Hayvancılıkta yanlış politikalar et fiyatlarını yükseltiyor! ESK açıklama yaptı! Et ithalatı mı yapılacak?

Karkas kesim fiyatlarının 100 liranın üstüne çıkması üzerine Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarında spekülatif fiyat hareketliliği yaşandığı gerekçesiyle kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada, et ithalatına yönelik işaret verilmesi dikkat çekti.

Hayvancılıkta yanlış politikalar et fiyatlarını yükseltiyor! ESK açıklama yaptı! Et ithalatı mı yapılacak?
banner282

Artan yem maliyetleri ve içeride yeterli hayvanın bulunmamasından dolayı karkas kesim fiyatları 100 lira bandını geçerken, Et ve Süt Kurumu dikkat çeken bir kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada, arz kısıtlaması yaparak piyasada et fiyatlarının yükselişi beklentisi oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekilerek, “Kurumumuz kırmızı ette arz güvenliğini ve fiyat istikrarını sağlamak için gerekli araçları kullanacaktır” denildi.

ET İTHALATINA ZEMİN Mİ HAZIRLANIYOR?

Açıklamadaki ‘gerekli araçlar kullanılacaktır’ ifadesi dikkat çekerken, bu ifade kasaplık ve et ithalatına başlanılacağı şeklinde yorumlandı.

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR? 

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalardan dolayı karkas kesim fiyatları aylardır düşük fiyatta seyrederken, besiciler de bu süre içinde büyük zararlar etti. Zararına üretimden dolayı bir çok besici üretimden çekilirken, işletmelerde hayvan sayısı da ciddi oranda düştü. Azalan hayvan sayısıyla birlikte yem fiyatlarının da artması, geçen yıl 40 lira civarındaki karkas kesim fiyatlarının da kısa sürede 80 lira bandına çıkmasına neden oldu. Ramazan öncesinde 80-85 lira bandına kadar çıkan karkas kesim fiyatları kısa bir süre bu fiyatlarda kaldı. Ancak Ramazan Bayramı sonrasında yeniden yükselmeye başlayarak 100 liraya kadar çıktı. 

KARKAS KESİM FİYATLARI 100 LİRANIN DA ÜSTÜNE ÇIKACAK!

Karkas kesim fiyatlarının yakın bir zamanda 110 ile 130 lira bandına kadar çıkması beklenirken, bu durum yaklaşan Kurban Bayramı ve turizm sektörünün harektlenmesiyle birlikte kırmızı ette yaşanacak sıkıntıyı şimdiden gözler önüne seriyor. 

3 YILDIR UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR HAYVANCILIĞA BÜYÜK BİR DARBE VURDU!

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışları spekülatif hareketlere bağlansa da temelinde uygulanan yanlış politikalar yatıyor. Özellikle besiciler son 2 yıldır zararına üretim yaparken, Et ve Süt Kurumu da düşük karkas kesim fiyatları belirleyerek üreticinin zarar etmesine göz yumdu.

ET İTHALATI İÇİN BAZI FİRMALAR FİYAT ARAŞTIRMASI YAPMAYA BAŞLADI!

Et fiyatlarında yaşanacak sorun yine ithalatla çözülmeye çalışılacak. Sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre bazı firmaların yurt dışında fiyat araştırması yaptıklarına yönelik iddialar da ithalat hazırlığına başlanıldığını gösteriyor.

KASAPLIK VE ET İTHALATI YERLİ ÜRETİME BÜYÜK DARBE VURUR!

Besilik hayvan ithalatı kaçınılmaz görünürken, artan et fiyatlarına çözüm olarak kasaplık ve et ithalatına başvurulması, yapılan yanlışlara bir yenisinin daha eklenmesi anlamına geliyor. Çünkü doğrudan kasaplık ve et ithalatı, yerli üretimi tamamen bitirmek anlamına geliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şafak gelirli
Şafak gelirli - 2 hafta Önce

Insanın ancak ülkeye düşman olması lazım ithal etmesi için yem fiyatları ucuz olsun eti ucuz yiyelim ve üretelim

Hayatı serttaş
Hayatı serttaş - 3 hafta Önce

Zaten bu duruma sokan sizlerin yanlış politikası ithal getircekmismişler sanki ital bedava dagıtıyorlar

Kurtbey
Kurtbey - 2 hafta Önce

Et yerine yem ithal edilmez ise bu gariban orta ve küçük ölçekli üretici ortadan kalkar

Manisa dan Emre TANRIKULU
Manisa dan Emre TANRIKULU - 2 hafta Önce

Zaten siz yem maliyeti ni nasıl düşürür üz de üreticiye faydamız olur diye düşünmeyin hemen elin gavurun dan et ithal Edip onları kazandırın yerli üreticiye bir tekme daha vurun üç beş sene sonra ülkede kodaman lardan başka bu işi yapacak kimse bulamicaz

kenan diker
kenan diker - 3 hafta Önce

neyi kullanacaksınız merak ettim yurtdışında daha pahalı yabancıya para yedirmeyi çok seviyorsunuz. vatandaştan 2,5 buğdayı aldınız sonra yurtdışında 6 tl ye buğday ithal ettiniz sizin yönettiğiniz tarımdan bir cacık olmaz bitti zaten muradınıza erdiniz

Kadri mustafa er
Kadri mustafa er - 2 hafta Önce

BunlarArın aklı neredeydi şimdiye kadar üretici zarar ederken ineklerini kesime gönderirken önce üreticiyi düsüneceksin kar edemiyosA zararda etmesin nerden et ital ederiz diye düsünene kadar süt üreticisini nasıl ayakta tutarız diye düşünsünler süt üreticisi ayakta kalamassa et200 de olur 300 de olur

Mehmet KILIÇ
Mehmet KILIÇ - 2 hafta Önce

Çözüm et ithalat etmek degil damızlik hayvana destek vermek ana olmazsa dana olmaz yerine göre süt yemlerinin yarısını devlet karşilayip damizlik hayvan sayisini arttirmasi şart yoksa bu durum daha kötüye gider

Feridun
Feridun - 2 hafta Önce

Çiftçiyi bitireceginiz kadar bitirdiniz elin hansına verdiğiniz değeri Ahmet e Mehmede vermediniz 6 euroya ithal et alıp üç harfli marketlere peşkeş çeken bir devletimiz vardı birde buzagı desteklerinden binlerce buzagı desteği kestiniz üreme parametre si yüzünden çiftçi yi bu kıt senede sırtından vurdunuz


banner151