Bercan - 3 yıl Önce

Ziraat Bankası tarım Kredinin ve ortaklarının faiz lobisi gibi hareket ediyor,çiftçi parayı her yerden bulur,gübreyi,ilacı,tohumu,mazotu,yemi tarım krediden alır,bunu düşünerek tarım krediye indirimli kredi kullandırılmalı

Muaz saka
Muaz saka - 3 yıl Önce

Ben yeteneğimle kurtaracam kurumu merak etmeyin

Allah var unutma!
Allah var unutma! @Muaz saka - 3 yıl Önce

Bu kişi olmadığınız halde bunun adını kullanarak algı yapmanız vebal değil midir. Hakkına girdiniz helallik isteyin. Unutmayın espri bile olsa Allah var.

Misafir
Misafir - 3 yıl Önce

Anladinizmi tarim neden boyle. Hele birde kurumlarin icindeki insanlarin meslwklerine dusuncelerine bir baksaniz. Akvaryumun tarimla iliskisi oldugunu dusunen ilahiyatci. Tarimin veterinerle alakasi yok diyen iktisatci. Babamin 2 inwgi vardi diyen bizim 5 aagac kirazimiz 3 donum tarlamiz var diyen ust duzeydeki sosyolok kaymakam mimar acikogretim mezunu say say bitmeyen yoneticiler........

Nazif caymaz
Nazif caymaz - 3 yıl Önce

Çiftçi battı Allah sebep olanıda batırsın

Hüseyin Adıgüzel
Hüseyin Adıgüzel - 3 yıl Önce

Sayın tarım bakanı ve ekonomi bakanı tarımı bitirmeyi kafalarına koymuşlar. İthalata dayalı bir tarım politikası yürütüyorlar acaba tarım da yapılan ithalattan ceplerine giren bir paramı var da bu kadar ısrarcılar insanın aklına bu geliyor