Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması olumlu sonuç verecek mi?

Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat, hükümetin topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçiye hazine arazilerinin kiralanması kararını değerlendirdi. Arolat, çiftçiye üretim yapması için kamu arazisi kiralanmasının iyi niyetli bir çıkış olduğunu ancak olumlu sonuç vermesinin çok zor olduğunu kaydetti.

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması olumlu sonuç verecek mi?
banner200

'Hazinenin çiftçiye arazi kiralaması' başlıklı yazısında bunun nedenlerini sıralayan Arolat, "Çünkü, çiftçi sayısı düşüyor, girdi maliyetleri artıyor, üretici ürününün değerini alamıyor. O nedenle uzun vadeli bir tarımsal reforma ihtiyaç var" dedi. Son yıllarda girdi maliyetlerinin yüksekliği ve üretim alanından tüketim alanına yüksek fiyat artışının, birçok üreticinin üretimden vazgeçmesine neden olduğunun altını çizen Arolat, şunları kaydetti:

"Bütün bu gerçekler ışığında, çiftçiye üretim yapması için kamu arazisi kiralanması iyi niyetli bir çıkıştır. Ancak olumlu bir sonuç vermesi beklenmemelidir. Sıraladığım gerçekler, gerileyen tarımın yeniden ayağa kalkması için yeterli değildir. Çünkü, çiftçi sayısı düşmektedir, girdi maliyetleri artmaktadır, üretici ürününün değerini alamadığından şikayet etmektedir. Tarım ve gıda sektörü bütün dünyada yeni dönemin “gözde sektörü’’ özelliğini taşımaktadır. O nedenle yüzeysel önlemlerden çok, uzun vadeli bir tarımsal reforma ihtiyaç vardır. Bu reform, tarihlendirilmiş olarak, ekim alanlarını, çiftçi sayısını, ürün yelpazesini, girdi maliyetlerini içermelidir. Ancak bu koşullar altında tarımın önemine uygun girişimlerde bulunulabilir" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 00:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adil Düzen
Adil Düzen - 1 yıl Önce

Korkmadan fetönün üzerine gidecek bir bakan lazım bize. Fetö zihniyeti tamamen bitmeden işler düzelmez. Ayaklar baş olmaya devam eder. Tarım Bakanlığında her şeyi başarabilecek kadro var. Cumhur ittifakına düşman, sendikal ayrımcılık yapan kadrolarla bundan fazlası zor.

9 Eylül
9 Eylül @Adil Düzen - 1 yıl Önce

bakan bey nötr değil.bakan tarafsız değil. bakan beyin MHP ile ciddi sorunları var bence. fötö artıkları ile en iyi mhp mücadele eder. bu benim görüşüm.

Bence bu bakan nötr. Ortak akıl etrafını temizlemeli
Bence bu bakan nötr. Ortak akıl etrafını temizlemeli @Adil Düzen - 1 yıl Önce

MHP'li bakan gelse . Yıllardır milliyetçi kesime küfür eden bu Fetö artıkları - fırıldakları senden benden fazla milliyetçi olur. Yeni gelen bakanında etrafını sararlar.

AK
AK @Adil Düzen - 1 yıl Önce

MHP den bir isim bakan olmazsa bu duzen devam eder. Bakanlikta gizli bir güç Reisi bitirmek icin calisiyor. Acilen köklü degisim yapılmalıdır.

Acemi
Acemi - 1 yıl Önce

Malesef ulkemizde yeni ciftci kazanma gibi bir caba var bu bosa kurek cekmedir. Bakanlikta liyakatsiz burokratlarin tarimdaki sikintilari tam bilmemesinden dolayi var olan ciftcilerin sorununa cozum bulunmayip boyle kamu oyunda gundem olusturmadir. Sayin cumhur baskanim tarimda sorunlar buyuyor

HAZİNE ARAZİLERİNİN HAZİN SONU
HAZİNE ARAZİLERİNİN HAZİN SONU @Acemi - 1 yıl Önce

Sayın Arolat siz akıllı adamsınızdır, lütfen gerçekleri yazın...
Bu oyunun Aslı; Gariban yoksul çiftçileri paravana yapıp, o paravanın arkasında Beytülmal hazine arazilerinin nasıl ırzına geçilip kötü yola düşürüldüğünü bütün millet ibretle izleyecek...

Bu uygulama Çok büyük çözümsüz sorunlar çıkarır.
Bu uygulama Çok büyük çözümsüz sorunlar çıkarır. - 1 yıl Önce

Bu işin sakıncalarını olumsuz yönlerini bildiği halde koltukta oturma süresini uzatmaktan başka düşüncesi olmayan Fetö artığı bakanlık bürokratları bu işin vebali bakandan önce sizin üzerinizde.

Tebdil-i Kıyafet
Tebdil-i Kıyafet - 1 yıl Önce

Bakan bey pilot illerle değil aynı sosyolojideki illerinden Çiftçileri tebdil-i Kıyafet tarlanın başında (Birlik başkanı oda başkanı olmayan kendi hâlinde çiftçileri) ziyaret ederse. Herşeyi çok iyi anlayacaktır. Şoförü de almadan. Güzel bir Reno 12 . Gece tarlalarda sulama yapanlar olur. Işığın yandığı yere sür. En doğru bilgiyi onlar verecektir. Kimin ne hınzır hainlik içinde olduğunu çok iyi gelecektir.

banner151

banner251