" />

Hükümet tarımdaki stokçularla mücadele etmiyor!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hükümetin hep spekülatörleri gerekçe göstererek tarımda ithalata gittiğine dikkat çekerek, “AKP, stokçularla mücadele edemiyor. Samanda, yaş meyve ve sebzede, tarımın her alanında piyasayı stokçulara, spekülatörlere ve yandaşlara teslim ediyorlar" tepkisinde bulundu.

banner255
Hükümet tarımdaki stokçularla mücadele etmiyor!
banner200

Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, bir kez daha Türkiye'nin saman ithal eder duruma geldiğini ifade ederek, “AKP, saman ithalatına hep aynı gerekçeyle aynı yanıtı vermekten usanmıyor: 'Stok yapanlar var. Fiyat çok yüksek, daha da yükselecek. Bu nedenle ithal ediyoruz.' AKP, stokçularla mücadele edemiyor. Samanda, yaş meyve ve sebzede, tarımın her alanında piyasayı stokçulara, spekülatörlere ve yandaşlara teslim ediyorlar. Üreten ucuza satmak zorunda kalırken, tüketen pahalıya almak zorunda. Devlet kendi ithal ettiği eti bile tüketiciye ucuza veremiyor" dedi.

5 yıl önce saman ithal edilmişti

Tarım ülkesi Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 5 yıl önce saman ithalatı yapmaya başladığını hatırlatan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın 7'nci, Avrupa'nın bir numaralı tarım ülkesi olmakla övünen Türkiye, saman ithal edecek duruma AKP'nin uyguladığı bilinçsiz tarım politikaları ile getirilmiştir. Saman ithalatı yasaklı ürünler kapsamından çıkarılarak ithalatın yolu açılmıştır. Saman, besin değeri neredeyse hiç olmayan, selüloz değeri çok yüksek olan bundan dolayı da hayvanda sadece doygunluk hissi uyandıran bir yemdir. Tarımı gelişmiş ülkeler samanı hayvanların altına sererken Türkiye samanı bir besin olarak kullanmaktadır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251