Hollanda'da çiftçi 1 Ekim'den buyana eylemde!

Hollanda'da hükümetin azot oksit emisyonlarının azaltılabilmesi için çiftliklerde izin verilen hayvan sayısını yüzde 50 oranında azaltma kararı ülkedeki çiftçinin tepkisi çekti. Çiftçi, hükümetin bu kararını 1 Ekim'den buyana protesto ediyor.

Hollanda'da çiftçi 1 Ekim'den buyana eylemde!
banner282

Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Den Bosch kentinde toplanan yüzlerce çiftçi, hükümetin tarım politikasını protesto etti.

Başkent Amsterdam'da Dam Meydanı'nda düzenlenen gösteride, ülkedeki azot oksit emisyon sorunundan kendilerinin sorumlu tutulmasına tepki göstermek amacıyla ülkenin farklı kentlerinden yüzlerce çiftçi bir araya geldi.

Belediye tarafından sadece 25 traktörün izin verildiği meydandaki gösteride konuşmalar yapıldı. Öte yandan çiftçiler, yerli malın önemine dikkati çekmek için kurdukları tezgahlarda peynir, patates, sebze, meyve gibi kendi ürettikleri doğal gıdaları katılımcılara ve Amsterdam halkına ikram etti.

Protestoya, Overijssel bölgesindeki Sibculo köyünden katılan Everdin Kuibe, AA muhabirine, "Hükümetin azot oksit emisyonlarının azaltılabilmesi için çiftliklerde izin verilen hayvan sayısının yüzde 50 oranında azaltma politikasına karşı 1 Ekim'den beri gösteri yapıyoruz. Bu süreçte bazı taleplerimiz oldu. Bunlar yerine getirilmediği sürece eylem yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Twente kentine bağlı Markelo köyünden gelen Joke Kottelenberg de halkın tükettiği gıdanın çiftçilerce üretildiğini göstermek için gösteri yaptıklarını anlattı.

Hükümet, ülkede azot oksit emisyonlarını azaltmayı planlıyor.

Ülkede yerel basındaki habere göre, Den Bosch kentindeki gösteride 600 çiftçi 400 traktörle eyalet meclis binası önünde toplandı.

Gösteri sonrası traktörlerle Eindhoven Havalimanı'nı işgal etmeye giden bir grup çiftçi, polis tarafından havalimanı girişinde engellendi.

Çiftçilerin bu eyleminden dolayı Eindhoven kenti çevresindeki trafikte aksamalar yaşandı, bazı yolcular uçuşlarına yetişemedi.

Polis daha sonra çiftçilerin havalimanı etrafında bir tur atmasına izin verdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 23:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Düzen Değişmez
Düzen Değişmez - 2 yıl Önce

Bizim çiftçiler halinden gayet memnun. Çiftçi mennunsa ben daha memnunum!! Düzen devam etsin.

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

birgün bizim çiftçimizde akıllanması dilegiyle

REco tayo
REco tayo - 2 yıl Önce

Bak elin çiftcisi napmış başkan, bızımkilerde kalkışırsa buzağı destegini ödersin 2 yıl susarlar.

Çiftçi
Çiftçi @REco tayo - 2 yıl Önce

Bizimkilerin çoğu 50+ ve emekli maaşı olan çiftçiliği keyif ve ek iş gibi yapan kişiler zaten ağa olanların destek ödensin ödenmesin derdi yok.Geriye kalan az sayıda gencin de büyük kısmının destek paralarını nerelerde yediklerini biliyoruz,dertleri işlerini geliştirmek değil yani.Bizde tarımın bir sorunuda çiftçisi , celebi aracısı halcisidir kısaca çakal insanlardır.