Hububat ve bakliyat alım fiyatında yeni uygulama: TÜRKŞEKER ve Tarım Kredi TMO'dan farklı fiyat belirleyemeyecek

TMO’nun 2021 yılı hububat ve bakliyat alım fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanırken, kamu kurumları TMO’nun referans fiyatının üstünde alım yapamayacak. Diğer yandan açıklanan hububat ve bakliyat taban fiyatları çiftçi tarafından düşük görüldü.

banner255
Hububat ve bakliyat alım fiyatında yeni uygulama: TÜRKŞEKER ve Tarım Kredi TMO'dan farklı fiyat belirleyemeyecek
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hububat, yaş çay ve bakliyat alım fiyatlarını açıklarken, alınan bir karar dikkat çekti. Erdoğan, TMO’nun dışında alım yapacak olan kamu kurumlarının da belirlenen referans fiyattan farklı bir fiyat uygulayamayacağını, bu fiyatları dikkate alacağını belirtti. Bilindiği üzere TÜRKŞEKER geçtiğimiz yıl TMO’nun üstünde bir alım fiyatı belirleyerek piyasadan alım yapmıştı.

ÇİFTÇİ GEÇEN YIL KAZANÇLI ÇIKMIŞTI

TÜRKŞEKER’in farklı bir alım fiyatı belirlemesi TMO’nun ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden ürün alımlarını olumsuz etkilerken, çiftçinin daha yüksek fiyattan ürününü satmasına neden olmuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile kamu kurumları arasındaki farklı fiyatla ürün alımının da önüne geçilmiş oldu.

AÇIKLANAN TABAN FİYAT PİYASA FİYATLARININ ALTINDA KALDI

Diğer yandan açıklanan taban fiyatı çiftçiyi memnun etmedi. Buğday ve arpa alım fiyatlarının mevcut durumda piyasa fiyatlarının altında açıklandığına dikkat çekilirken, ziraat mühendisi ve Tarımdan Haber yazarı Faik Toy, "Bugün Konya Borsasında 2240 TL’ye satılan arpa için 1750 TL, yine Konya’da 2301 TL’ye satılan sert ekmeklik buğdaya 2250 TL, Güneydoğu Borsalarında 6800 TL’ye satılan kırmızı mercimeğe 5000 TL fiyat açıklandı. Bana göre ithalata son hızla devam demektir" dedi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arpalik
Arpalik - 4 hafta Önce

Mucahit Alkan Turksekerin Poyraz Tarim Kredinin başında oldugu surece bu kurumlar zarar etmeye mahkum.Bunlardan bir cacik olmaz.

Doğa dostu
Doğa dostu - 4 hafta Önce

Gübreye yüzde yüz zam buğdaya yüzde otuzaltı zam devam edin ithalata ayıp ne zamandır reklam yapıyorsunuz zaten verdiğiniz fiyata borsada satılıyor şu anda

Mühendis
Mühendis - 4 hafta Önce

Fiyatı çiftçi nasıl karşıladı diye başlık atıyorsunuz ama sadece taraflı yazarınız olan Faik beyin yorumunu yayınlıyorsunuz.

Ruhsar'ın ruhu
Ruhsar'ın ruhu @Mühendis - 4 hafta Önce

Maaş, temettü, harcırah, temsil çılgınlığına girişen ve 400 bin liradan fazla aylık gelir elde eden, karşılığında çiftçinin hiçbir sorununu çözemeyen ! Oyak'ın tarım alanındaki girişimlerini, büyümesini ve satın almalarını incelerler umarım. Tabi Gübretaş hissesinden kazanılan milyonlardan vakit kalırsa! Ha birde çok yaşa Reis, yoluna fedayız falan demekte gerek. Ruhsar Pekcan olayının aynısı, miktar olarakta daha büyüğü yaşandı bu kurumda ve hukuk devletinde örtüldü kapatıldı üzeri

Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza Saygılarımızla Arz ediyoruz
Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza Saygılarımızla Arz ediyoruz - 4 hafta Önce

Lütfen Tarım Kredi Yem ve Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinde ve bu gibi şirketlere ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, makine mühendisi, Endüstri mühendisi, kişileri Genel Müdür ve genel müdür yardımcısı olarak atayiniz ve şimdikileri inşAllah görevden alırsınız. Daha fazlası için Allah c.c. dua ediyoruz Size Sayın Bakanımız, Sayın Başkanımıza ve bu işlere alın teri döken herkese.

Ali dag
Ali dag - 4 hafta Önce

Biz hesap ettik 2.5 TL buğdayın kilo fiyatı maliyeti bize bunların hesabı bekara karı boşama olarak görüyoruz bugün ithalat yapılamaz bu verdikleri paraya hadi hayırlısı batıyoruz

Veli
Veli - 4 hafta Önce

Amsterdam ve Paris borsasinda 19 mayis 2021, bugday 2,56 TL kg. Yani tonu 250€.

Hanya Konya
Hanya Konya - 4 hafta Önce

Farketmez Reis konya seninle :)))

afyon kaymak
afyon kaymak @Hanya Konya - 4 hafta Önce

boşuna dememişler afyon kaymak....bunların en akıllısı dönerek ölmüş


banner151

banner251