Hububat taban fiyatlarının açıklanmasına sayılı günler kaldı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bayram sonu sayın Cumhurbaşkanımız tarafından üreticilerimizi memnun edecek seviyede TMO alım fiyatları açıklanacak" dedi.

Hububat taban fiyatlarının açıklanmasına sayılı günler kaldı!
banner200

Pakdemirli, Bakanlık personeliyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği bayramlaşmada, vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için 150 binden fazla personelle 81 il ve 922 ilçede yoğun gayret gösterdiklerini bildirdi. Bu yıl etkisini göstermeye başlayan kuraklığın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yerel olarak başladığını dile getiren Pakdemirli, şöyle devam etti:

HUBUBATTA BİR MİKTAR DÜŞÜŞ GERÇEKLEŞECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ 

"Şu anki veriler bölgesel kuraklık yaşandığı yönünde. Geçen yıl bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırsak da bu yıl kuraklık nedeniyle hububat üretimimizde geçen yıla göre bir miktar düşüş gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Anadolu'nun kaderi olan kuraklık ile yaptığımız etkin mücadele sayesinde bu yıl üretimde çok büyük bir kayıp yaşamadan sezonu tamamlamak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca, sulamaya açılacak yeni tarım alanlarıyla birlikte kuraklığın etkisini de azaltmayı hedefliyoruz. Tabii bu hasat döneminde üreticimizin kuraklıktan en az seviyede etkilenmesi için sizlerin sahada, çiftçimizin yanında olması oldukça önemli. Kuraklıktan dolayı, olası hasar tespitlerini hızlıca yaparak Bakanlık Merkeze bildirmeniz, yapacağımız çalışmaların ve desteklerimizin etkinliğini daha da artıracaktır."

BAYRAM SONU ÜRETİCİLERİMİZİ MEMNUN EDECEK FİYATLAR AÇIKLANACAK

Müdahale alımlarında üretici dostu politikalar yürüttüklerini ve bunu da müdahale kurumlarını zarar ettirmeden yaptıklarını belirten Pakdemirli, "Bayram sonu, Sayın Cumhurbaşkanı'mız tarafından üreticilerimizi memnun edecek seviyede TMO alım fiyatları açıklanacak. Üreticilerimiz tarafından TMO'ya arz edilecek hububat ve bakliyat ürünlerinin tamamı TMO tarafından alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da hububat ve bakliyat alımlarının sorunsuz ve başarılı bir şekilde yürütüleceği konusunda emin olarak yeni hasat ve alım döneminin memleketimiz, üreticilerimiz ve Bakanlığımız için hayırlı olmasını dilerim." dedi.

KURAKLIKLA İLGİLİ ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞTIRIN

Bakanlık personelinden sık sık sahada, çiftçilerin yanında olmalarını ve salgın sürecinde tarımsal faaliyetlerin kesintiye uğramaması için süreci takip etmelerini isteyen Pakdemirli, şunları kaydetti: "Çiftçilerimizin, üreticilerimizin tarımsal kuraklıktan en az seviyede etkilenmesi yönünde çalışmalarınızı yoğunlaştırın. Çiftçilere alternatif gelir getiren, ürünlerin katma değerini artıran projelerle bizlere gelin. Tarımsal su kullanım planlaması yaparak gerekli tüm tedbirleri alacak çalışmaları yapın. Çalışma bölgenizde, yerel dinamikleri de hayata geçirerek ekilmedik bir karış toprak bile bırakmamalıyız. Üreticileri, doğru ve karlı üretime, verimli çeşitlere yönlendirelim. Demonstrasyonlar yaparak bu çeşitleri sahada çiftçimize gösterelim. İşlemeli tarıma elverişli olmayan eğimli tarım arazilerini üretime açmak konusunda çalışmalar yapalım. Hazine arazilerini üretime kazandırmak için her bir boş araziyi tespit ederek üretime kazandıralım. Hububatta hasadın başladığı bu dönemde ilinizin bitkisel ürünlerinin rekoltelerinin takip edilmesi ve olası riskleri ve çözüm önerilerini ilgili birimlere bildirin. Hasat kayıplarını engelleyecek şekilde biçerdöver kontrollerinin etkin yapılmasını sağlayın. Çünkü bir danenin bile kaybına izin verilmemesi, bu yılın en önemli çalışmalarından bir tanesidir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 20:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serbest
Serbest - 5 ay Önce

Ufurmek serbest. Bu dediğin işleri yapabilecek Teşkilat yapısına sahip değilsin. personelden yöneticisine kadar çoğunluğu üfürüyor

Hans
Hans @Serbest - 5 ay Önce

Siz gidin mütaitlere halkın parasını geçiş garantisi verin sizden bize hayır gelmez hırlı zamda gelmez

Değişmesi Gerekiyor
Değişmesi Gerekiyor @Serbest - 5 ay Önce

Merkez Bankası başkanin görevden alınip yerine yenisi atanirsa bu iş çözülür. Sorun merkez bankasinda

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Aman ayçiçek primlerini dile getirmen birdahada ne yazarım nede sizi takip ederlim

çiftçi
çiftçi - 5 ay Önce

kusura bakmayın tmo bedavaya verecek deyiliz tüm çiftçiler icralık bizde ekinlerimizi hemen satmiyacağız siz bugüne kadar icralık çiftçilere bir nebze olsun çiftçinın nefes alabilmesi için birşeyler yaptınızmı siz bugüne kadar çiftçiye tam 212 milyar tl ile borçlumusunuz deyilmısınız ne zaman bu borçları biz çiftçilere geri vereceksınızki bizde elektrik şirketlerine borcumuzu ödeyebilelim sayın yetkililer ne zaman ödersınız bir zaman belirtın yada icraları kaldırın hep biz çiftçiler suçluyuz ...

100 de yüz artmalı tıpkı gübre gibi
100 de yüz artmalı tıpkı gübre gibi - 5 ay Önce

Şeker 55 den 110 ,üre 90 dan 190,, üç 15 seksenyediden 170 oldu..çiftci artık hesap biliyor uyanık akp kiler....sizin böyle zam vermeyeceği izinde biliyor

Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Çok büyük değil büyük kuraklık yaşanacağını dillendirmiş

Fettah
Fettah - 5 ay Önce

Bizi yöneten siyasiler, bizi hep kandirdiniz,

banner151

banner251