Hisseli tarım arazilerinin satışında vergi kolaylığı

Karaman Ziraat Odası, hisseli tarım arazilerinin satış işlemlerine vergi, harç ve döner sermaye ücretlerine muafiyet getirildiği kaydedildi.

Hisseli tarım arazilerinin satışında vergi kolaylığı
banner200

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda değişiklik yapan 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun 04.11.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla birlikte hisseli tarım arazilerinin satış işlemlerine vergi, harç ve döner sermaye ücretlerine muafiyet getirildi. Konuyla ilgili olarak Karaman Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

TARIM ARAZİLERİNİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİSİ DE HİSSELİLİK SORUNU 

"Ülkemizde tarım arazilerindeki en büyük sorunlardan biri de hisselilik sorunudur. Tarım arazilerinde metrekare ve santimetrekare büyüklüklerinde binlerce hisse bulunmaktadır. Malikler bu hisselerini satmak istemelerine karşın vergi ve döner sermaye ücretlerinin arazi bedelinden fazla olması nedeni ile bu hisseler satılamamaktadır. 5403 sayılı Kanunda yapılan yeni düzenleme ile, asgari tarımsal arazi büyüklüklerinin altındaki (mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 20 dekar, dikili tarım arazilerinde 5 dekar ve örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dekar) hisselerin hissedarlara satışı halinde; vergi, harç ve döner sermaye ücretleri alınmayacaktır.

HİSSELİĞİN AZALTILMASI HEDEFLENİYOR

Yapılan bu düzenleme ile hisseliliğin azaltılması ve hissedarların kendi aralarında anlaşmaları teşvik edilmiştir. Bu muafiyetten faydalanabilmek için, satılan hissenin arazi sınıfına göre asgari büyüklük değerlerinin altında olması ve hissenin tamamının aynı anda bir veya birden fazla hissedara satışının yapılması gerekmektedir" dendi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
adaletxx
adaletxx - 7 ay Önce

yerinde alınmış bir karar hissedar oranı bu vesile ile daha da küçülecek

banner151

banner251